Polycystic vezore - Shkaqet

Sindromi polycystic ovarian shoqëron ndryshimet hormonale tek gratë, e cila rezultoi në një formë gojore e follicles ovarian, lëngun e mbushur (vezë papjekur). Këto struktura quhen cysts, zakonisht në vezore i pacientit është të paktën dhjetë.

Infertilitetit polycystic


Çrregullime hormonale, sindromi polycystic vezore është vërejtur në gratë e moshës riprodhuese. Për shkak të çrregullimit të maturimit normale të follicles nuk pjekur vezë lë vezore. Shtesë "pengesë" është thickened kapsulë ovarian formuar në polycystosis. Kështu, ovulacioni ndodh shumë më rrallë se sa i shëndetshëm përfshin ciklin (oligo-ovulacionit) ose nuk është (anovulation). Së jashtmi kjo tregon jo apo menstruacioneve parregullt dhe varfëri. Shpesh, sindromi polycystic vezore mbi gratë të mësojnë të fillimit të trajtimit për shterpësi.

Ndonjëherë pacientë të tillë të paaftë për të krijoj, por shpesh për shkak të shtatzënisë hormonal është ndërprerë në fazat e hershme.
Llojet e vezore polycystic
Ajo është e ndarë në sindromin:

 • vezoret polycystic primare (ndodh në gratë me peshë normale dhe të niveleve të shëndetshme të insulinës në gjak);

 • vezoret polycystic mesme (tipike për gratë që janë mbipeshë dhe nivelet e larta të insulinës në gjak).


 • Forma kryesore ndodh trajtohen lehtë, por e vështirë, është më shumë i zakonshëm në gratë më të rinj dhe madje edhe vajzat adoleshente. Forma e mesme është më e lehtë për të trajtuar, por jep siklet pacienti zakonisht ndodh në gratë më të vjetra në moshë riprodhuese të cilët kanë pasur inflamacion përsëritura të organeve riprodhuese.

  Në ultratinguj diagnostikuar polycystic nganjëherë djathtë apo të majtë cysts vezore por në fakt ndikon si trup.
  Natyra e sëmundjes
  Shkaku rrënjë çrregullim hormonal që rezulton në sindrom polycystic vezore ende nuk është e qartë. Jo shumë kohë më parë, mjekët u lidhur me predispozicion trashëguar polycystic, por gjen përgjegjës për këtë proces nuk ka gjetur ende. Rreziku përfshijnë gratë me lypydnыm dëmtuar dhe metabolizmit të karbohidrateve (obeziteti, diabeti) dhe pacientët të cilët kanë pasur abort, infeksionet kronike, dehjes.

  Vezoret prodhojnë hormonet femërore (estrogjenit, progesterone) dhe një sasi të vogël të androgens (hormoneve mashkullore). Kur bilanci polycystosis është prishur, dhe u rrit në mënyrë të konsiderueshme nivelin androgen. Dështimi i tillë hormonal dhe shkakton oligo - ose anovulation.

  Simptomet e vezore polycystic • Cikli i parregullt menstrual. Vonesa ose mungesa e menstruacioneve - simptomë kryesor i polycystic. Ndonjëherë vonesa alternuara me gjakderdhje mitrës. Është e nevojshme që të konsultoheni me mjekun nëse ka një vit më pak se 9 menstruacioneve.

 • Yndyrë e flokëve, puçrra fytyre, puçrra fytyre, seborrhea - këto shenja të vezore polycystic lidhur me androgens të tepërta; Trajtim simptomatik ata janë zakonisht nuk ekspozuar.

 • Trashje. Rritja e shpejtë në peshë pa shpërblim 10-15 kg sinjalet hormonale dështimet. Depozitat yndyrore mund të shpërndahet në mënyrë të barabartë ose në bel dhe abdomen (trashje mashkull lloji).

 • Flokët e tepërt e trupit. Për shkak të androgens të tepërta në gratë kanë rritjen e flokëve në bark, hips, anën e brendshme të kofshëve, mbi buzën e sipërme shfaqen "antena".

 • Stabiliteti temperatura basal. Kur polycystosis temperatura në mëngjes në zorrën e trashë është në shenjë të vazhdueshëm gjatë gjithë ciklit.


 • Ndonjëherë shoqërohet me dhimbje polycystic zvarritje në bark. Në raste të rralla, sëmundja është asimptomatike dhe pastaj tipar kryesor i vezoret polycystic është infertilitetit.