Këputje e cysts ovarian - simptomat

Tumoret tilla si cysts ovarian në gratë shpesh.
Jashtë kist si një flluskë sapuni me një përmbajtje të lëngshme transparente. Ka lloje të ndryshme të cysts ovarian: paraovaryalnuyu, cistike (mutsynoznuyu, i lëngshëm, dermoydnuyu) эndometryoydnuyu, funksionale (korpus luteum (Luteal), folikulare).
Cysts ovarian mund të formojnë dhe të zhduket. Kjo grua nuk mund të di në lidhje me të. Cysts ovarian zakonisht nuk ka ndonjë simptome. Në disa raste, ata mund të shkaktojë një ndjenjë e presionit ose xhoko dhimbje në bark të ulët.

Por ndonjëherë ndodh që një ruptures kist dhe kjo mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin e grave.
Nënshtruar shpesh funksionale cysts ovarian këputje (dmth, folikulare dhe Korpus luteum cysts) formën dhe zhduket vetvetiu.
Ky është i prirur më shumë ruptures drejtë cist vezore se majtë.

Shkaqet e këputje kist ovarian


Provokojë situatën cistike formimin mund të thyejnë faktorët e mëposhtëm:

 • çekuilibër hormonal në gratë;

 • marrëdhënia seksuale aktive;

 • i hedh lëng i mureve të gjëndër nga inflamacion në vezore;

 • ushtrim të tepruar;

 • anomali në koagulimit të gjakut.


 • Simptomet e këputje kist ovarian


  Këputje e cysts ovarian ndryshe quhet apopleksise.
  Në këtë rast nuk është e gjakderdhje, të jashtëm apo të brendshëm. Shpesh gjakderdhje është e brendshme, në të cilat gjaku dhe përmbajtja e derdhur në peritoneum cistike fshikëzës. Simptomet e këputje kist ovarian në këtë rast janë: një dhimbje të mprehtë në perineum, abdomen, anus, yrradyyruschaya në kofshë (pjesa e brendshme) dhe bel.
  Përveç kësaj, gratë mund të rritet shumë temperaturën, e cila nuk është e humbur agjentë antipiretik. Ajo ndjen dobësi, rraskapitje, derisa ai humbi vetëdijen. Nuk mund të jetë lengjet vaginale, të përzier, të vjella, mund të ulë presionin e gjakut, të ndërpresin procesin e jashtëqitjes dhe stol, kap syri është një lëkurë të qartë zbehtë.

  Sindromi i "barkut akute", e cila manifestohet tension mëparshëm murit të barkut, dhimbje të forta barku, lëvizshmëri paaftë zorrëve nuk janë specifike për apopleksi. Këto shenja mund të vërehet në këputje tub fallopian, shtojcë, vrimë e fshikëz e tëmthit apo zorrët. Prandaj, një grua në një situatë të tillë kërkon një operacioni urgjent.
  Në diagnozën e shpërthimit të cysts ovarian flasin për faktorë të tillë sa më afër kohës së ovulacionit, dorëzuar diagnozë të hershme të cysts ovarian dhe praninë e dhimbjes mprehtë në prekje pasmë shkop vaginale, dhimbje në prekje dhe zhvendosje zbulimit qafës së mitrës në bark të ulët me një mjek dorë Arsimi elastike-dendur dhimbshme.

  Bëj një diagnozë definitive vetëm mund apopleksi gjatë operacionit. Para se me ultratinguj duke përdorur të përcaktojë sasinë e lëngjeve në bark dhe legen; nëpërmjet shpuese pasme shkop vaginale - natyrës së lëngshme (të gjakut, lëngu, qelb).

  Pasojat e shpërthimit të cysts ovarian


  Cysts ovarian apopleksi mund të çojë në pasoja të tilla të rënda për gratë si:

 • në rast të vdekjes së grave të rekursit tepër vonë për institucionet shëndetësore;

 • peritonit purulent, të cilat mund të kërkojnë ri-operacion;

 • anemi e theksuar, ka shkaktuar humbje të madhe të gjakut;

 • pamja pasi mbështjelljes kirurgji në legen, të cilat mund të provokojnë shtatzëni ektopike ose varfëri.