Ndryshimet cistike e vezore

Ndryshimet cistike e vezoret - një kusht gjinekologjike lidhur me çekuilibër të hormoneve meshkuj dhe femra seksi në gra. Niveli i prodhuar nga androgen (hormon seksi mashkull) është prodhimi më i lartë i hormoneve seksuale femërore. Rezultati është mungesa e ovulacionit.
Ndryshimet cistike mund të ndodhë edhe në të djathtë dhe në vezore majtë apo të dyja vezoret.

Simptomat dhe diagnoza e ndryshimeve cistike ovarian


Vezoret kistike në ultrazërit ndryshuar duket si vezore shumë zgjeruar. Në ndryshuar cistike vezore (majtas ose djathtas) është shumë cysts të vogla të vendosura në periferi të saj strukturore.

Por jo gjithmonë rrisin vezoret Madhësia kystoznoyzmenennыh. Në më shumë se gjysmën e rasteve të kësaj sëmundjeje është vërejtur vetëm të rritur hormon luteinizing dhe testosterone.
Pothuajse të gjitha gratë që vuajnë këtë sëmundje kanë menstruacioneve parregullt, mungesa e ovulacionit dhe infertilitetit primar.
Përveç kësaj, mund të vërehet: Rritja e rritjen e flokëve trupit, puçrra fytyre, alopecia, trashje, nervozizëm, dhimbje koke, dhimbje në fund të barkut.

Për diagnozë duhet të kryejnë:

 • Ultrasonografia;

 • Testi i gjakut për hormonet;

 • Analiza biokimike e gjakut;

 • Testet klinike të urinës dhe të gjakut;

 • Analiza e shpifjeve microflora;

 • Analiza për infeksione të fshehura.


 • Shkaqet e kystoznosty ovarian


  Si shkaqet e kësaj sëmundjeje shpesh veprojnë gjëndra Femra mosfunksionim seksual, gjëndra veshkave, sistemit hipotalamus-hipofizë, tiroide, dhe faktorët trashëgues.
  Disa studiues kanë lidhur zhvillimin e sëmundjes me nivele të tepërta të insulinës, e cila stimulon prodhimin rritje të androgens.

  Provokojnë sëmundje të vezoreve mund gjithashtu thekson metodë kontraceptive, një ndryshim të mprehtë të peshës, gji-ushqyer fëmijën.
  Arsyeja, për shembull, ndryshimet cistike hlyoznыh në vezore (mbresë-ngjitës) është inflamacion.

  Trajtimi i ndryshimeve cistike vezore


  Deri kohët e fundit, i vetmi trajtim i mundshëm për këtë sistem femra sëmundje riprodhues u konsideruar për kirurgji.
  Tani kjo metodë përdoret vetëm në rastet kur masat e trajtimit konservatorë nuk ka dhënë efektin e dëshiruar.
  Objektivat kryesore të trajtimit janë:


 • menstrual dhe funksionet riprodhuese;

 • normalyzovatsyya peshë;

 • korrigjim hirsutism dhe stabilizimin e metabolizmit;

 • Trajtimi i hyperplasia endometrial dhe gjëndrrat e qumështit.