Ovarian mosfunksionim - Trajtimi

Ovarian mosfunksionim - një çrregullim serioz i sistemit riprodhues të grave, të cilat mund të jetë rezultat i sëmundjeve të ndryshme deri në kancer dhe shterpësinë. Duke parë veten në simptomat e mosfunksionim ovarian, gruaja duhet të vizitoni një specialist për të përcaktuar shkakun menstruale ndryshimet e ciklit dhe të kalojë trajtimin e duhur.

Si për të trajtuar mosfunksionim ovarian?


Lloji trajtim mosfunksionim të përcaktuar nga mjeku i bazuar në të dhënat e marra gjatë ekzaminimit.
Studim të plotë ofron:

 • Rishikimi gjinekolog;

 • goditje e dorëzimit;

 • shpërndarjen e gjakut dhe urinës;

 • Ultratinguj legenit;

 • ekzaminimi i tiroide dhe gjëndra veshkave;

 • nëse është e nevojshme, MRI, EEG.


 • Testet të ndihmojë në krijimin e vërtetë të shkaktojë keqfunksionim të vezoreve, dhe më pas, të gjithë trajtimi do të synojnë në adresimin e shkaqeve dhe rimëkëmbjen graduale e funksionit ovarian.

  Sa është mosfunksionim i butë ovarian?


  Në rastin e formave të butë të sëmundjes, trajtimi është pacient i jashtëm. Gruaja zgjedhur hormonet që rivendosjen e ciklit dhe të përcaktuara vitamina për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe të rritur imunitetin. Në diskrecionin e mjekut mund të përshkruajnë fizioterapi.

  Nëse do të kishte gra menstruacioneve është e gjatë javës me humbjen e gjakut, duke tejkaluar normën përshkruar barna shtesë për të rivendosur rrjedhën e zakonshme të periudhës.

  Si për të kuruar mosfunksionim ovarian?


  Në format më të rënda, i shoqëruar nga gjakderdhje, duke pritur për trajtim afat-gjatë është kryer në një spital.
  Para së të gjitha përshkruesit ovarian mosfunksionim, të ndaluar gjakderdhje. Nëse ka inflamacion ose ndonjë lloj i sëmundjeve ngjitëse seksuale në femra trajtohen domosdoshmërisht. Të gjitha drogat ndërsa emëron ekspert.

  Si edhe një formë të butë të sëmundjes, terapi hormon përdoret për të rivendosur ciklit. Nëse trajtimi nuk jep rezultatin e dëshiruar, gjithashtu kryer ekzaminim histologjik. Për këtë mitrës vыskablyvaetsya.
  Më tej, për një cikël të plotë shërim dhe parandalimin e mosfunksionim ovarian emëruar fizioterapi, duke marrë vitamina dhe droga që rrisin imunitetin dhe kontraceptivëve oral. Latest rivendosur ciklit, kështu që ata kanë nevojë për të pirë edhe në mungesë të seksualitetit femëror.

  Si një masë parandaluese në mosfunksionim ovarian përdorur progesterone që gratë të marrë në gjysmën e dytë të ciklit prej 16 deri në ditën e 26.
  Gratë me mosfunksionim ovarian pas trajtimit mjekësor është e kundërindikuar spirale intrauterine.
  Aftësia për të krijoj në gratë me mosfunksionim ovarian ndodh brenda gjashtë muajve pas cikli rifilloi.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore mosfunksionim ovarian


  Supë e bimëve për administrimin oral dhe si një zgjidhje për douching mund të përdoret gjithashtu në këto çrregullime të sistemit riprodhues. Para se të hyn në trajtimin e bimëve ovarian mosfunksionim duhet të konsultoheni me një specialist dhe të marrë parasysh contraindications mundshme.

  Kur mjetet juridike popullore mosfunksionim ovarian janë të efektshme, por vetëm në trajtimin afatgjatë. Mesatarisht, ajo merr rreth 8 - 12 months. Në qoftë se ju të ndaluar duke marrë barin para afatit, por përmirësimi, sëmundja mund të kthehen përsëri. Pas kursit të plotë të trajtimit bimor duhet të jetë 1 - 2 herë në vit për të bërë TEAS për parandalimin e mosfunksionim ovarian.
  Supë me gojë

 • Për përdorim të prodhimit tarifë bimor zierje: kamomil, yarrow, Shkumë, u rrit, currants, nenexhik, Motherwort, pelin. Të gjitha herbs marrë 1 tbsp. lugë. Nga përbërja rezulton të marrë 2 tbsp. lugë mbledhjen dhe pour 1 litër ujë të valë. Cook supë për zierje në një tenxhere me kapak të mbyllur për 10 minuta. Hidh supë në një termos dhe këmbëngulin për 8 - 10 orë. Zierje gati dehur tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Për një filxhan e gjysmë të mirëpritur pije. Kohëzgjatja e supë është 3 - 4 muaj, pastaj bëri një pushim dy-javor dhe të përsëritur kursin. Gjatë ri-trajtimit, për të mbledhur disa përbërës të ndryshojë në vijim: kulpër, tërfili, acaroj, HOPS ose tërfili.

 • Merrni në proporcione të barabarta nënën dhe njerka dhe tërfili, përzierje, të mbledhur barëra. Derdh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. Mbledhja lugë, kuzhinier në një banjë me ujë për 10 minuta. Brenda një lugë gjelle 3 - 5 herë në ditë. Kursi i trajtimit është dy javë, pastaj bëri një pushim të ngjashme. • Douching
  Douching herbs me mosfunksionim ovarian kryhet 2 - 3 herë në javë për 2 muaj. Temperatura për ujitje lëngjet e mishit duhet të jetë 36 gradë, gradualisht u rrit atë në 45 gradë. Tendosje supë dhe derdh në një kuart të pastër.

  Douching kalojnë natën para se të shkojnë në shtrat. Gjatë procedurës, është e nevojshme për të rritur hips deri ndërsa pushimi dorën e tij në banjo.

 • Merrni tërfili barabartë dhe centaury. Zier një lugë gjelle e mbledhjes dhe të insistojnë orë.

 • Gjethet e blueberries, podribnyvshy para, derdh një gotë me ujë të valë dhe infused për gjysmë ore.