Simptomet e cysts ovarian në gratë

Kjo patologji si cysts ovarian në gratë nuk janë të rralla, por ata nuk e dinë simptomat e kësaj sëmundjeje. Prandaj, patologji zbuluar shumë vonë ose më herët që kur zhvillimin komplikime.
Çfarë quhet kist ovarian? "
Kist ovarian i referohet retentsyonnыm formacione rezultojnë akumulimin e sekrecioneve në zgavrën. Kjo është në rritje vezore dhe madhësinë e saj. Në raste të rënda, kist mund të arrijnë madhësinë e 15-18 cm.
Nga vetë, kist nuk zbatohet për tumor vërtetë, por është shkaktuar nga prishja e zhvillimit normal të korpus luteum ose gjëndër. Ndonjëherë patologji zhvillohet në procesin inflamator në shtojca.

Nëse marrim parasysh strukturën e cysts, më shpesh të vetme-dhomë është arsimi, por ka edhe shumë.
Si në mënyrë të pavarur të zbuluar praninë e cysts në vezore?
Për të identifikuar në kohë patologji, çdo grua duhet të jetë i vetëdijshëm për atë që simptomat vërejtur në cysts ovarian.
Në shumicën e rasteve, sëmundja shfaqet pa asnjë simptomë dhe ankesa nga gratë. Ky fakt komplikon diagnoza e hershme të këtij lloji të patologjisë. Megjithatë, kur arsimi rrit me të madhe dhe fillon të ndërhyjë me funksionimin normal të organeve fqinje, gratë fillojnë të ankohen në lidhje me shëndetin e tij. Më të zakonshme janë:


 • ashpërsia dhe dhimbje të lokalizuara në të ulët bark;

 • prania e gjakderdhje të vogël, natyrës mazhuscheho;

 • cikli menstrual;

 • të përzier;

 • marramendje;

 • prania e urinim i shpeshtë (v k shtyn cist në fshikëz..);


 • Çka e shkakton trajtimin e vonuar të cysts ovarian?
  Ndërlikimet më të shpeshta në rastet e kist ovarian është këputje dhe rrotullim këmbët, simptomat janë të ngjashme. Nëse ne krahasojmë frekuencën e shfaqjes, sipas statistikave, më shpesh vjen këmbët rrotullim cist. Kështu nuk është foto e mëposhtme:


 • rrit temperaturën e trupit, e cila nuk është marrë ethe-uljen rrëshqet;

 • mprehtë, i fortë, prerja dhimbje në bark;

 • të përzier;

 • të vjella;

 • lëkurës zbehtë;

 • uljen e presionit të gjakut.


 • Kur ju thyejnë cist për t'u bashkuar me shenjat e mësipërme dhe simptomat e peritonit - inflamacion peritoneum.
  Në rast të mungesë të zgjatur të trajtimit të nevojshëm nuk mund të jetë inflamacion cysts ovarian, simptoma të cilat janë të ngjashme me shumë komplikacione mësipërme-përshkruar.
  Kist mund të zhduken pa trajtim?

  Shumë gra kanë frikë një operacioni për të hequr cist, mendoj se shumë më e zhytur apo kist ovarian, siç ndodh, dhe çfarë janë simptomat e këtij procesi.
  Në disa raste, zhdukja ndoshta pavullnetshme e cysts (endometrial). Kjo grua nuk sheh ndonjë shenjë të kalimit të procesit dhe të mësojnë në lidhje me rezultat vetëm pas ultrazërit ardhshëm.