Kist Endometrioid e vezore e duhur

Fillim se endometrioid cysts vezore - edukimi dashamirës. Nga natyra e saj anatomike janë shumë të ngjashme me mitër. Si në uterusit dhe në cysts endometrium brenda është e aftë të përjashtimit nga luhatje në shumën e hormoneve. Kist rritet kur të plotësojë përmbajtjen.

Cysts Endometrioid Vezore dhe simptomat e tyre


Shenjat e simptomat endometrioid kist ovarian ndryshojnë pak nga sëmundje të tjera gjinekologjike. Kjo mund të vërehet:

 • dhimbje barku;

 • paaftësia për të krijoj;

 • menstruale ndryshime kushtet;

 • crregullime gastrointestinale;

 • problemet me fshikëz.


 • Quite cysts të vogla nuk mund të injorojë gratë. Ata aksidentalisht zbuluar gjatë një ekzaminim gjinekologjik. Nuk janë cysts dypalëshe dhe teke эndometryoznыe në vezore. Sizes nga të vogla në shumë të mëdha.

  Sa e rrezikshme cysts endometriotic në vezore?


  Cysts mund të rritet. Por vështirë të parashikohet dinamikën e rritjes: ajo është e shpejtë, ajo është ngadalësuar, në qoftë se nuk ndërpritet. Shkencëtarët nuk kanë zbuluar konvertimit saktë varet nga një normë të rritjes tumor malinj. Përkundrazi, keqdashje ndodh për shkak të transformimeve hormonale gjatë menopauzës.

  Komplikimi më i zakonshëm është endometrioid këputje kist ovarian. Ky fenomen i rrezikshëm. Përmbajtja e kist merr në zgavrën e barkut, duke çuar në inflamacion. Për shkak të kësaj, mjekët nganjëherë nuk mund të duhet të bëjë një diagnozë. Vetëm me ultratinguj ndihmon të identifikuar pushim.
  Përse cysts endometriotic?
  Ka shumë mendime në komunitetin shkencor mbi shkaqet e mundshme të kësaj sëmundjeje. Këtu janë më të famshme:

 • Komplikime të ndërhyrjeve gjinekologjike;

 • defekte trashëgimore;

 • ndryshimet hormonale;

 • kontracepsioni;

 • ulur imunitetin;

 • endometritis;

 • çrregullime nervore dhe kështu me radhë. d.


 • Trajtimi i cysts endometrial drejtë dhe vezoret majtë


  Ne trajtimin e cysts përdorur dy metoda: konservative dhe operative. Nëse trajtimi konservativ është zgjedhur, pilula emëruar përmban hormone. Kjo siguron menopauzë artificiale. Me këtë ndikim gradualisht zvogëlohet cist. Por me largimin e rikthim të drogës mund të ndodhë. Për të parandaluar "tërheqje" të emëruar me hormone OK.

  Jo të gjitha gratë tregojnë trajtim konservativ. Grupi i dytë i pacientëve mund të ndihmojë vetëm një operacioni për të hequr kist ovarian endometrial, i cili është kryer duke mos kursyer metodën laparaskopike. Cysts vogla mund të hiqet lehtë përmes hapjes. Me subjektet e mëdha është komplekse. Izsikaty ata kanë me vezore. Për të parandaluar përsëritjen emëruar terapi konservative. Kjo zakonisht merr rreth gjashtë muaj.
  Gratë duhet të mbani mend se cysts patrajtuara endometriotic kërcënojnë një numër të komplikimeve:


 • infertilitetit;

 • këputje me inflamacion të mëvonshme;

 • plagët;

 • spikes.