Ovarian

Sindromi i vezoreve - një grup i simptomave që tregojnë pjellorisë parakohshme venitje e trupit të femrës.
Normalisht menopauza tek gratë ndodh në 45-50 vjet. Në rast të dështimit ovarian po ndodh shumë më herët, dhe nga kjo kohë funksioni riprodhues tek gratë pa probleme. Në këtë drejtim, kjo gjendje quhet herët ose dështimin e parakohshme ovarian e menopauzës. Ky sindrom ndodh në 16% të rasteve dhe mund të çojë në të çojë për të përfunduar humbjen e pjellorisë për shkak të aftësisë për të mposhtur jo vetëm seksi, por edhe vaskulare, endokrine dhe sistemin nervor.

Shkaqet e dështimit ovarian


Lead zhvillimin e këtij shteti mund të faktorëve të mëposhtëm:

 • Sëmundjet transferuar inflamatore - fruthi, ethe reumatike, fruthi, toxoplasmosis, infeksion streptokokut, preeclampsia;

 • predispozitë gjenetike pacientit për sosje e hershme të sindromës ovarian mund të trashëgohet nga nëna tek vajza, patologjisë shkakton mutacion të gjeneve të caktuara që janë të transmetuara në një autosomal trashëgimi dominante;

 • çrregullime metabolike, gjeti se kjo sindromë është më e zakonshme në galactosemia - në këtë rast efekti halaktaza ose hidrokarbureve fraksionet e dëmshme në vezore;

 • reaksionet autoimune - në këtë rast gjaku janë antitrupa specifike për indet ovarian dhe organet e tjera;

 • mangësi vitaminë dhe kequshqyerja;

 • dëme në qendrat e hypothalamic trurit që rregullojnë;

 • neyropsyhycheskye stresit të vazhdueshëm dhe sëmundjet;

 • Ndikimi intrauterine e faktorëve të dëmshme (pirja e duhanit gjatë shtatzënisë, ekspozimi ndaj rrezatimit, terratohennыe ilaçe) - dëmtimi Ovarian indeve ndodh tashmë gjatë zhvillimit të fetusit: numri i qelizave paraardhësit vezë zvogëlohet, kështu që për 12-15 vjet, aksioneve të tyre lodhur shpejt, dhe aty vjen menopauza në një moshë të re.


 • Simptomet e dështimit ovarian


  Vezoreve shteruar të fillojë të shfaqet ciklin e parë dështime të parregullta në funksionimin e sistemit autonom-vaskulare. Prandaj, çdo devijim nga koha normale ciklit (21-35 ditë) duhet të japin grave idenë e nevojës për t'u konsultuar me mjekun tuaj.
  Përveç kësaj, ajo ka arsye të dukshme, gratë mund të përjetojnë dhimbje koke të rënda, nervozizëm, dobësi, djersitje e tepruar, të përzier. Disa femra këto simptoma janë të gabuara për PMS, por gjatë shqyrtimit mjeku mund të gjeni një arsye krejtësisht të ndryshme për ndodhjen e tyre.

  Gjysma e grave me ovarian nuk është një deformim i organeve gjenitale dhe zemrat. Përveç kësaj, çdo muaj ndërpritet menjëherë. Ata nuk mund të jetë rreth gjashtë muaj.
  Në trupin e femrës nivelet e gonadotropins dhe ul nivelit estradiol është rritur në masë të madhe.

  Trajtimi i dështimit ovarian


  Për të rivendosur fertilitetin e grave me sindrom ovarian duke përdorur preparatet që përmbajnë estrogjenit dhe progesterone, të cilat kontribuojnë në normalizimin e bilancit hormonal.

  Ajo mund gjithashtu të përdoret mjete trajtojnë popullore ovarian, duke përfshirë estrogjenit që përmbajnë substanca bimore.
  Shumë vëmendje i është kushtuar edhe për dietë dhe vitaminë plotë terapi të. Si një mjet efektiv të rivendosjen e funksionit ovarian aplikon një droge biologjikisht aktive si Ovaryamyn, e cila është bërë nga vezoret e bagëtive dhe selektive vepron në qelizat vezore të varfëruar, duke ndihmuar rivendosjen punën e tyre.
  Kur dështimi ovarian zbatohen edhe fizioterapi, akupunkturë, electrophoresis, trajtimit të ujit, electroanalgesia, ushtrojnë terapi.