Inflamacioni i vezoreve tek gratë

Inflamacioni i vezoreve tek gratë - një sëmundje të padukshme për të tjerët, por në të njëjtën kohë, shumë e rrezikshme. Veçanërisht format e keqe kronike të sëmundjes. Sipas statistikave, shumica e grave vuajnë nga inflamacion të vezoreve në moshën 25 vjet. Në atë kohë shumica e tyre janë duke u përpjekur të krijoj. Megjithatë, një herë inflamacion në vezore mund të jetë një pengesë për të amësisë.

Inflamacioni i vezoreve tek gratë, simptomatKur inflamacion i vezore shpesh një dhimbje në legen, shpinë të ulët, të barkut. Natyra e shkarkimit në inflamacion të vezoreve dhe të veçantë, ata janë shpesh të lëngshëm ose purulent. Ndonjëherë sëmundja shoqërohet me ethe, vjellje, vjellje. Përveç kësaj, pacientët me inflamacion të vezoreve ankohen për nervozizëm, gjumë të dobët, ka rënë performancës, lodhje, etj


Inflamacioni i vezoreve: ShkaqetInflamacion më ovarian shkaktuar nga faktorë patogjene mëposhtme:

 • infeksionet bakteriale;

 • gonokoku;

 • streptokoket;

 • staphylococci;

 • Klamidia.


 • Origjina Mund saj promovon hipotermi, lodhje fizike dhe mendore, imunitet të ulët kundër sëmundjeve të tjera të brendshme, jetës përzier seksuale. Inflamacioni i vezoreve mund të shkaktohet nga faktorë të mekanike, të tilla si i veshur me një spirale, ose inflamacion tjetër të trupit (kolit, enterocolitis, apendiksit akute).


  Inflamacion Ovarian: Implikimet  Komplikimi më i rrezikshëm që mund të rezultojë nga trajtimi vonuar të inflamacion të vezoreve është infertilitetit.
  Përveç infertilitetit inflamacion të rrezikshme të komplikime të tjera të rënda të tilla si absces purulent që mund të shkaktojnë peritonit.
  Në shkelje të fekondimit fallopiane tub mund të ndodhë, por të japë embrionin në tubat fallopiane nuk mund. Shtatzëni ektopike nën rrethanat më të mira mund të rezultojë në heqjen kirurgjikale të tub, dhe në të keqe - gjakderdhje vnutrybryushynnыm.

  Prandaj, është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe të nënshtrohet trajtimit të duhur.

  Inflamacioni i vezoreve tek gratë: Trajtimi  Trajtimi varet kryesisht nga çfarë shkaku shkaktuar sëmundjen. Përgatitjet në inflamacion të vezoreve janë zgjedhur individualisht në bazë të rezultateve të analizave (bakposivu, analiza PCR e microflora). Emëruar shpesh veprime të përgjithshëm antibiotik dhe mjet lokale që do të rivendosë microflora shëndetshme (këtë janë qirinj të ndryshme, ointments, etj). Megjithatë, trajtimet e veçanta për inflamacion të gjinekologu mund të përshkruajnë vetëm.

  Mbaj mend, trajtimi i vetëm mund të parandaluar kalimin e formës akute e inflamacionit kronik i vezoreve.
  Kur seksi gjatë trajtimit të inflamacion të vezoreve për të përdorur një prezervativ, pasi ekziston rreziku i infeksionit bakterial infeksionit Re nga një partner. Për këtë arsye, trajtimi i kësaj sëmundjeje janë të rekomanduara për të kryer të dy partnerët njëkohësisht.

  Parandalimi në inflamacion të vezoreve  Restaurimi i imunitetit lokale dhe të përgjithshme - çelësi për parandalimin optimale e inflamacion të vezoreve. Bakteret Klamidia, infeksionet e ndryshme - të gjitha të cilat janë vazhdimisht të pranishme në rrethinën tonë, por ne kemi nevojë për të forcuar trupin në mënyrë që ajo ka mbetur i paprekshëm për të faktorëve të jashtëm patolohychnыm. Gratë që vuajnë sëmundje të shpeshta që rrjedhin nga sistemi i dobët imunitar, mund të rekomandojë për të udhëhequr një mënyrë jetese më aktive, shpesh kalojnë kohën jashtë, të marrin vitamina të përdorura në dietë më shumë perime, fruta dhe produkte të qumështit. Mos harroni për imunomodulator natyrore të tilla si echinacea, jamball, xhensen siberian.