Anehohenne formimi në vezore-1

Kontrolloni organet e brendshme riprodhuese të grave me ultratinguj të ndihmuar në diagnostikimin e patologjisë, sëmundje dhe shtatzënisë planifikimit. Anehohenne formimi në prani vezore do të thotë se struktura, të mbushura me lëng dhe jo duke reflektuar shëndoshë - folikulare ose corpus luteum kist. Anэhohennoe arsimi nuk është një diagnozë, por një përshkrim i rezultatit të ultrazërit.

Llojet anehohennyh formacionet


Kist folikulare
Trupi Verdha
Kist Dermoid
Kist lëngshëm
Kist Endometrioid
Tsystadenoma mirë
Kartsenoma malinje


Vetë kist është zbrazëti që trupi kërkon për të mbushur atë zhydkostyu.U cipë e hollë e përbërë nga qelizat që prodhojnë lëngshme sekretore. Ky lëng është plotësuar cysts dhe të kontribuojnë në rritjen e saj të qëndrueshëm.

Formacionet Diagnoza anehohennyh

Kist paraqitur një akumulimin e sekretimit fluide, shpesh ndodh në vezore e vajzave dhe grave të reja. Kjo flluskë, e cila përfshin kamera, një ose më shumë e mbushur me lëng. Varieteteve të ndihmon të përcaktojë kist birë.

Kist lëngshëm diagnostikuar nëse lëngshme në flluskë qartë si uji. Nëse cysts e një qull i trashë dhe i ngjan, ajo dermoydnoe arsimin. Arsimi i lëngshëm kist është konsideruar të jetë e fituar dhe dermoid kongjenitale. Kist Endometrioid në shenjat e tyre dhe u kujton dermoydnuyu gjithashtu të trajtohet me kirurgji.


Çdo Arsimi në sistemin femër urogjenital është një kërcënim i rëndësishëm për shëndetin e saj, nëse ajo është në zhvillim të shpejtë dhe në rritje, në këtë rast nëse një formacion të veçantë kist të hiqet. Për të ndjekur norma e rritjes dhe sjelljes cysts, ju duhet rregullisht vizitojnë gjinekologun.

Njohin prania e formimit ovarian Anehohenne për diagnostifikim mund të tingëllojë, duke tërhequr vëmendjen për disa shenja. Zakonisht, cysts madhësia e vogël nuk bën asnjë siklet fizike, atëherë shkalla e rritjes ka filluar të shfaqet në formën e ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme.


Gjatë seksit, dhe pas saj ka sulme të papritur të dhimbjes ose dhemb dhimbje ndjeu në të kundërtën në bark. Barkut mund edhe të lënduar gjatë ushtrimit, i cili është gjithashtu një shenjë e anэhohennoho arsimit në vezore.

Ekziston një ndjenjë e shurdhim në legen dhe nganjëherë një dëshirë e gabuar për të zbrazur zorrët.

Formacionet trajtim anehohennyh

Kist folikulare zakonisht zhvillohet në vajzave të reja gjatë periudhës së ciklit të instalimit. Ajo rritet nga gjëndër, ku kjo vezë pjekur, nuk doli. Ky edukim anэhohennoe nuk kërkon kirurgji dhe zakonisht merr 1-2 cikël.


Nëse prania e cysts shoqërohet me ankesa të caktuara të shtetit dhe rritjen e saj të madhësisë në mënyrë të konsiderueshme, është operacioni i nevojshëm. Rreziku është rreziku i shpërthimit të shell kist apo këmbët shtrembërim, që ajo ushqen.

Efektet anësore kist folikulare është estrogjenit, i cili është në gjendje të bllokojë prodhimin e progesterone dhe pengojnë shtatzëninë. Gjaku lengjet vaginale në gratë dhe vajzat e rritura para pubertetit - një shenjë tipike e cysts të tilla.

Dhe trupi i verdhë kanë anэhohennыm arsim. Kjo gjëndër ductless që ndodh në ditët e ovulimit dhe sintetizon hormone të rëndësishme femër - progesterone, e cila ndihmon shtatzëninë. Kist në trup të verdhë trupit të verdhë dhe nuk pasqyron shëndoshë gjatë diagnozës. Ky edukim anэhohennoe nuk është e rrezikshme për gratë. Por në përcaktimin e përshtatshmërisë së trupit hormonal të femrës në javët dhe muajt e parë të shtatzënisë mungesës së cysts të tilla në trup të verdhë nganjëherë konsiderohet si një faktor negativ.


Arsyet për largimin e formimit anehohennoho

Kalimi në një formacion malinje kist
Rreziku i infertilitetit
Infeksion Ndoshta kist
Rritja e madhësisë


Një shqetësim i veçantë duhet të shkaktojë anэhohennoe arsimin në vezore e grave më të vjetra se 50 vjet, si dhe iyazytsirno kancer dhe vonesë në trajtim mund të jetë fatale.