Simptomat dhe trajtimi i mjeteve juridike polycystic ovarian popullore

Sindromi polycystic vezore (PCOS) - një çrregullim të sistemit endokrin, i cili ndodh në 10-15% e grave të moshës riprodhuese. Sëmundja mund të prekë një përfaqësues të çdo race dhe kombësisë, dhe është çrregullim më të zakonshme hormonale tek gratë e moshës riprodhuese, dhe shkaku më i zakonshëm i infertilitetit. Simptomat dhe ashpërsia e polycystic në masë të madhe në mesin e grave. Shkaqet janë ende të panjohura, por doli se pacientët shpesh kanë rezistencën e insulinës dhe trashje.

Sindromi polycystic vezore zhvillon kur vezoret janë të stimuluar nga hormonet e tepërta mashkullore (androgens), duke përfshirë testosterone. Kjo sëmundje mund të ndodhë edhe kur ndarjen e tepruar e hormoneve luteinizing (LH) ose nivelet e larta të insulinës në gjak (hiperinsulinemi) në ato gra vezoret e të cilëve janë të ndjeshëm ndaj kësaj stimul.

Përmbajtje
 • Simptomat

 • Rreziku i comorbidities dhe shëndetin afatgjatë

 • Trajtim


 • Simptomat  Simptomet kryesore të polycystic ovarian vijim:


 • shtim në peshë pajustifikuar (sidomos rreth belit);

 • periudha menstruale pakët ose të parregullta;

 • pimples në fytyrë, gjoks dhe shpinë;

 • Rritja e tepërt e flokëve në fytyrë, kofshët, mollaqe, prapa;

 • baldness model mashkullor;

 • hipertension;

 • rritjen e niveleve të sheqerit në gjak;

 • mykrokystы vezoret (shkelja e tillë është e dukshme vetëm në SHBA);

 • probleme konceptues;

 • Sleep Apnea;

 • njolla në fytyrë;


 • sindromi premenstrual afatgjatë, e cila është e shoqëruar me simptoma të tilla si bloating, disponimin, dhimbje legenit, dhimbje prapa.

  Rreziku i comorbidities dhe shëndetin afatgjatë  Gratë që kanë polycystic ovarian ngjarë që të ketë një predispozitë për sëmundje të tilla:

 • Hyperplasia endometrial dhe kanceri endometrial (kanceri i murit mitrës). Kjo është për shkak të faktit se sindromi polycystic vezore vërejtur menstruacionet e rralla dhe të pakët, duke rezultuar në endometrium rrallë peels. Gjithashtu, mungesa e pacientit e progesterone, e cila çon në kancerin.

 • Diabeti Tipi II dhe diabeti gestational. Kjo dukuri shpjegohet me faktin se vezoret polycystic çon në ndjeshmëri të ulët insulinë. Sheqerit të lartë të gjakut mund të shkaktojë jo vetëm diabet, por edhe trashje.

 • Hipertensionit

 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular

 • Disa të dhëna sugjerojnë se femrat me sindrom polycystic vezore kanë një rrezik më të lartë të abortit. Duke folur në përgjithësi, polycystic në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon shanset e gjetjes shtatzënë.


 • Browse program fragment "të jetojnë të shëndetshëm" në vezore polycystic:


  Trajtim


  Shumë gra pas përpjekjeve të pasuksesshme dyshoj se sindromi polycystic ovarian mund të shërohet. Megjithatë, mundësia për të hequr qafe këtë sëmundje është çdo grua. Nëse ju doni të merrni shtatzënë, shpenzojnë një trajtim të gjatë i mjeteve juridike polycystic ovarian popullore, dhe pastaj menjëherë të bëjë përpjekje që të krijoj. Në shumë raste ajo ndihmon. Ndonjëherë ju duhet të provoni disa trajtime për të gjetur atë. Në çdo rast, mos harroni se sëmundja mund dhe duhet të trajtohen. Bujari Nënë Natyra i ka dhënë kjo një shumë e produkteve unike.

  Këshilla të përgjithshme


  Gjatë trajtimit të sindromit polycystic vezore përpiqet të respektojë rekomandimet e mëposhtme:

 • Shmangni kafe, alkool, sheqer dhe lëngje që përmbajnë sheqer dhe ushqime me karbohidratet (bukë e bardhë, ëmbëlsira, çokollata, karamele, etj).

 • Hani racione të vogla. Ushqimi juaj duhet të jetë i pasur me proteina. Është e këshillueshme për të ngrënë çdo tre orë për të bërë për nivelet e sheqerit në gjak.

 • Rregullisht të angazhohen në sport. Muskujve më shumë që keni, më shumë yndyrë ju djeg.

 • Shto kanellë në ushqimin tuaj. Ju mund të spërkasë këtë bollgur erëz, mollë e pjekur, akullore, etj

 • Ulja e konsumit të produkteve të qumështit dhe ushqimeve me origjinë shtazore. Ky ushqim ka një përmbajtje të lartë të hormoneve dhe pesticideve. Kjo mund të çojë në një mungesë të ovulacionit normale.

 • Ajo ka qenë provuar se përdorimi i jamball jep rezultate të mira në rritjen e prodhimit të androgens. Përdoreni këtë fabrikë në gatim.

 • Hani më shumë basil, fasule, piper të nxehtë, e gjelbër qepë, patëllxhan, xhenxhefil, kohlrabi, leeks, arrëmyshk, oriz, rozmarinë, nenexhik dhe trumzë.

 • Zvogëlimin e stresit. Filloni praktikuar yoga, meditim, ushtrime të frymëmarrjes për të bërë. Fle tetë orë çdo ditë, rregullisht të angazhohen në sport. Kjo të gjithë do t'ju ndihmojë të hequr qafe të stresit. Ju gjithashtu mund të shtoni një çaj kamomil dhe livando.

 • Merrni trajtimin e mjeteve juridike polycystic ovarian popullore.

 • Thirrje për vitaminë shtesë të cilësisë ndihmë. Ju mund të marrin vajrat e peshkut dhe burime të tjera të omega-3 acide yndyrore dhe vitaminë E.


 • Vitex shenjtë (pemë dëlirë)
  Vitex - një bimë klasik për trajtimin e vezoreve polycystic. Efekti i mirë i përdorimit të saj, sepse pema dëlirë stimulon sekretimin e hormoneve femërore dhe pengon veprimin e hormoneve mashkullore.
  Si për të trajtuar të dhënat polycystic vezore bimore? Shitet përgatisë një tretësirë ​​të alkoolit. 100 g fruta grimcuar pjekur dhe Viteks derdh 500 ml të alkoolit dhe të insistojnë në një kavanoz të mbyllur 2 javë. Pastaj fillojnë kurset e trajtimit: I pranuar në mëngjes 1 lugë gjelle liker, duke pirë një sasi të vogël të ujit. Më pas, doza duhet të rritet me 2 lugë. Mbani duke alkoolit Viteks tretësirë ​​deri vezore polycystic nuk kalojnë plotësisht.

  Palmetto (Serenoa)


  Serenoa palme - një bimë e njohur që rregullon prodhimin e enzimë përgjegjës për sasinë e testosteronit në femra. Prandaj, ajo mund të shpejt të shërohet vezoret polykytoz. Ju mund të bleni kapsula gatshme e bimëve të thata, ose të bëjë tretësirë ​​të alkoolit. Hidh 100 g copëtuar palme xhuxh 500 ml vodka, të mbuluar dhe të lënë për 10 ditë. Periodikisht ilaç duhet llokoçis. Pas nastoyitsya ilaçe, tendosje dhe të marrë 1 lugë gjelle 2 herë në ditë. Së shpejti vezoret polycystic pushojë të shqetësojë ty.

  Root hithër


  Hithër Root - një mjet në mënyrë tipike femërore "për të ndihmuar të rregulluar hormonet dhe krijoj. Pra, kur simptomat e para të nevojës polycystic ovarian për të mbledhur dhe rrënjët nasushyty e bimëve. T'i shtypë dhe pour vodka në një raport prej 1: 5. Insistojnë kurë për 2 javë, pastaj të marrë 30 pika 2 herë në ditë para ushqimit. Për të hequr vezoret polycystic, ju keni kohë të mjaftueshme për të marrë një ilaç të nettles - nga 2 muaj deri në 1 vit. Por rezultati është e vlefshme.


  Magnolia kineze hardhi


  Magnolia kineze hardhi - një bimë që mbështet sistemit hormonal të grave, pra ndihmon në trajtimin e vezoreve polycystic. Ju vetëm duhet të marrë çdo çaj në mbrëmje nga kjo fabrikë, një gjethe pak e lemongrass zier ujë, insistojnë, shtoni mjaltin dhe pini para gjumit.

  Nenexhik


  Peppermint ka efekte anti-inflamator dhe ndihmon për të reduktuar aktivitetin e androgens (hormoneve seksuale mashkullore). Nëse keni gjetur vezoret polycystic, pini çaj çdo mbrëmje me pure dhe mjaltë. Gjithashtu, ky çaj është e dobishme për të shtuar shurup e jamball ose Qumësht carangth. Në trajtimin do të jetë e gjatë, por pacienti do të jetë në gjendje për të normalizuar fushën hormonal dhe të qetësojë nervat.

  Bozhure bardhë


  Të bardhë bozhure - një alternativë e mirë për gratë me testosterone të lartë dhe nivele të ulëta të estrogjenit, sepse kjo bimë nuk i jep trupit të sintetizojë vitamina. Në mbrëmje, pour 2 lugë të bardhë bozhure 1 litër ujë dhe të shkoni në gjumë. Ditën tjetër, pini një ilaç pjesë të vogla. Mbani kurs mjekësor deri vezore polycystic kalojë plotësisht.

  Shëruese potions nga arra gjelbër


  Kur arra ende nuk janë pjekur, ata kanë një shumë e substancave aktive. Ajo normalizes hormonal dhe i ndihmon gratë të kapërcyer vezoret polycystic. Prandaj naturopaths rekomandojë për të bërë një ilaç shërimi: Narva 100 copë të arra të gjelbër, të lajë ato, të prerë në 4 copa dhe dele në një enë qelqi. Shtoni 2 gota mjaltë dhe 1 litër alkool të pastër, mbyllni kapakun dhe të insistojnë në një vend të errët. Herë pas here shkundur tretësirë. Trajtimi i vezore polycystic prodhuar kështu: pi 1 lugë çaji tretësirë ​​e arra gjelbër 2 herë në ditë para ushqimit.

  Luleradhiqe Root


  Nëse ju keni qenë të diagnostikuar me polycystic, vë rrënjët e dandelions në pranverë. Kjo është një ilaç shumë i mirë kundër tumoreve gjitha grave. Gjithashtu rrënjë luleradhiqe mbështet mëlçinë dhe stomakun. Ju mund të merrni atë në formë të grimcuar çdo mëngjes gjysmë një lugë çaji me ujë. Por ajo është e mirë për të përgatitur teas medicinale, derdh 1 lugë çaji bimëve një gotë me ujë, të sjellë në vlim dhe të lënë për 1 çaj. Pini 1/4 e fondeve filxhan 4 herë në ditë në mes të ngrënies. Ju do të kalojë jo vetëm vezore polycystic, por shumë sëmundje të tjera gjinekologjike.

  Euphorbia Pallas
  Palassa Euphorbia është një bimë me një përbërje kimike unike. Ajo normalizes gjëndra veshkave, të cilat janë përgjegjëse për prodhimin e hormoneve, heq dhimbjen gjatë menstruacioneve, ndihmon trajtimin e polycystic. Ju do të duhet të provoni efektet e këtij barishte. Kështu që ju duhet 20 gram grimcuar Pallas qumështore rrënjë. Pres atë dhe derdh në bankë. Në krye pour 1 litër vodka dhe pushimi do të thotë 1 javë. Pastaj tendosje dhe të fillojnë trajtimin. Në një ditë ju duhet të pini 10 pika të mjekësisë përpara se të hahet, duke hedhur atë pak ujë. Në ditën e dytë të marrë 11 pika në një të tretën - 12 pika, atëherë 13 pika, dhe kështu me radhë, të rritur dozën deri sa ajo do të jetë 25 pika. Pastaj shkoni për të reduktuar: të marrë 24 pika, pastaj 23 pika, dhe kështu me radhë deri sa të ktheheni përsëri në 10 pika. Atëherë ju duhet të kontrolloni për praninë e vezore polycystic. Nëse sëmundja nuk është shëruar, përsërisin kursin.

  Tamponin me mumje


  Ne e dimë se mumje - një nga mjekësinë popullore më të gjithanshëm. Kjo ndihmon për të luftuar shumë sëmundjeve, madje edhe kur ilaçi është e pafuqishme. Si për të kuruar vezore polycystic përdorur mumje? Për këtë ju duhet t'i nënshtrohet tampona. Zamachyvaete sasi të vogël të drogës në ujë, pastaj përzierje me mjaltë për kysheobraznoho shtetit. Substanca që rezulton vënë në shtupë garzë dhe të hyjë brenda natës vaginë. Procedura përsëritet çdo ditë për dy javë. Vezore polycystic duhet të kalojë.

  Horsetail


  Horsetail - një tjetër mjet i provuar se ndihmon të kapërcyer vezore polycystic. Ajo nuk ka contraindications, nuk shkakton varësisë, mund të përdoren edhe gjatë shtatzënisë. Efekti terapeutik është për shkak të përmbajtjes së horsetail aktive substancave që del me të larë trupin e testosterone tepërt.
  Mjekësisë tradicionale ofron përditshme vendas 1 lugë çaji herbs filxhan horsetail me ujë të valë dhe të pijë gllënjka të vogla. Nëse ju keni vezore polycystic nisur, ju do të pini çaj të horsetail gjatë gjithë jetës për të ruajtur hormonet.


  Mbledhja Bimor №1


  Ky koleksion përfshin bimeve të mira që ndihmojnë luftën vezore polycystic:

 • Birch lë - 15g;

 • Calendula Tufë lulesh - 10 g;

 • Baskets Shkumë - 5 g;

 • Leh kulpër - 10 g;

 • Fara liri - 10 g;

 • Pelin barishte - 10 g;

 • Yarrow barishte - 50 g;

 • Horsetail barishte - 50 g;

 • Grass pranga zakonshëm - 50 g;

 • Rhizome shtrat - 50g


 • Ju duhet të derdh 1 lugë çaji i përzierje barishte dhe 1 filxhan ujë dhe kuzhinier, e mbuluar për 5 minuta. Merrni 1 mjekësi gotë 3 herë në ditë deri sa të zhduket polycystic ovarian.
  Mbledhja Bimor №2


  Për pacientët që ne do të këshillojë për të marrë dhe një tarifë shërimi:

 • Red Grass brushat - 20 g;

 • Grass Upland kanceri - 20 g;

 • Lule kamomil - 20 g;

 • Lule kumak - 20 g


 • Të gjitha përbërësit përzierje. Merrni 1 lugë gjelle e mjekësisë, derdh në një termos dhe derdh 15 litra ujë. Insistojnë 03:00, pastaj mori pije çaj bimor 1 gotë 2-3 herë në ditë.

  Mbledhja Bimor №3


  Nëse ju torturuar vezoret polycystic, provoni një ilaç popullore:

 • Trumzë barishte - 50 g;

 • Lule kamomil - 50 g;

 • Çantë barishte gra - 50 g;

 • Rrënja e kuqe furçë - 10 g;

 • Levzei rrënjë - 10 g


 • Të gjitha këto përbërësit përzierje. Çdo mëngjes ju duhet të krijoj në 1 litër ujë të vluar 1 lugë gjelle bimor dhe pije gjatë gjithë ditës në pjesë të vogla. Pas një kohë ju do të vini re se vezoret polycystic kaluar plotësisht.

  Ne ofrojmë dinë mendimin e një polycystosis reputacion mjeku:


  Mbledhja Bimor №4


  Këtu është një tjetër recetë efektive që ka ndihmuar shumë gra të harrojmë për sëmundje të tilla si polycystic:


 • Lë pranga - 50 g;

 • Hithër lë - 50 g;

 • Rrënjë hithër - 30 g;

 • Rrënjë jamball - 30 g


 • Të gjitha komponentët e përzierje. 1 lugë gjelle droga hedh 2 gota ujë, të sjellë një çiban, të mbuluar dhe "ziej për ngrohje të ulët për 5 minuta. Pastaj tendosje dhe të lëngshme cool. Merrni një gjysmë gotë 4 herë në ditë deri sa vezoret polycystic nuk kalojnë plotësisht.