Paraovaryalnaya kist ovarian

Në mjekësore paraovaryalnoy praktikë quhet formimi kist ovarian, e cila i formuar pranë vezore ose tubat fallopiane. Ngjan një cist normal ovarian, por paraovaryalnoy kryesor diferencë që ajo është e mbushur me lëngshme, por nuk bashkangjitur vezores. Në mënyrë tipike, këto cysts janë të vogla. Formimi i kanë materiale embriologjik ose mbetje të vezëve. Shumica e cysts paraovarialni ka simptoma të dukshme nuk janë të shoqëruar. Një plus i madh është se këto cysts janë të sigurta për shëndetin e grave dhe nuk shkakton efekte. Në shumicën e rasteve ata gjejnë gjatë ekzaminimit rutinë dhe ekzaminimit laparaskopike. Përkundër faktit se cysts paraovarialni janë karakterizuar nga vëllime të vogla (deri në dy centimetra në diametër), nganjëherë ata të rriten të mëdha të mjaftueshme dhe të fillojnë të bëjnë presion të konsiderueshëm në fshikëz apo zorrët. Atëherë gruaja ndjen siklet periodik legenit dhe marrëdhënie të dhimbshme sjell një ndjenjë.

Shkaqet e cysts paraovaryalnыh


Cysts Paraovarialni - një dukuri e zakonshme në mesin e grave. Zakonisht ato mund të diagnostikuar në njëzet e katër dekadave të femrave. Përveç kësaj, rrezikut dhe shtatzënë gratë, si hormonet vuajnë luhatje të forta dhe rritje në nivelet e gjakut të estrogjenit.
Madhësi cysts mund të rrisë shtojca inflamacion dhe sëmundjet endokrine ovarian, zhvillimin e hershëm seksual, aborte të përsëritura, kontraceptive pakontrolluar. Gjithashtu, shkaqet e cysts ovarian përfshijnë diellit paraovaryalnoy dhe hipertermia lokale.

Simptomat paraovaryalnыh cysts


Siç është përmendur tashmë, simptomat cysts paraovaryalnoy thuajse të padukshme. Vetëm kur ajo arrin një madhësi të madhe, cikli menstrual mund të rrëzimit. Nuk mund të ketë gjakderdhje abnormale vaginale, dhimbje, ndjenja e presionit në siklet legenit. Por simptomë kryesore është konsideruar si një dhimbje bezdisur në shpinë ose në bark, i cili herë pas here ndodh. Kjo ndodh më shpesh gjatë ushtrimit, dhe dhimbje zhduket rastësisht. Kur paraovaryalnaya kist rritet në 6-15 centimetra, në mënyrë të konsiderueshme tejkalon normën jo, i kushtoj vëmendje për të është thjesht e pamundur.

Diagnostikimin dhe trajtimin cysts paraovaryalnoy


Paraovaryalnuyu kist mund gjinekologë në ulje të zakonshëm diagnostikuar me prekje (probing) zonën e legenit. Për të diagnostikuar saktë cysts ovarian paraovaryalnuyu, të përcaktojë vendin ku është dhe madhësinë e saj, shpesh mbështeten në transvahynalnomu ultratinguj. Për fat të mirë, në shumicën e rasteve të tilla paraovaryalnoy trajtim kist si cysts ovarian zakonshme nuk janë të nevojshme. Ata zhduken vetë me kalimin e kohës. Megjithatë, në disa raste, laparoscopy

Cysts paraovaryalnoy ose terapi të hormoneve janë të nevojshme. Nëse keni nevojë për kirurgji, aftësia për të fekonduar në shumicën e rasteve të ruajtura. Operacioni i seksionit para fletë ofron një ligament të gjerë mitrës ndjekur cysts vыluschyvanyem nga qese në të cilën është formuar. Pas heqjes cysts paraovaryalnoy tub fallopian deformim pronat shkak retraktsyonnыm zhduket, dhe tub merr formë normale.
Raste të jashtëzakonshme kërkojnë Sighting çaj cist. Që nga ajo është derdhur përmbajtjen lëngshëm dhe të mbushur me alkool për zgavër mbuluar me bar.