Kist ovarian - Simptomet, trajtim

Për zbulimin e hershëm dhe trajtimin e cysts ovarian, çdo grua duhet të dini simptomat themelore.
Kjo patologji - një sëmundje e zakonshme që është diagnostikuar në gratë me një cikël të rregullt menstrual, dhe ata që kanë probleme. Kjo redukton incidencën e patologjive pas menopauzës, kur sëmundja ndodh vetëm në 6% të femrave.
Çfarë është një kist?
Nga vetë, kist ovarian, asgjë si një qese të indeve ovarian që mbush me lëngun. Në shumicën e rasteve, kjo nuk do të shqetësojë një grua, sepse zakonisht shfaqet në inspektimin e ardhshëm rutinë.

Çfarë lloje të cysts janë atje?
Gjithsej u pajtua të ofrojë disa varieteteve të kësaj sëmundjeje. Midis tyre:

 • kist folikulare;

 • trup të verdhë;

 • paraovaryalnaya;

 • dermoid;

 • endometrioid.


 • Në mesin e këtyre specieve, cysts më të zakonshme folikulare dhe Korpus luteum (i quajtur edhe funksionale).
  Kështu, Korpus luteum kist është formuar kur, pas gjëndër mëparshme ovulacionit fillon të mbushur me lëng. Si rezultat, ajo rrit në mënyrë dramatike në madhësi, duke çuar në trashje e mureve të saj. Në shumicën e rasteve, një kist ovarian i tillë ndodh në gratë pa simptoma, që është, nuk ka shenja të dukshme. Për më tepër, në disa raste, mund zhvillimi kundërt, e cila zgjat 2-3 muaj.

  Cysts folikulare karakteristike e vajzave gjatë pubertetit. Arsyeja për formimin e saj është grumbullimi i lëngjeve në gjëndër nedozrevshem. Ai është i vogël në madhësi dhe shumë rrallë tejkalojnë 8 cm.
  Si për të përcaktuar cist veten?
  Shumica e grave nuk e di edhe se çfarë simptome mund të ndodhë cysts ovarian kur. Ajo është gjetur shpesh me vonesë dhe patologji që kërkon kirurgji.
  Shenjat më të dukshme janë:

 • duke tërhequr dhimbje të shpeshta barku;

 • ndjenjë të vazhdueshme të rreme të plotësisë së fshikëzës;

 • Prerje dhimbje;

 • cikli menstrual;

 • ethe (në cysts pushim);

 • takikardi;

 • Tensioni mëparshëm murit të barkut.


 • Në praninë e këtyre simptomave gratë duhet të konsultoheni me një mjek për ndihmë. Për diagnozën zakonisht përdoret mjet diagnostikues metoda të tilla si ultrazërit dhe birë kryhet nëpërmjet shkop pasmë vaginale (nëse komplikime).
  Si për të trajtuar cysts ovarian?
  Trajtimin e patologjive të tilla si kist ovarian mund të bëhet duke përdorur:


 • Metodat tradicionale;

 • antibiotikët;

 • hormonet.


 • Zgjedhja e metodës varet tërësisht nga lloji dhe madhësia e kist. Kështu, trajtimi mjekësor është nënshtruar cysts ovarian funksionale. Ajo përdor hormonet. Në mungesë të një efekt pozitiv pas 2-3 muaj, të përdorë ndërhyrjes kirurgjikale.
  Megjithatë, shumë gra kanë frikë nga operacioni, kështu që të përdorë trajtime popullore për cysts ovarian. Një shembull është recetë vijim. Në një tigan të vogël të ngrohur lugë gjelle vaj luledielli dhe shtoni në të një pjesë të vogël të Propolisi. Pasi masë është e qetë dhe fillon të vlim, shtoni vezë e verdhë veze, cool ziera më parë. Pas 3-5 minuta, hiqni nga të nxehtit dhe filtri. Ruajtja krem ​​në frigorifer. Para se të aplikoni sasinë e nevojshme të vaj pak më të nxehtë dhe të injektuar në vaginë, larja tampon saj. Trajtimit të shkojnë nga 1 javë deri në një muaj.

  Kështu, në trajtimin e cysts ovarian fillojë me aplikimin e metodave konservatore. Nëse rezultati është në dispozicion 2-3 muaj - përdorur për kirurgji.