Polycystic ovarian - mjete Trajtimi popullore

Trajtojnë çrregullim hormonal që shkakton PCOS (sindromi i polycystic vezore) duhet në qoftë se pacienti planifikon shtatzëninë. Ka terapi synon për të hequr puçrra fytyre, sekrecion të tepërt të gjëndra dhjamor, seborrhea, të cilat sjellin probleme të shumta ndaj pacientit. Gratë që nuk planifikojnë të fëmijëve që vuajnë dhe SKPYA asimptomatike, trajtimi zakonisht nuk është përshkruar.

Si për të kuruar vezoret polycystic?


Restore funksion riprodhues ndihmon trajtimin kombëtar të vezore polycystic në kombinim me dietë dhe terapi tradicionale. Mjetet juridike më efektive popullore:


 • tinktura dhe pilula me herbs;

 • Swabs vaginale;

 • fasha.


 • Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në legen dhe shëndetin e përgjithshëm të trupit të femrës është e rekomanduar për të praktikuar joga.
  Mjeku duhet të dini se metoda jo-tradicionale të trajtimit të polycystic ju përdorni.
  Phytotherapy
  Më efektive "femër" barishte Rhodiola përfshijnë chetыrehchlennuyu (furçë e kuqe) dhe ortyliyu njëanshme (mitrës upland).
  Furçë e kuqe ka veti adaptogenic, rejuvenates trupit, promovon shërimin e plagëve dhe frakturave, rrit imunitetin, përmirëson hormoneve tiroide normalizuar. Bimore ka veprim antiandrogenic.

  Infuzion furçë e kuqe mund të bëhet në ujë (herbs lugë gjelle në një gotë me ujë të valë Rhodiola) ose alkool (gjysmë litër vodka në 85 g të lëndëve të para). Merrni e nevojshme për të korrigjuar tri herë në ditë për një lugë çaji. Trajtimi i hipertensionit kjo fabrikë është e kundërindikuar.
  Hog mitër nuk ndikon në nivelet androgen, kështu që duhet të merren në kombinim me agjentët e tjerë. Infuzion të saj për të bërë të njëjtën recetë si furçë kuqe.
  Trajtim efektiv i bimëve polycystic ovarian në formën e taksave. Horsetail supë, karamele mente, u rrit hips, acaroj dhe rrënjë luleradhiqe (një lugë çdo lloj bimësie në filxhan me ujë të valë) redukton nivelin e hormoneve mashkullore. Një efekt i ngjashëm është infuzion i likuricias dhe shmangies bozhure (root Marino), si dhe Pallas qumështore.

  Fasha dhe tamponin
  Ne trajtimin e PCOS përdoret mumje. Në një makinë të nxehtë, shtyrë për kashopodibnoyi qëndrueshmëri, shtupë lagur byntovoyi, e cila është injektuar më pas në vaginë. Kursi - 10 ditë. Mumiyo kundërindikuar gjatë menstruacioneve.
  Efektive me kompresë polycystosis, e cila do të duhet të përgatisë 3 litra ujë, një gotë me uthull, një lugë sode buke, një gotë vodka. Sode shuar uthull, përzierje të gjithë përbërësit. Pëlhurë ngjyhet në zgjidhje është aplikuar në bark të ulët. Sigurisht - 3 javë. Kjo metodë nuk është e përshtatshme nëse pacienti eshte nje tumor.

  Homeopati
  Shmangni operacionet dhe përdorimi afatgjatë i hormoneve lejon trajtimin e homeopati polycystic ovarian.
  Siç e dini, në fushën e mjekësisë alternative janë përdorur vetëm produkte natyrore dhe të padëmshme.
  Midis mjeteve më efektive homeopatik në trajtimin e PCOS jane:

 • Boraks;

 • Hamamelis;

 • Iodium;

 • Fosfori.


 • Trajtimit homeopat duhet të marr individualisht.

  Ushqimi për vezore polycystic


  Kurë vezoret polycystic, si çdo sëmundje hormonale, përputhja pacienti është i pamundur pa një dietë të caktuar. Dietë e grave duhet të promovojnë zhvillimin e hormoneve të nevojshme dhe për të reduktuar peshën e tepërt (në qoftë se obeziteti është vërejtur).

  Pacientët me PCOS duhet të përdorin produkte me indeks të ulët hypoglycemic (GI më pak se 50). Këto janë:

 • thjerrëzat, thekër, elb;

 • peshk, mish, vezë;

 • bukë thekre;

 • fasule;

 • kos, djathë;

 • kikirikë;

 • kërpudha;

 • asparagus, lakër;

 • domate, tranguj;

 • mollë, dardha;

 • kivi, qershi, luleshtrydhe;

 • portokall, grapefruits.


 • Ushqimin e vezoreve policistike duhet të jetë i pjesshëm - pjesë të vogla 5-7 herë në ditë.
  Polycystic shoqëruar pothuajse gjithmonë nga funksioni jonormal mëlçisë, kështu që ju duhet për të reduktuar sasinë e yndyrë të kafshëve në dietë, ndoshta refuzojnë proshutë, mish të tymosur, margarinë, ushqime të skuqura.