Trajtimi i cysts ovarian

Cysts ovarian janë një nga sëmundjet më të zakonshme të aparatit gjenital femëror. Dhe për shkak se pothuajse çdo e treta grua në zyrë, ndërsa një gjinekolog pyet se si të shpëtoj nga cysts ovarian?

Si për të trajtuar cysts ovarian?


Metoda e trajtimit të cysts ovarian gjinekolog zgjedhur në bazë të madhësisë së tyre, llojin dhe karakteristikat e shëndetit të grave. Për shembull, shkakton shfaqjen Cysts funksionale nuk ia plas gjëndër apo trupit të verdhë. Nëse keni qenë kohët e fundit cysts të vogla (1 cm) përpiqet prisni gjinekologu. Kjo taktikë është e lidhur me aftësinë për cysts resorption vetë. Për të zvogëluar madhësinë e subjekteve të mëdha gjinekolog mund të përdorë metodat hormonale. Emëruar zakonisht kontraceptive hormonale. Shpesh, gratë me cysts ovarian përshkruar progesterone hormon analog - duphaston. Fakti që rritja e progesteronit në gjak ndihmon të ulur muret e cysts, pengon prodhimin e luteinizing hormon në Hipofiza, "fajtor" për arsimimin e tyre.

Cysts endometrial - është formimi i ngjeshur kapsula që përmbajnë ngjyrën çokollatë. Si arsye për pamjen e tyre është dështim hormonale për trajtimin hormonal dhe emërohen nga cysts, hyn në trupin e një gruaje në një menopauzës artificiale ose që përmban hormonet mashkullore.
Megjithatë, ndodh që kist nuk shkon larg dhe madje në rritje. Nevoja për të hequr një cist në këtë rast? Kirurgjisë është e nevojshme dhe pse:

 • disa cysts mund perekrutytysya këmbë, dhe si rezultat duhet të fshini tërë vezore;

 • rrit kist mund të dilnin dhe përmbajtja e saj bien në zgavrën e barkut, kërcënuese peritonit;

 • Cysts Undelete shkaktojë adhesions organeve ngjitur dhe organeve gjenitale, ndoshta varfëri;

 • Ndonjëherë cysts mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit ovarian.

 • Lloji më i butë dhe efektiv i kirurgjisë është cysts laparoscopy. Nën anestezi të përgjithshme pacienti në të djathtë të zonës së poshtme të barkut është birë janë mjete të posaçme që cist është i prerë. Birë shërojnë shpejt, dhe gruaja mbajtur pjellorisë saj.


 • Trajtimi i cysts ovarian në shtatzëni


  Nëse një grua është shtatzënë, është të paturit e një cist të vogël, e themeluar kontrollin mbi sjelljen e atij subjekti. Kur mjeku i saj mund të përshkruajnë rritjes laparoscopy në tremujorin e dytë. Kjo është për shkak të faktit se cysts thyej apo këmbët perekrute nevojë për një operacion shumë kompleks, i cili në vetvete mbart një rrezik për shtatzëni. Nuk ishte një kist gjatë shtatzënisë zakonisht nuk kërkon trajtim, si do të zgjidhë vetë.

  Mjetet juridike popullore për trajtimin e cysts


  Rezultate të mira në trajtimin e cysts ovarian në shtëpi të japin bimeve dhe bimor. Barishte mund të merret si një terapi e pavarur dhe gjatë trajtimit për qëllim gjinekologu.

  Ilaç shumë popullor bimor në cysts ovarian malore mitrës. Kjo fabrikë ka anti-tumor, veprim anti-inflamator dhe zgjidhjen. Për të përgatitur supë 1 lugë gjelle e bimëve derdh një gotë me ujë dhe banjë me ujë të nxehtë të vluar për 20-25 minuta, dhe pastaj të këmbëngulë për 3 orë. I njëjti model mund të jetë i gatuar me supë të marra në pjesë të barabarta të luleve tansy dhe Bergenia rrënjë tërfili, herbs, nenexhik, nënën dhe njerka dhe bearberry gjethet e eukalipt. Kursit 15.2 muaj propyvaetsya, pastaj një pushim.

  Në çdo rast, të shkojnë përmes ekzaminimit nga gjinekologu dhe ultratinguj në zyrën e të paktën një herë në vit. Koha zbuloi një cist trajtohet me sukses, dhe për të hequr ajo shkon pa probleme.