Mbështjelljes në vezore

Pothuajse çdo grua do të ndjejnë gëzimin e amësisë. Por, në rrugën e saj drejt lumturisë është ndonjëherë e shëndetit të tyre. Një problem i madh për konceptimin mund të jetë spikes në vezore. Ata janë shkrirje ose fillesat që lidhin vezoret me spaced ngushtë për të mbështetur trupat e tyre ose marrëdhëniet e tyre me njëri-tjetrin. Këto parulla mund të lindë në mes të vezore dhe tuba fallopiane, ligaments mitrës, sythe zorrë. Megjithatë, më të zakonshme janë të ngjitet mes vezore dhe mitër.
Organet e legenit, vezoret dhe duke përfshirë membranën veshura hollë të barkut, duke zhvendosur lirisht dhe të kryejnë funksionin e tyre. Pra, vezë të pjekur që vjen nga vezore, Tubi fallopian gëzon të qetë dhe të lëvizin në zgavrën e mitrës. Lëvizja qelizat riprodhuese në tubat fallopiane nuk ka gjasa në solderings vezore, dhe shtatzënia është pothuajse e pamundur. Gjithashtu ndërprerë funksionimin e trupit, sepse enët e ngjeshur e gjakut dhe nervat që shkojnë me të.

Mbështjelljes në vezore: Shkaqet


Proceset kulm në organet e legenit janë kryesisht rezultat i inflamacionit. Dhe se ky i fundit nuk është përhapur në organe të tjera, të vendosura në vendin fqinj, trupi tregon një përgjigje mbrojtëse në formën e paraqitjes sraschyvanyy. Ajo mbron organet e brendshme nga zhvillimin e peritonit. Shkaqet e mbështjelljes ovarian janë:

 • infeksione gjenitale;

 • aborti;

 • inflamacion i tubave fallopiane;

 • hipotermi;

 • thyej gjatë lindjes;

 • Endometrioza;

 • kirurgji;

 • manipulim në zgavrën e mitrës (instalimi i një spirale, hysteroscopy, djegurit e qafës së mitrës, etj);

 • shtatzëni ektopike;

 • antibiotikët dhe sulfonamides.


 • Shfaqja e mbështjelljes pas operacionit në vezore - dukuri është mjaft e natyrshme. Fakti se integriteti operacioni i trupit është ndërprerë. Mbështjelljes - pamja mbresë e këtij lloji në shërimin e plagëve. Megjithatë, në qoftë se nuk është bashkimi me agjencitë e tjera, është zhvilluar sëmundje ngjitëse.

  Mbështjelljes në vezore: Simptoma


  Dukuri të dyshuar bashkimi vezoret mund të për arsyet e mëposhtme:

 • tërhequr dhimbje në bark të ulët, në disa raste - në shpinë;

 • periudha të dhimbshme;

 • cikli menstrual;

 • dhimbje gjatë raportit seksual;

 • infertilitetit.


 • Mbështjelljes në vezore, trajtimin


  Diagnozë adhesions në vezore duke përdorur laparoscopy dhe tomography magnetik. Ekzaminim gjinekologjik, ultratinguj, hysterosalpingography vetëm mundësojë për të marrë praninë e tyre. Gjinekologu mund të dyshojnë adhesions në pacientët i nënshtrohen një operacioni në zonën e legenit apo sëmundjeve të tilla si oophoritis, endometritis, adnexitis, salhynpyt dhe të tjerët. Gjithashtu konsiderohet ankesat e grave në dhimbje në bark të ulët.

  Metoda kryesore për trajtimin e patologjisë gjinekologjike është laparoscopy, me të cilën identifikohet jo vetëm, por edhe të ndarë dhe të hiqen adhesions. Kjo është bërë duke përdorur një lazer, jet e ujit apo Elektro.
  Por si për të trajtuar adhesions në vezore, është e rëndësishme jo vetëm për të hequr qafe të mbështjelljes, por edhe të shtypur inflamacion dhe parandalimin e rikthim. Trajtimi i mesëm përfshin medikamente në vijim:

 • antibiotikët që luftojnë infeksionin (tetracyclines, sulfonamides);

 • medikamente fibrinoletikës të shpërndajë fibrinë - një substancë që ngjitet nëpër të cilat formuar adhesions (hemotrypsyn, urokinase,

  streptokinase, etj);

 • droga anti-inflamatore;

 • anticoagulants - droga që të ndihmojë për të zvogëluar koagulimit të gjakut (sildenafil, heparin);

 • vitamina;

 • enzimat.


 • Duke treguar spa - dhe fizioterapi, dhe aktiviteti i zvogëluar fizik.
  Përveç kësaj, metodat parandaluese të përdorura për zbatimin e vezoreve filmat polimer absorbable dhe futjen e lëngjeve pengesë.