Këputje e cysts ovarian - pasojat

Trupi i femrës pëson ndryshime çdo sekondë, dhe ata nuk ndodh gjithmonë më mirë. Breshëri të hormonale, sëmundjet inflamatore të organeve pelvike mund të shkaktojë cysts ovarian. Cysts ovarian - një formacion zgavër që përmban lëngun e vendosur në vezore ose brenda tij. Rreziku është se shfaqja dhe ndryshimi kist zakonisht shkon pa u vënë re. Më shpesh ajo është tashmë duke treguar në spital, ku pacientët vijnë me ankesat e dhimbje të forta, gjakderdhje të zgjatur, ndryshimet në gjatësinë e ciklit menstrual. Një nga pasojat e rënda të kësaj sëmundjeje mund të jetë një këputje e cysts ovarian.

Cilat janë pasojat?
Shpesh, pas shpërthimit të cysts ovarian efekteve kujton veten time për një kohë të gjatë.

 • Kist këputje mund të çojë në një proces të inflamacion të zgavrën e barkut. Përmbajtja e kist merr në zgavrën e barkut, peritonit zhvillon, dhe kjo po kërcënon shëndetin dhe jetën e pacientëve. Atëherë operacioni është i pashmangshëm.

 • Për shkak të humbjes së zgjatur të gjakut anemi mund të ndodhë, e cila duhet të kompensohet ilaçe.

 • Vonë kërkuar ndihmë mjekësore mund të çojë në vdekje.

 • Pas operacionit, ngjitet mund të ndodhë në organet pelvike. Kjo çon në probleme me konceptim, rrit rrezikun e shtatzënisë ektopike.


 • Trajtimi i këputje kist ovarian


  Kur simptomat kërcënojnë duhet të kontaktoni menjëherë në spital. Pas inspektimit dhe krijimin e një mjek të saktë diagnoza parashikon trajtim regjim thyerje e cysts ovarian. Trajtimi i sëmundjes është i butë, i kryer përdorimin e drogës. Në format më komplekse emëruar kirurgji laparaskopike për të hequr cysts ovarian këputje. Gjatë operacionit hequr follicles dëmtuara të vezores dhe vezore ndonjëherë krejtësisht të hequr.

  Pas trajtimit trupi përshkuar femër rimëkëmbet dhe vazhdon të kryejë funksionet e veta.
  Nga pamja e cysts ovarian nuk janë të përkryer. Diagnoza e hershme dhe trajtimin e hershëm, parandalimin kirurgji. Të jetë mirë për trupin tuaj!