Kist folikulare e vezore e duhur

Problemi kystoobraznыh formacione të përballet me një numër të madh të femrave, por jo të gjithë e di se kjo diagnoza nuk është gjithmonë një tregues për fillimin e trajtimit. Nëse kjo formimi shfaqet në vezore djathtë apo të majtë, është e nevojshme për të përcaktuar nëse ajo është funksionale (natyrisht në lidhje me punën ciklike e këtij trupi, dhe për këtë arsye nuk kërkojnë trajtim) ose funksionale (patologjike, që kërkon trajtim). Tumoret janë më të zakonshme në trup të drejtë, pasi ajo është më aktive në punën e tyre, dhe për këtë arsye më të prekshëm.

Simptomet e cysts ovarian folikulare


Sëmundja zakonisht nuk shfaqet në qoftë se madhësia e tumoreve më pak se 3 cm. Simptomet e cysts ovarian folikulare, të cilat mund të jenë më të madhe se përmasat e mëposhtme:

 • dhimbje në bark të ulët, një ndjenjë e trishtim;

 • cikli menstrual;

 • dhimbje pas ushtrimit apo marrëdhënieve seksuale;

 • urinim të dhimbshme;

 • temperaturë deri në 372 ° C (me procesin e pakomplikuar) ose papritur rritjen e temperaturës të konsiderueshme (në rast të një procesi të komplikuar);

 • diktim periodike atipike;

 • dobësi, marramendje;

 • tendosje të muskujve të barkut;

 • rritet në bark, pa ndonjë arsye dhe / ose asimetri e saj;

 • takikardi, rënie e tensionit të gjakut;

 • kapsllëk.


 • Shkaqet e cysts ovarian folikulare


  Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme dhe nuk hetohet plotësisht. Ato shtrihen si në të brendshëm dhe të ndikimit të jashtëm mbi aparatit gjenital femëror. Më shpesh mjekët mbështesin hipotezën se sëmundja është shkaktuar nga ndryshimet hormonale, dmth çekuilibër të luteinizing dhe hormonet gjëndër Nxitja. Disa shkencëtarë besojnë se arsimi kystoobraznыe lindin si pasojë e ovulacionit parregullt. Arsye të tjera të mundshme të cituar:


 • inflamacion i aparatit gjenital femëror;

 • sëmundje, sëmundje seksualisht të transmetueshme;

 • aborti;

 • Hypothyroidism (përçarje e gjëndrës tiroide);

 • cikli menstrual;

 • Sëmundjet metabolike (mbipeshë apo nënpeshë).


 • Trajtimi i cysts folikulare vezore drejtë


  Si për të kuruar kist ovarian folikulare duhet identifikuar me mjekun. Zakonisht caktuar për trajtim konservativ të menaxhimit shtatzënë, por në rritje tumoret e tij janë hequr kirurgjike.