Hendeku vezore

Hendeku (apopleksi) vezore - një shkelje të integritetit të indeve ovarian, shoqërohet me dhimbje të mprehta dhe gjakderdhje në zgavrën e barkut.
Në mënyrë që të kuptojnë shkakton apopleksise, duhet të kuptojnë ecurinë e ciklit ovarian. Kështu, në moshën riprodhuese të vezoreve tek gratë follicles të rriten brenda çdo veze maturohet, në mënyrë që trupi përgatitet për shtatzëninë. Me fillim të çdo cikli menstrual gjëndër dominuese rritet një prej të cilave më vonë kthehet vezë - ovulacioni ndodh. Në vend të gjëndër, që ka një formacion ia plas të përkohshme - korpus luteum, i cili sekreton hormonet e nevojshme për të mbështetur shtatzëninë.

Në disa sëmundjet e organeve gjenitale (inflamacion, polycystic), ndryshimet degjenerative në përçarje indeve ovarian e ovulacionit të ndodhë. Si rezultat, enët e gjakut në vendin e gjëndër thyer prerë keq, gjakderdhje ndodh dhe si rezultat, apopleksi ovarian.

Hendeku vezore - Shkaqet • enët abnormale të gjakut (sklerozë, venat me variçe);

 • inflamacion indeve ovarian;

 • ovulating.


 • Faktorët e rrezikut që kontribuojnë prishet:

 • ushtrim pazakontë, pesha heqjen;

 • marrëdhënie intensive seksuale;

 • plagosje.


 • Ovarian këputje - Simptomat


  Simptomet e këputje ovarian lidhur direkt me mekanizmat e apopleksi, përkatësisht:
  1. Sindromi Pain - në mes të ciklit. Prerje, duke tërhequr dhimbje në bark, e cila është projektuar edhe në zorrën e trashë, mollaqe apo zonën e kërthizës.
  2. gjakderdhje në zgavrën barkut, e cila është e shoqëruar zakonisht nga simptomat e mëposhtme:

 • uljen e presionit të gjakut;

 • dobësi, marramendje;

 • dridhura, ethe;

 • të vjella e disponueshme;

 • u rrit norma e zemrës.


 • Shpesh këputje ovarian ndodh gjatë ushtrimit ose gjatë raportit seksual. Megjithatë, gjendja mund të zhvillohet mjaft e papritur në femra plotësisht të shëndetshme.

  Këputje e ovarian - Trajtimi


  Në mënyrë tipike, ndihma emergjente në pushim është operacioni ovarian. Nëse situata e lejon, është më mirë për të përdorur metodën e heqje laparoscopy dhe i pjesshëm i vezores për larjen e mëparshëm dhe heqjen e mpiksjen e gjakut të formuara. Këto procedura janë të nevojshme për të parandaluar formimin e inflamacionit, mbështjelljes dhe, si pasojë, shterpësi.

  Nëse gjakderdhja është shumë e rëndë, ka për të kryer heqjen e plotë të vezores. Në çdo rast, në qoftë se një grua është në moshën riprodhuese, vezore është shtuar për të ruajtur përpjekje maksimale.
  Në vezore butë apopleksi (kur gjakderdhje pak) trajtim të mundshme konservative. Megjithatë, përvoja tregon se një trajtim i tillë është mundësia shumë e lartë e rikthim - ri-këputje e vezore, sepse clots gjakut nuk rezultoi larë si në operacion, dhe të grumbullojë dhe të provokojnë apopleksise. Përveç kësaj, efektet e trajtimit konservativ mund të jenë zhvillimi i mbështjelljes në tubat fallopiane dhe shterpësinë.

  Hendeku vezore - pasojat


  Pasojat dhe prognozë pas pësimit të një thyerje e ovarian varet formë u shfaq patologji. Në butë, forma dhimbje (dhimbje si një simptomë kryesor) shkeljes së rrjedhjes hormonal dhe gjakut në vezore kthyeshëm, kështu që koha është mjaft e favorshme.
  Në formën hemorragjike, i shoqëruar nga hemorragji masive, efektet varet nga diagnoza e duhur dhe trajtimi. Në mënyrë tipike, operacioni duhet të zgjatet terapi mjekësore.