Simptomat kist ovarian dhe mjete Trajtimi popullore

Cilat janë cysts ovarian? Si dhe pse ato ndodhin? Si të njohin dhe trajtojnë këtë sëmundje pa kirurgji? Get përgjigje për pyetjet e zakonshme.
Cysts ovarian - një sëmundje e karakterizuar nga pamja e indeve patologjike në vezore. Kjo është një sëmundje relativisht e zakonshme gjinekologjike.
Cysts mund të jetë veç e veç, ose ata mund të jenë pak (polycystic). Ata mund të jetë vetëm një vezore ose vezoret e vendosur në dvuh të njëjtën kohë. Zakonisht sëmundja zhvillohet në gratë e moshës menstrual. Disa cysts janë të padëmshme, të tjerët mund të zhvillohet në një tumor malinj. Mos harroni se sëmundja mund të jetë arsyeja e fshehtë që gruaja vremch gjatë nuk mund të bëhet me barrë.

Përmbajtje
 • Shkaqet e sëmundjes

 • Varieteteve


 • Kist ovarian folikulare dhe simptomat e saj

 • Kist ovarian Endometrioid dhe simptomat e saj

 • Kist Dermoid i vezore dhe simptomat e saj


 • Trajtim


 • Tamponin mjaltë-qepë

 • Tamponin me mumje dhe mjaltë

 • Tamponin hithër

 • Tamponin tyre Kalanchoe

 • Tamponin me Aloe

 • Swabs nga arre gjelbër

 • Shërimi vaj

 • Hog mitrës

 • Faqe Kuq

 • Mbledhja Bimor №1

 • Mbledhja Bimor №2

 • Mbledhja Bimor №3

 • Tretësirë ​​e arra kedri

 • Potion kulpër bazuar

 • Rodhe

 • Lulet e akacies

 • Potion bazuar konfuze


 • Shkaqet e sëmundjes  Shkaqet më të shpeshta të cysts ovarian:

 • çrregullime hormonale;

 • pasojat e abortit ose kirurgji në mitër;

 • infeksionet e shpeshta gjenitale;

 • predispozitë gjenetike për tumoreve;

 • sindromen policistike te vezoreve;

 • Endometrioza


 • Varieteteve  Ekzistojnë tri lloje të cysts ovarian:

 • folikulare;

 • endometrioid;

 • dermoid
 • Kist ovarian folikulare dhe simptomat e saj


  Në ciklin normal menstrual, një grua e vezëve pjekur (gjëndër) rritet, maturohet, breshëri dhe lëshon një vezë. Për shkak të çrregullimeve të ndryshme hormonale flluskë mund të ia plas, dhe pastaj ai e mbushur lëng i lëngshëm. Pra, ka një kist ovarian funksional. Tumoret e tilla mund të zhduket ciklin e ardhshëm menstrual. Në raste të rralla, kist ovarian funksional rritet më tej, duke i dhënë simptomat. Më të zakonshme janë:

 • Cikli menstrual paqëndrueshme;

 • diktim pas seksit;

 • gjakderdhje e palidhur me menstruacione;

 • dhimbje në bark të ulët.


 • Nëse tumor ovarian është e madhe, ajo mund të shkaktojë shterpësi. Për fat të mirë, kjo sëmundje ju mund të shpejt të kuruar mjetet e popullit.

  Kist ovarian Endometrioid dhe simptomat e saj


  Si mjekët çdo tre gra ka probleme endometrium - Mukoza rreshtim mitrës brenda. Endometrioza është një sëmundje në të cilën fragmente endometrial janë të thyer dhe të fillojnë të rriten rreth trupit. Shpesh endometrium ndikon në vezoret. Me këtë diagnozë rritje në trup të cilat janë të mbushura me gjak të trashë të errët. Nëse breshëri endometrioid kist, dhe përmbajtja e saj të lëshuara në zgavrën peritoneale, ajo mund të çojë në peritonit, dhe madje edhe vdekje. Kështu që ju duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar trajtimin e endometrioid cysts ovarian. Kjo ndihmon për të shmangur një operacioni të ndërlikuar dhe për të shpëtuar jetën.

  Simptomat эndometryoydnoho tumoreve:

 • dhimbje në bark të ulët;

 • dhimbje koke;

 • menstruacioneve të zgjatur;

 • Siklet në fushën e majtë ose vezore e duhur
 • Kist Dermoid i vezore dhe simptomat e saj


  Ky lloj i sëmundjes është më shpesh kërkon kirurgji, si dermoid kist mund të përmbajë brenda qelizave yndyrë, flokë, kocka apo edhe dhëmbë që doli nga fetusi pazhvilluar. Këto pëlhura janë shumë të vështira për t'u zgjidhur. Pse ka sëmundje ende nuk është përcaktuar. Një teori thotë se të gjithë faji - qelizat që grumbullohen në një vezore vend dhe për arsye të panjohura të fillojnë të dallojnë dhe për këtë arsye modifikuar në yndyrë dhe kockave qelizat. Trajtimi i cysts ovarian dermoydnoy shumë e gjatë dhe serioze. Por ju mund të kryejë lehtë atë mjetet juridike popullore.

  Simptomat:

 • menstruacioneve gjatë dhe i dhimbshëm;

 • diktim në mes të periudhave të menstruacioneve;

 • dhimbje barku;

 • urinim i shpeshtë;

 • në raste të rralla - nauze dhe vjellje


 • Trajtim


  Sot ne do të diskutojnë se si të trajtojnë cysts ovarian përdorur mjekësi tradicionale. Teknikë vendas në bazë të termocentralit dhe improvizuar shpërndajë cysts dhe normalizuar hormoneve. Është gjithashtu e rëndësishme për të vendosur punën pacientit e vezores.

  shih gjithashtu sugjerojnë një pjesë të programeve të njohura televizive rreth cysts ovarian:  Tamponin mjaltë-qepë


  Kjo recetë ndihmon për të kryer trajtimin efektiv të cysts folikulare ovarian, por edhe në lloje të tjera të neoplasms ju duhet të provoni. Efekti terapeutik është i bazuar në aftësinë për të ndaluar rritjen e qelizave jonormale qepë dhe shpërndajë pëlhurë lehtë. Mjaltë eliminon infeksionit dhe përshpejton shërimin e vezores.
  Pra, nëse ju gjeni veten në simptomat e pakëndshme, të kryejë procedurën e mëposhtme. Merrni qepë të vogël, lëvore dhe për të hequr fletët lartë rritje. Pyetni atë për disa minuta në mikrovalë, atëherë hiqni dhe bollëk derdh mjaltë. Qepë duhet të ketë një rrjedhje të mirë - ajo do të marrë 1-2 orë. Pastaj të përfundojë garzë llambë dhe të hyjë në vaginë gjatë natës. Nëse ju la kist ovarian, të përpiqen për të fjetur me jastëk në anën e majtë, dhe në qoftë se e drejta - në të djathtë. Ky trajtim duhet të vazhdojë çdo natë për 2 javë, pastaj perevirytysya zhduk sëmundje.
  Tamponin me mumje dhe mjaltë


  Nëse keni gjetur cysts ovarian si ta trajtojmë atë - sugjerojnë healers Karpateve. Shkrihet 2-3 g mumje në një sasi të vogël të ujit dhe përzierje me një mjaltë trashë për t'i dhënë fund deri në mënyrë që ju erdhi qëndrueshmëri të trashë. Nëse kjo mjaltë se ju nuk e bëni, e vënë herbs në frigorifer për disa minuta. Pastaj bëni një fashë për swabs vaginale dhe do t'i zhytë në një përzierje e mjaltë dhe mumje. Shkruani tampon në vaginë gjatë natës. Gratë që kanë ovarian majtë kist, ju fle në anën tuaj të majtë. Pacientët me një cist i vezore e duhur, respektivisht, duhet të shtrihen në anën e tyre të drejtë. Këto swabs duhet të bëhet çdo ditë të tjera për dy javë. Pastaj merr një pushim për 1 muaj dhe, nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim. Përveç kësaj ju mund të përdorni produktet e njerëzve të tjerë.

  Tamponin hithër


  Sa më shpejt që të vëreni simptomat e cysts ovarian, të hedhura nettles freskëta, bluaj në një mulli mishit, slurry rezulton vënë në fashë garzë, dhe të hyjë në vaginë gjatë natës. Nëse ju la kist ovarian, pastaj të përpiqet për të fjetur në anën tuaj të majtë nëse vezore e duhur - në të djathtë. Këto tamponin duhet të bëni çdo natë (me përjashtim të ditës së menstruacioneve), deri sa ju mund të shërojë plotësisht sëmundjen. Përveç kësaj, përdorimi i produkteve të njerëzve të tjerë.

  Tamponin tyre Kalanchoe


  Kalanchoe - një nga më të mira mjetet juridike popullore për cysts ovarian. Kjo bimë ul inflamimin, ndihmon shpërndarë tumoreve, mbështet sistemin imunitar. Të lëshuar lëng Kalanchoe, përzierje pjesë të barabarta e mjaltit, bimëve dhe thith atë garzë swabs. Fut tampon natën në vaginë si thellësisht të jetë e mundur. Në kist duhur vezore duhet të shkoni në anën e djathtë, e eshtrave të majtë - në anën e majtë. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të simptomave të pakëndshme.

  Tamponin me Aloe


  Aloe gjithashtu ndihmon shëruar majtë kockave dhe vezore e duhur. Ju mund të njomet swabs pastër lëng të kësaj bime, ose përzierje me lëng qepë në proporcione të barabarta. Procedura përsëritet çdo natë.

  Swabs nga arre gjelbër


  Për trajtimin e cysts ovarian janë edhe arra të përshtatshme. Kur ata janë ende jeshile, fruta copëtuar në një mulli mishit, përzierje me sasi të barabartë të mjaltit, e vënë në zjarr, të sjellë një çiban dhe zierje, mbuluar për 20 minuta. Shërimi potions nga cysts ovarian gati. Shtriu mbi një shtupë garzë dhe futur thellë në vaginë gjatë natës. Nëse keni të drejtë kist vezore, duke fjetur në anën e djathtë në qoftë se të majtë - të majtë. Mëngjes është e nevojshme për të kryer kamomil ujitjes infuzion. Trajtim i tillë vazhdon 2-4 javë, në varësi nga shkalla e sëmundjes.

  Shërimi vaj


  Në trajtimin e cysts ovarian mjetet juridike popullore shpesh përdoret vaj buckthorn detit. Është shumë i dobishëm për shëndetin e grave dhe ndihmon në trajtimin e të gjitha sëmundjeve gjinekologjike. Ne ju rekomandojmë që të përgatisë krem ​​mrekulli bazuar në këtë produkt.
  Ju do të duhet:

 • Vaj buckthorn detit - 50 ml;

 • beeswax - 1 lugë gjelle;

 • ziera vezë e verdhë veze pule;

 • Lëng Aloe - 1 lugë çaji


 • Deti buckthorn naftës dhe beeswax Vendos për ngrohje të ulët dhe të presin për të shpërndarë mjaltë dhe mjete të ziera. Pastaj butësisht shtoni verdhë veze veze rozkryshenyy, lëng aloe, dhe kuzhinier 1 më shumë ilaç minuta, duke u siguruar se nuk ka "ikur". Hiq nga të nxehtit, të ftohtë dhe tendosje përmes një leckë najloni. Shërimi vaj gati. Ajo duhet të jetë vënë në swabs garzë dhe të vënë brenda natës në vaginë. Nëse keni të drejtë kist vezore, mos harroni të fle në anën e djathtë në qoftë se të majtë - të majtë. Trajtim i tillë të vazhdojë të zhdukjes së cysts ovarian.

  Hog mitrës


  Një prej bimëve më të popullarizuara për trajtimin e cysts ovarian - një mitër derr i tredhur. Por ajo duhet të marrë një sasi të mirë të definuara. Brew 1 lugë gjelle e qelqit mitrës së ujit në një termos dhe të mbajë 3 orë për të ekstrakt u përqendruar. Merrni 1 lugë gjelle 5 herë në ditë. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të cysts ovarian.

  Faqe Kuq


  Red furçë - një barishte "femër". Merrni 50 gram të bimëve të thata, pour 2 shishe vodka dhe të lënë për 2 javë. Pastaj merr rezulton mjete 1 lugë çaji 2 herë në ditë para ushqimit. Së shpejti kist ovarian shpërndajë.
  Mbledhja Bimor №1


  Trajtimi i cysts ovarian mirë të ndihmojë bar. Këtu është një nga recetat më të njohura:

 • Gjethet e currants zi - 100g;

 • White vdekur-lë hithër - 100 g;

 • Hithër lë - 50 g;

 • Pelin barishte - 25 g;

 • Mint lë - 25 g;

 • Manaferrat murriz - 25g;

 • Trumzë - 25 g


 • Përgatitja dhe përdorimi i 2 lugë mbledhja pour 500 ml ujë, të vënë në zjarr, të sjellë një çiban, pastaj të ftohur dhe të filtruar. Ky ilaç pjesë ju duhet të pini gjatë ditës. Trajtimi vazhdoi për aq kohë sa kist ovarian do të plotësisht (kjo do të marrë nga disa javë deri në disa muaj, në varësi nga shkalla e sëmundjes).

  Mbledhja Bimor №2


  Nëse keni gjetur kist ovarian, provoni duke marrë barëra të mëposhtme:

 • Birch lë - 15 gram;

 • Calendula Tufë lulesh - 10 g;

 • Rhizome barëra të këqia - 10 g;

 • Leh kulpër - 10 g;

 • Fara liri - 10 g


 • Përgatitja dhe aplikimi: të gjithë përbërësit tërësisht. 1 lugë çaji koleksion pour 1 filxhan ujë të vluar, të ziej gomë 10 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje. Pini supë gjatë ditës në pjesë të vogla. Trajtimi vazhdoi për aq kohë sa kist ovarian është reduktuar në madhësi apo të shpërbëhet plotësisht.
  Mbledhja Bimor №3


  Nga trajtimin e cysts ovarian ruani këto barëra:

 • Herd - 100 g;

 • Hithër lë - 100 g;

 • Root levzei - 100 g;

 • Root mashtruese - 100 g;

 • Pauline - g 50;

 • Lule kamomil - 50 g;

 • Çantë barishte gra - 50 g;

 • Yarrow - 50 g


 • Përgatitja dhe aplikimi: të gjithë tërësisht. Mbledhja e 2 lugë pour në një termos dhe derdh 500 ml ujë të valë. Insistojnë do të thotë 3 orë, pastaj tendosje dhe pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë para ushqimit. Së shpejti kist ovarian zhduket.

  Tretësirë ​​e arra kedri


  Pisha arra - një medikament unik bioactive. Ajo i ndihmon me shumë sëmundje, duke përfshirë edhe ato nga cysts ovarian. Për të kanë trajtim, bluaj në një mulli kafeje arra 100g pisha dhe përzierje me 500 ml alkool të pastër. Ilaçet duhet të insistojnë në një të errët vend 1 muaj, pastaj të marrë 1 lugë ëmbëlsirë gjysmë ore para çdo vakt. Nëse keni probleme me stomakun, ju mund të përzierje tretësirë ​​e kedrit me pak ujë. Trajtimi vazhdoi për aq kohë sa vazhdon kist ovarian.
  Potion kulpër bazuar


  Shumë prej tyre kanë dëgjuar se boronicë ndihmon me kollitjes, por pak e dinë se ky produkt i mrekullueshëm për të përballuar me të edhe "tumoret e grave," më të rënda të tilla si një cist apo tumor i vezores, polycystic, Endometrioza, fibroids mitrës dhe të tjerët. Megjithatë, ju duhet të jenë të durueshëm, sepse ilaç nga kulpër nevojë për të marrë një afat të gjatë - nga 3 deri 6 muaj. Por rezultatet pozitive e garantuar!
  Pra, të marrë manaferrat pjekur e kulpër (100 g) dhe kaloni ato përmes një mulli mishit. Shtoni 100 g mjaltë lule, lëng aloe 50 ml dhe 50 ml lëng hithër. Të gjitha përzierje mirë, të vënë në një kavanoz qelqi dhe dyqan në frigorifer. Merrni 1 lugë çaji çdo ilaçe mëngjes. Nuk mund të jetë jo më parë se një orë.

  Rodhe


  Rodhe Fresh është shumë i mirë në trajtimin e cysts ovarian. Përveç kësaj, kjo fabrikë nuk ka contraindications, ndryshe nga tableta të shtrenjta të rrezikshme. Në verën e vitit ju mund të aksioneve deri përpara gjethe të freskëta të rodhe, dhe dyqan ato në frigorifer.
  Trajtimi për këtë: rodhe larë, parboiled grimcuar në një mulli mishit ose blender. Rezulton slurry Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë një orë pasi të hahet. Mos harroni se qull me miell misri e rodhe mbajtur gjatë, kështu që të përgatisë herbs në pjesë të vogla. Bimët e pranimit të vazhdojë deri në shërimin e plotë të cysts ovarian (ajo do të marrë disa muaj).

  Lulet e akacies


  Për trajtimin e kist ovarian gjyshet tona përdorur tretësirë ​​e lule të akacies. 1 pjesë të vogël të materialit të thata derdhur 500 ml vodka, të vënë në një vend të vetmuar dhe e shtyu një muaj. Pas kësaj infuzion duhet të thahet dhe do të marrë 1 lugë çaji 3 herë në ditë një orë pasi të hahet. Pas 2-3 muajsh cysts ovarian asnjë gjurmë mbetet.

  Potion bazuar konfuze


  Mashtrim rrënjë kvas ndihmon për të shpejt dhe me lehtësi të hequr furçë vezore, pa ndihmën e mjekëve. Merrni 1 filxhan rrënjë grimcuar mashtruese, hedh në tre-litër jar, shtoni 1 filxhan mjaltë dhe një gjysmë gotë me lëng hithër, derdh ujë të valë deri në krye, të mbyllë garzë dhe të lënë në një vend të errët për 2 ditë. Pastaj tendosje dhe pini në do të shtoni sheqer. Merrni një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë. Së shpejti cysts ovarian nuk do të ketë gjurmë.