Majtas vezore kist - Simptomat

Formimi kist ovarian është një hollë-mur brenda ose jashtë vezore me përbërje të lëngshme apo gjysmë të lëngshme. Arsimimi cistike mirë besoj, por gjasat e degjenerimit të saj në një të pranishëm malinje. Cysts e cysts lënë vezore ndodh në anën e djathtë me të njëjtën frekuencë, të ndryshme simptoma të lokalizuara vetëm.
Llojet e cysts ovarian mbetur:

 • dermoid nga primordia embrionale;

 • endometrioid endometrial me;

 • Mucinous me mukozë;

 • nelopnuvsheho me gjëndër folikulare;

 • paraovaryalnaya i shtojca;

 • polycystic;

 • Korpus luteum kist.


 • Shkaqet e cistike majtë vezore Arsimit:

 • pezmatimi i organeve gjenitale, veçanërisht ato të lidhura me adnexitises majtë;

 • transferohet abortit;

 • ulur tiroide të performancës;

 • Shkelja e menstruacioneve;

 • përsëritje kist majtë të njëanshme në të njëjtin vend;

 • trashje.


 • Simptomat formuar cist e vezores majtë


  Në shumicën e rasteve (90%) të identifikojë formimi asimptomatike funksionale cistike gjetur një mjek dhe ultratinguj. Në episode të tjera (10%), zbuloi se ka disa shenja të cysts ovarian majtë:


 • ndarja e gjakut nga organe gjenitale përveç menstruacioneve;

 • të përzier;

 • dhimbje në anën e majtë të barkut;

 • cikli menstrual;

 • dhimbje të papritur të rënda në bark;

 • dhimbje barku pas fiznahruzki gjatë seksit;

 • thirrje të rreme për zbrazje;

 • rritet në bark, probing arsim nga ana e majtë;

 • infertilitetit.


 • Simptomet e cysts ovarian mund të lihet ngatërrohet me dhimbje në stomak, pankreasit, zemra. Dhe pastaj, dhe më e rrezikshme, kështu që nuk do të spekuloj, por më tepër për të ekzaminohet.

  Për efektet e majtë kist ovarian përfshijnë kryesisht kalimin në formimin e malinje - kancerit, shtrembërim i cysts ovarian majtë ndjekur nga peritonit, këputje e kist me temperaturë, dhimbje akute, dehje.
  Trajtimet kryesore për cysts ovarian mbetur: kirurgji (laparoscopy), mjetet juridike bimor, ilaçe (hormone dhe barna).