Kist ovarian funksional

Çdo grua e moshës riprodhuese është zhvillimin normal të cysts të vogla në një periudhë menstruale. Ky fenomen është konsideruar të sigurt dhe të natyrshme. Le të shikojmë në atë më në detaje.

Çfarë është kist ovarian funksional dhe shkaqet e paraqitjes?


Në mënyrë që të kuptojnë natyrën e cysts të gërmoj nëpër libra një anatomi të vogël.
Në të gjitha gratë e shëndetshme kanë dy vezoret, të cilat banojnë në qelizat e tij të jetës shkurtër femra seksi - vezë. Në qoftë se trupi nuk ka gabimet, atëherë secili cikël menstrual, një vezë është formuar. Deri në kohën kur veza maturohet dhe është e lirë, ai jeton në shtëpinë e tij, gjëndër. Në mes të ciklit të ovulacionit ndodh. Në këtë pikë, ruptures gjëndër dhe veza del (si ju mund të imagjinoni, kjo periudhë është më e favorshme për konceptim). Një grua mund të ndjehen apo të shikoni në lengjet vaginale. Këto follicles vetë dhe quhen cysts.

Ndonjëherë follicles pjekur formuar lëngshme tepërt, kështu ajo rritet në madhësi. Kjo rritje quhet folikulare apo kist funksionale. Në 90% të rasteve të sigurta dhe të kalojnë nëpër disa cikle menstruale.

Simptomet e cysts ovarian funksionale


Shpesh gruaja nuk është edhe i vetëdijshëm për praninë e cysts funksionale e saj dhe mëson në lidhje me të vetëm në një rishikim të një gjinekolog. Në raste të rralla, të shoqëruar nga një rritje të fortë në cysts, mund të vërehet:


 • tërhequr dhimbje në bark;

 • afatshkurtër dhimbje akute, e cila shfaqet në mes të ciklit dhe është shoqëruar me gjakderdhje të vogël;

 • dhimbje barku që ndodh pas raportit seksual, ose ndonjë aktivitet tjetër fizik;

 • të përzier;

 • shpesh dëshira e gabuar për të shkuar në banjë;

 • periudha të parregullta.


 • Edhe pse, në qoftë se ju lexoni këtë listë, ti e kupton se këto simptoma të njëjta karakteristike e Sëmundjet e shumë të tjera të grave. Pra, nuk do të imponojë një diagnozë mbi vet dhe sigurisht jo vetë-mjekoj tyre.

  Trajtimi i cysts ovarian funksionale


  Siç është përmendur tashmë, shpesh kist është e njëjtë. Por në qoftë se madhësia e cysts ovarian funksionale varionin nga 5 cm dhe më lart, mjeku mund të përshkruajnë një trajtim që do të varet nga mosha e gruas, dhe natyrën e kist.
  Kjo është trajtimin më të mirë të cysts ovarian - funksionale pritje për disa muaj të kontraceptivëve hormonal. Me këto flokët punojnë ovarian dhe ndalon formimin e cysts të reja. Dhe gjithashtu zvogëlohet dhe zhduket, ata për të cilët është caktuar dhe trajtimi.

  Natyrisht, në jetë jo çdo gjë është e qetë. Ndonjëherë ndodh që kist folikulare në afërsi të madhësisë prej rreth 10 cm ose mbajtur për 3 cikleve menstruale. Në raste të tilla gjithmonë kirurgji (kirurgji). Sigurisht, kjo nuk është e nevojshme të jenë të frikësuar, mjekësia moderne ju lejon të bëni atë sa më shpejt dhe painlessly. Pas një operacion i tillë nuk është edhe plagët, vetëm një shpejtë pak shëruar në mëngjes.

  Cysts funksionale thyej


  Ndonjëherë pa u vënë re rritje kist mund të ia plas. Më shpesh kjo ndodh në periudhën e ovulyatsyonnыy në


 • marrëdhënia seksuale;

 • tendosje e fortë fizike;

 • çdo trauma barkut.


 • Në boshllëk kohor do të ndihet dhimbje akute në abdomen, perineum dhe anusit. Pas një kohë, siklet mund të shkojnë, por së shpejti të shfaqet sërish në formën e dhimbjes, e cila quhet "sindroma e barkut akute." Nuk ka nevojë të shpresojmë se kjo do të jetë e njëjtë, ose pas marrjes qetësues, ju lutem. Gjithashtu, nuk e bëjnë, dhe në mënyrë të pavarur shkoni në spital. Kur dhimbja akute menjëherë quajnë "të shpejtë" dhe të marrë të gatshme për pranim.