Endometrioid kist ovarian - Trajtimi


Kist Endometrioid përbëhet nga dendur kapsulë lidhës indeve dhe përmbajtja e saj - kafe ose çokollatë ngjyra, dhe për këtë arsye emri i parë popullor "çokollatë " kist ". Në mënyrë tipike, madhësia e cysts endometriotic deri në 10 cm në diametër, i madh - ajo është fenomen casuistic, sidomos në aspektin e aftësive moderne diagnostike.
Shkaqet
Ka shumë supozime në lidhje me shkaqet e endometrioid kist, por arsye e rëndësishme, për fat të keq, nuk është ende e njohur. Sipas një hipoteze është konsideruar se cysts endometriotic mund të ndodhë pas aborteve dhe ndërhyrjet kirurgjikale për sëmundjet e organeve të legenit, si instrumente të transferimit mund të ndodhë në indet endometrial pazakonta për organet e saj. Nuk është një tjetër teori, ithtarët e tij besojnë se shkaku kryesor i çrregullimeve hormonale sëmundjes. Apo këtu është një tjetër, sipas të cilit një cist - një anomali kongjenitale shkelje të zëvendësuar indet embrionale. Çdo teori jep të dhëna të rëndësishme, sepse shkaku i cysts endometrial qëndron në kombinimin e këtyre faktorëve.

Endometrioid kist - Simptomat


Simptomet e Endometrioza Cysts Ovarian ndryshonin nga asimptomatike për dhimbje të forta. Megjithatë, ka disa nga simptomat më karakteristike:

 • Pain - karakteristikat e tij është një dhimbje kronike dhemb, të cilat mund të japin rajonin e mesit dhe bigëzim.

 • Një rritje e lehtë e temperaturës.

 • Çrregullime menstruale - kjo mund të jetë gjakderdhje e rëndë menstrual apo për të rritur kohëzgjatjen e menstruacioneve. Më pak Shfaqja sekrecione intermenstrual ngjyrë kafe është e kombinuar lezione të mitrës Endometrioza dhe vezore.

 • Komplikimi më i zakonshëm është adhesions, në të cilën puna mund të jenë zorrë të thyer dhe të sistemit urinar, dhe të jenë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.


 • Tipar i fotografisë klinike konsiderohet se simptomat e cysts Endometrioza rritet, zakonisht para ose gjatë menstruacioneve.

  Kist ovarian Endometrioid - ose nevojë për një operacion?


  Trajtimi kirurgjik është kist endometrioid ose heqjen vezore, ose heqje të kist, e cila varet nga madhësia e tij dhe vendin. Në çdo rast, operacioni duhet të bëhet në bazë të indikacioneve të rrepta, vetëm në rastet e mëposhtme:


 • nëse shuma e tejkalon 5 cm cist, dhe ajo vepron stably;

 • Nëse pas 6 muajve të drogës trajtimit efekt mungon;

 • nëse ka përfshirje në autoritetet fqinje;

 • aderimit infeksion purulent;

 • në qoftë se të ngjitet zhvilluara të parandaluar shtatzëninë;

 • contraindication të trajtimit me hormone.


 • Për shkak të vыsokotravmatycheskoy gjerë endoscopic mund të shmangur kirurgji. Pas kryerjes me sukses të koagulimit laparaskopike qasje e cysts vogla apo terapi me lazer, dhe pastaj të përshkruajnë hormonet.

  Terapia e barnave
  Për të zvogëluar dhimbje, ju mund të përdorni antispasmodic (Jo-spa, baralgin) dhe drogë anti-inflamator (indometacin, brufen). Por themeli i terapisë ende bëjnë hormonet që shtypin funksion ovarian deri në menopauzë shkaktuar artificialisht, duke ndikuar drejtpërsëdrejti në funksionin e vezoreve ose nëpërmjet sistemit hypothalamic-hipofizë. Kombinimi i barnave individualisht zgjedh mjekun. Përveç kësaj nuk dëmtojnë vitaminat.
  Për të trajtuar apo jo për të trajtuar?
  Kist ovarian Endometrioid shpërndajë vetë nuk mund të, kështu që ju kanë nevojë për trajtim të plotë. Por gjatë ciklit ajo mund të ndryshojë madhësinë e saj - një rënie të vogël. Kjo është për shkak se një sëmundje është e bazuar në pamjen e indeve të ngjashme me endometrium në strukturën dhe përgjigje funksionale të ndryshimeve në nivelin e hormoneve. Ky faktor shpjegon forcimin e simptomave të para menstruacioneve.

  Në mungesë të trajtimit adekuat për endometrioid kist është format e mundshme të sëmundjeve malinje dhe degjenerimi malinje.