Kist ovarian folikulare

Kist ovarian folikulare është se problemi gjinekologjike, të cilat të paktën një herë në jetën e tyre duhet të përballen me ndonjë grua. Ajo i referohet cysts funksionale, shkaqet e të cilave janë shkelje të funksionit ovarian, në këtë rast, në gjysmën e parë të ciklit menstrual. Arsye të dështimit të ciklit menstrual gjatë fazës folikulare mund të jenë të dy ndikimi i jashtëm (temperatura, stresi, ngarkesës) dhe (proceset infektive dhe inflamatore) brendshme faktorë. Rezultati është dështimi endokrine, veza vjen nga gjëndër dhe kist ovarian folikulare është formuar - raundin e vetme e arsimit, ka muret e hollë dhe përmbajtjen konsistencës të verdhë të lëngshme. Kjo kist mund të rritet deri në gati 10 cm në diametër. Në tumoret malinje e cysts folikulare ovarian nuk janë të degjeneruar, dhe për tre ciklet menstruale të jeni vetëm.

Folikulare kist ovarian - shkaku kryesor i • Aborti mjekësor;

 • përdorimin e kontraceptivëve pa u konsultuar me një mjek dhe të kontrollit;

 • inflamacion i vezoreve;

 • sëmundjet seksualisht të transmetueshme;

 • hiperstimuluese ovarian në trajtimin e infertilitetit.


 • Folikulare kist ovarian - Simptomat


  Cysts ovarian folikulare vogla dhe të mesme (më pak se 8 cm) zakonisht kanë asnjë simptom. Prania e cysts mëdha mund te dyshuar ne prani te:

 • dhimbje në ijë, e cila rëndë gjatë lëvizje të papritur, marrëdhënie dhe ushtrim;

 • një ndjenjë e shurdhim ose plotësinë në bark;

 • ndryshimet në ciklin menstrual;

 • Shpërndarja në mes të periudhave të menstruacioneve

 • .

  Cysts hendeku folikulare


  Nëse kist është i madh, dhe në qoftë se një grua është shtatzënë ose është i përfshirë në mënyrë aktive në sport, ekziston rreziku i këmbët shtrembërim apo kist këputje. Kjo ka të gjitha simptomat e abdomenit akut:

 • bark ka një dhimbje të mprehtë torturues;

 • lëkurës zbehtë;

 • trullosur;

 • ka përzier, të vjella;

 • reduktuar presionin e gjakut dhe nuk ka dobësi.


 • Folikulare kist ovarian - Trajtimi


  Cysts vogla dhe të mesme ovarian folikulare nuk kërkojnë trajtim dhe zhduken vetë deri në ciklin e ardhshëm menstrual. Nëse cysts folikulare vazhdojnë për 2-3 cikle një grua duhet t'i nënshtrohet disa ekzaminimeve ultratinguj gjatë follow-up.
  Nëse ka një kist ovarian folikulare stimulimi i përsëritur për zhvillimin e saj të kundërt përdorur kontraceptive të kombinuara me gojë, vitamina, mjetet homeopati dhe terapi anti-inflamator. Terapi magnetike, phonophoresis, electrophoresis: edhe metodat e terapisë fizike përdorur gjerësisht.

  Operacioni për të hequr kist folikulare tregon nëse kist është rritur me shpejtësi, dhe në rast të këmbëngulje. Kur ka një këputje e kist, kryejnë kirurgji emergjente.
  Metodat tradicionale të trajtimit të cysts folikulare

 • Tretësirë ​​për rrush. Në 500 ml vodka, të marrë 300 gram rrush të thatë (mundësisht pafarë). Insistojnë mbrojtur nga rrezet e diellit, herë pas here herë pas here. Merrni tretësirë ​​mund të jetë 2 javë. Para se të marrë ajo duhet të thahet. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Shitore në frigorifer.

 • Supë me mure arre. Në 750 ml ujë të vluar marrë 4 lugë copëtuar finely ndarëse. Vlim për 20 minuta pas të vluar, tendosje, të ftohtë. Merrni 3 herë në ditë për 1/2 filxhan.

 • Tretësirë ​​për arra pishe. Në 500 ml vodka, merr një lugë gjelle arra copëtuar. Këmbëngulin 2 javë mbrojtur nga rrezet e diellit. Merrni, i holluar me ujë, një lugë gjelle para ngrënies 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit është 3 muaj deri në gjashtë muaj, me pushimet për 15 javë çdo 30 ditë e pranimit.