Nxitja Ovarian

Ekologjinë e keqe, sëmundje veneriane, stresi të ndikojë negativisht në sistemin riprodhues të grave, në mënyrë që ajo humb mundësinë për t'u bërë një nënë. Mjekësia moderne ofron shumë zgjidhje për problemet e shëndetit. Për shembull, një metodë është stimulimi i vezoreve.

Kur ovarian stimulim përdoret?


Ne e dimë se në mes të ciklit të veza e gruas shëndetshëm maturohet në vezoret, të cilat duhet të oplodotvorytsya spermës dhe bashkëngjitni të rreshtim mitrës. Kjo ndodh konceptim. Normalisht vezë të pjekur çdo muaj alternuar në të djathtë dhe pastaj vezore majtë. Ndonjëherë pjekur janë vetëm dy qeliza seksi femra. Në disa raste, si në pjesën tjetër ovarian, dhe në zonjat cikle anovulatory ndodhë 1-2 herë në vit, e cila është mjaft normale. Por në disa gra, ovulacioni nuk ndodhë fare, që nuk është veza piqet, për shkak të asaj shtatzënisë, natyrisht, e pamundur. Ajo është në situata të tilla përdoren stimulim hormonal të vezoreve. Thelbi i saj qëndron në nxitjen artificiale e maturimit oocyte duke përdorur ilaçe të cilat ndikojnë në proceset e hormoneve në trup. Si rezultat i kësaj, qeliza seksi maturohet dhe hyn tubat fallopiane për të fekonduar.

Si për të kryer stimulim hormonal i vezoreve?


Stimulimi është e mundur vetëm në qoftë se të dy partnerët janë ekzaminuar dhe pengesa të tjera për konceptimin nuk ekziston. Para se procedura e kryer studimet e mëposhtme:

 • infeksione gjenitale;

 • shtupë nga vagina;

 • Citologjia;

 • antitrupave pishtar-infeksionet;

 • Niveli i hormonet në gjak;

 • tuba qenët i qartë;

 • spermë.


 • Gruaja domosdoshmërisht të bëjë me ultratinguj legenit për të tre ciklet menstruale për të konfirmuar diagnozën.

  Stimulimi kryhet për 3 ose 5 ditë të ciklit menstrual. Gruaja futur përgatitjet veçanta gonadotropik për intramuskular ovarian stimulimit ose subkutane:

 • në bazë të hormonit qeskë stimuluese (honal-F, purehon);

 • pilula për stimulim ovarian me veprim antiestrogenic (klostylbehit, Clomid, serofen);

 • në bazë të Gonadotropin chorionike humane, ose HCHH (Profazi, prehnil, ovytrel);

 • bazuar në Gonadotropin njeriut menopausal (perhon, menohon, menopur).


 • Stimulimi Skema dhe droga janë zgjedhur mjeku gjinekolog. Ajo do të monitorojë rritjen e follicles dhe trashësi endometrial nga ultrazërit. Kur gjëndër dominuese maturohet për një grua Madhësia injeksion caktuar HCHH që stimulon ovulacionit. Një ditë në dy ditëve të ardhshme duhet të planifikohen akte seksuale.

  Nga rruga, shumë pacientë dhimbje pas stimulimit ovarian, futja e hormoneve.
  Ndonjëherë ndodh që një grua duket ovulate në ciklin e parë. Përgjigja Ndonjëherë varfër ovarian të stimulimit, follicles që rriten ngadalë dhe jo pjekur vezë. Në këtë rast, testet shtesë do të jenë të dizajnuara dhe të stimulojë skemë të ndryshojë.

  Mjetet juridike popullore stimulimeve ovarian


  Disa pacientë frikë ndikimin e hormoneve dhe preferojnë mjekësi alternative. Përdoret zakonisht bimëve për të stimuluar vezoret. Fakti që ato përmbajnë hormone bimore - substanca të cilat kanë pronat e njëjtë si hormonet femërore. Urtë efektive, sidomos vepron në vezoret e grave. Supë është përgatitur me 1 tbsp. l. herbs të thata për gotë me ujë, i cili do të pijnë nga 5 deri ditën e 15 të ciklit tuaj para ovulacionit valë, kombinuar me masazh të ulët bark dhe banjot me vajra esenciale e urtë.

  Përveç kësaj, për të stimulimit ovarian në concoctions shtëpi përdorura rose petals (1 tbsp. L. Zalyvayut200 petals ml ujë të vluar dhe të mbajtur në një banjë me ujë për 15 minuta), psyllium (1 tbsp. L. Farërat derdh një gotë me ujë të vluar dhe të sjellë një çiban).