Cysts ovarian shkaqet

Cysts ovarian në gratë e çdo moshe - një sëmundje mjaft të zakonshme. Ajo mund të jetë dy vajzat shumë të rinj dhe gra të pjekur mbi 45 vjet.

Sa është kist ovarian?


Kjo është një flluskë uritur shtrirë është e mbushur gradualisht me përmbajtje të lëngët apo të tjera. Kjo zakonisht zhvillohet brenda gjëndër që maturohet në vezore.

Shkaqet e cysts ovarian • dështim hormonal dhe çrregullime të sistemit endokrin;

 • menstruacionet filloi herët;

 • sëmundje tiroide;

 • infeksione gjenitale;

 • aborti, curettage;

 • sëmundje inflamatore e pelvikut, sidomos kronike.


 • Por, nga ajo që duket cysts ovarian në gratë, probleme shëndetësore, nëse jo? Një grua vjen për një vizitë, dhe papritmas zbulon se ajo - kist ovarian, dhe arsyet nuk janë të qarta. Duket kist ovarian mund nga qëndrimi lumtur të grave në drejtim të shëndetit të tyre, kur në mot të ftohtë, për hir të modës, veshje stockings najloni dhe pantallona të gjera mini. Si rezultat i hipotermi, inflamacion dhe kist.

  Llojet e cysts ovarian


  Më pak të rrezikshme për shëndetin dhe, në kohë, në vetvete është quajtur një cist folikulare. Ajo është formuar gjatë ovulacionit dhe rrallë të shkaktojë komplikime. Në mënyrë të ngjashme, nuk janë të ashtuquajtura cysts parregullt kërkojnë trajtim të detyrueshëm. Këto janë cysts si:

 • Kist Verdha - shfaqet në korpus luteum i vezores. Nuk shoqërohet me simptoma të rënda.

 • Kist Dermoid - më shpesh diagnostikuar në vajzat e reja. Ajo përmban brenda vetes e flokëve, lëkurës dhe kërc.

 • Kist Endometrioid - shihet në gratë e moshës riprodhuese, endometritis zhvillimin e rrezikshme.


 • Arsimi cysts ovarian gjenden në simptomat e mëposhtme:

 • shurdhër, dhemb dhimbje në bark;

 • mujore në cysts ovarian parregullta, të dhimbshme, të vijë me një vonesë;

 • dhimbje e papritur në bark të ulët gjatë raportit seksual apo tendosje fizike;

 • urinim i shpeshtë;

 • temperaturën e trupit të lartë 38-39 ° C;

 • tensioni, një ndjenjë e plotësi në mur para e barkut;

 • të vjella, vjellje;

 • takikardi.


 • Kist ovarian më e rrezikshme dhe metodat e trajtimit


  Ovarian Cysts infertilitetit zhvillimi i rrezikshëm, mund të zhvillohet në një tumor malinj. Përveç kësaj, një cist në grua ijë mund të ia plas - pastaj të hapur gjakderdhje të brendshme. Në sëmundje të avancuar, cysts të shumta të formuar - polycystic.
  Metodat Vetë popullore rrallë rezultojnë, dhe shpesh thjesht humbur kohë se kjo sëmundje është shumë e shtrenjtë. Nëse ju ende i doni të provoni këtë metodë, të konsultoheni me një gjinekolog dhe kombinojnë atë me të tjera, metoda më efektive të trajtimit.

  Nëse, pavarësisht ilaçe, kist vazhdon të rritet në madhësi, duke e bërë operacion për të hequr atë. Indikacionet për kirurgji:

 • i madh diametër (më shumë se 8 cm);

 • rreziku i tilting, rrit lëvizshmërinë e këmbëve cysts;

 • gjakderdhje brenda kist, perekruchennost;

 • rritur mobiliteti (rreziku i tilting);

 • dyshuar kancer;

 • acarohet.


 • Kjo ndodh se kist ovarian hormonal është asimptomatike. Gruaja nuk dyshon, vitet e zhvillimit të sëmundjes shkon dhe merr mjeku tashmë me komplikime. Prandaj, është e rëndësishme që t'i nënshtrohen provimit të rregullt nga gjinekologu dhe të bëjë ultratinguj legenit. Shumë njerëz gabimisht mendojnë se "problemi mund të ndikojë askujt veç meje." Por me ekzaminime të rregullta gjinekologjike ekziston mundësia për zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe trajtimin e saj në kohë me rezultat të shkëlqyer - shërim të plotë! Të kujdeset për trupin tuaj dhe të kujdeset për atë në kohë, ndryshe pasojat mund të jenë të pakthyeshme.