Vezoret polycystic - Simptomat

Sindromi polycystic vezore - një shkelje polyэndokrynnoe e trupit të një gruaje, që çon në varfëri përmes mungesës së ovulimit në fazën e duhur të ciklit.
Vezoret polycystic - arsye:

 • Ndjeshmëria reduktuar insulinë i indeve vezore.

 • Rritja e prodhimit të androgens dhe estrogjene.

 • Trashje ose mbipeshë.

 • Çrregullime hormonale në hypothalamus, veshkave, hipofizë dhe tiroide.

 • Nivele të larta të prostaglandins.

 • Trashëgim.

 • Stresi.

 • Shtyra sëmundjet inflamatore ose infektive.

 • Ndryshimi i klimës.


 • Duhet të theksohet se të gjitha shkaqet e vezore polycystic është e mundur. Etiologjinë e saktë e këtij sindromi është ende i panjohur.
  Shenjat dhe simptomat e vezore polycystic:

 • Abuzimi cikli;

 • rritjen e flokëve të tepërt në trup dhe fytyrë - hirsutism;

 • shtim në peshë papritur;

 • fytyre;

 • duke tërhequr ndjenjë dhimbje në bark;

 • sëmundje të gjirit (gjirit, mastalgia, fibroadenoma).


 • Nëse sëmundja nuk trajtohet për një kohë të gjatë, ju mund të përjetojnë gjakderdhje mitrës. Përveç kësaj, duke sindromi polycystic rrezikun rrezikshme të tumoreve të kancerit në organet gjenitale.
  Format e sëmundjes:

 • Vërtetë (parësor) vezoret polycystic.

 • Vezoret polycystic mesme.


 • Polycystic Primar dobët të trajtimit konservativ dhe operativ. Kjo ndodh kryesisht në pubertet. Kjo formë e sëmundjes kanë tendencë për vajzat me peshë normale trupore dhe nivelet e pranueshme të insulinës në gjak. Vezoret polycystic Vërtetë shpesh diagnostikuar në adoleshentët për shkak të vendosjes së ekuilibrit hormonal në tranzicion për të rritur dhe në fillim të ciklit menstrual.

  Sindromi polycystic mesëm lindja ndodh në gratë e moshës së mesme të cilët janë mbipeshë. Përveç kësaj, sëmundja mund të fillojë zhvillimin gjatë sindromi klimaterike gjatë ndryshimeve të hormoneve në trup. Arsyeja mund sëmundje edhe kronike të sistemit riprodhues në akute. Ovarian mesëm polycystic nënshtruar trajtimit konservativ shumë më e lehtë.
  Zakonisht në këtë grua të vështirë të sëmundjeve të bëhet me barrë. Prandaj, për ciklin e normalizimit dhe ovulacionit instalimin e duhur përdoren terapi të hormoneve. Kompleksi ka rekomanduar dietë dhe mbajtjen e tonin e muskujve për shkak të aktivitetit të moderuar fizik. Masat terapeutike kanë tendencë të krijoj me sukses dhe të lindë një fëmijë, por vezoret polycystic pas lindjes mund të kthehen. Në situata të tilla, kujdes pak i vonuar gjatë periudhës së laktacionit.

  Vezoret polycystic dhe Endometrioza
  Shpesh këto dy sëmundje që ndodhin në të njëjtën kohë, e cila në masë të madhe komplikon trajtimin e infertilitetit. Fakti që trajtojnë antiandrogens vezoret polycystic marra dhe estrogjenit, ndërsa të dhënat për zhvillimin e hormoneve Endometrioza janë të favorshme. Në raste të tilla të caktuar për terapi alternative dhe kontraceptivëve oral për të krijuar nivele normale hormonale.
  Vezoret polycystic - Kundërindikimet

 • alkool, madje edhe në sasi të vogla;

 • pirja e duhanit;

 • kafe të fortë dhe çaj;

 • ushqimet yndyrore, yndyrna trans;

 • një sasi të madhe të karbohidrateve në dietë, veçanërisht sheqerna;

 • mungesa e gjumit;

 • mbingarkesë fizike dhe psiko-emocionale;

 • disa lloje të cosmetology hardware;

 • natyrore tan dhe dhomë me diell.