Vezoret Multyfollykulyarnыe - trajtim


Kur vezore prodhuar mbi 12 të dy follicles në rritje, ato quhen multyfollykulyarnыmy. Ndryshuar madhësinë e gjëndër (SAC vezë për) ndodh në të gjitha gratë në fillim të ciklit menstrual. Nëse ndodhin ndryshime të tilla, ata mund të kenë nevojë të mbështetet në konsultuar një mjek.
Para se vendimi për të trajtuar vezoret multyfollykulyarnыe, të përcaktojë shkaqet e tyre.

Shkaqet e multyfollykulyarnыh ovarian


Arsyet më të zakonshme që shfaqen vezoret multyfollykulyarnыe:


 • kontraceptivëve hormonal;

 • Adoleshenca;

 • stresi;

 • trashje apo, anasjelltas, një humbje peshe dramatike;

 • problemet tiroide;

 • laktacionit.


 • Kështu, diagnoza nuk mund edhe nevojë për trajtim, siç disa shkaqet e këtij fenomeni mund të eliminohet pa ndihmën e ilaçeve të veçanta.

  Si për të trajtuar vezoret multyfollykulyarnыe?


  Shumica vezoret multyfollykulyarnыe nuk kanë nevojë për trajtim të veçantë. Opsionet e mëposhtme:

 • Dietë Qëllimi nëse ato janë shkaktuar nga probleme me një grup ose humbje peshe.

 • Qëllimi i kontraceptivëve hormonal në rast se ajo ndihmon trajtuar.

 • Droga pritjes antyandrohennыh.


 • Treat mjetet juridike popullore vezoret multyfollykulyarnыe nevojë për kujdes të veçantë, është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Nga mjetet juridike popullore normalizimin e ovarian tretësirë ​​popullore kuqe e lë dhe furçë urtë, malore mitrës.
  Mënyra kryesore për të trajtuar vullnetin e popullit - përmbahen në dietën e duhur dhe të shëndetshme, stërvitje, të mbajtur peshën tuaj brenda kufijve normale, duke mos lejuar gozhdë e tij.

  Për ata që duan të merrni shtatzënë, të kryejë stimulim drogës nga vezoret në multyfollykulyarnыh për formimin e ovulacionit.