Ovarian Sklerokistoz

Sindromi polycystic vezore ose sklerokistoza quajtur ovarian sëmundje endokrine hormonal, kur këto organe janë zgjeruar për shkak të shumë flluska të vogla të lëngshme. Arsyet janë androgens sklerokistoza ovarian - hormonet mashkullore që janë prodhuar në tepërt. Shkurtimisht, në vend nevyzriloyu vezë formuar kist, e cila është në rritje.
Shkaqet dhe simptomat
Gratë me sklerokistoza shpesh të marrë disa karakteristika burrëror: Trupi më të shpejtë dhe të fillojnë të rriten flokët në bollëk, ka pimples, vend tullac në pjesën e pasme, yndyrë në bel.

Mjekët ende nuk kanë rënë dakord mbi shkaqet e sklerokistoza. Nuk është një version i efektit të hormonit insulinë, i cili rregullon sheqerit në gjak. Shkencëtarët besojnë se përpunimi i androgens trupi përpiqet të rezistojë ngritjen e nivelit të sheqerit.
Kjo sëmundje nuk ka kufizime të moshës. Ajo ndikon dhe vajzat që nuk kanë filluar me menstruacione dhe gratë e moshuara. Në tiparet prej burri, simptomat e sklerokistoza ovarian është një shkelje e ciklit. Gjakderdhje mund të jetë shumë e dhimbshme. Por pasoja sklerokistoza më i rrezikshëm - infertilitetit. Shpesh sëmundja është e shoqëruar nga një infeksion të lëkurës, candidiasis, plotësinë dhe mochevыdelenyem zgjeruara.

Diagnoza dhe trajtimi
Ekspertët nuk mund të them një grua se si për të trajtuar sklerokistoz deri ultrazërit mbajtur. Gjithashtu duhet të shqyrtojë mostrat e gjakut.
Sklerokistoz - Sëmundja është e pashërueshme, por simptomat mund të eliminojnë hormonet mjekësore. Shumica e grave shpesh duhet të mbështetet në procedurat heqjen e flokëve. A nuk mendoni se vezore sklerokistoz dhe shtatzënia - konceptet papajtueshme. Me drogë që stimulojnë rritjen e follicles në vezore, dhe injeksione të hormoneve për veprime të ngjashme me ato të prodhuara në trupin e femrës Natyrisht, trajtimit vezoret sklerokistoza mund të përfundojë në shtatzëninë e shumëpritur.

Masa drastike - trajtim nga operacioni. Me një thikë lazer thaj mjekët në disa vende të prekura vezore. Kjo procedurë është quajtur laparoscopy. Në shumicën e rasteve në gjendje për të stimuluar ovulacionit, e cila në mënyrë të konsiderueshme rrit shanset e konceptimit. Por ndonjëherë plagët në vezore të bëhet një pengesë e pakapërcyeshme për lindjen e fëmijës.