Si për të ndaluar gjakderdhje mitrës

Mitrës gjakderdhje - është gjakderdhje nga mitra, të ndryshme nga kohëzgjatja menstrual shkarkimit ose vëllimin e gjakut të përzgjedhur. Shkaqet e gjakderdhje mitrës mund të jenë sëmundje të ndryshme të mitrës dhe shtojca, përveç kësaj, ata mund të rezultojë nga komplikimet e shtatzënisë apo lindjes. Një nga arsyet kryesore për këtë është manifestim i keqpërdorimit të hormoneve të sistemit endokrin, i cili është drejtpërdrejt përgjegjës për kohëzgjatjen dhe rregullsinë e gjakderdhje menstrual. Shumë më pak gjakderdhje mitrës mund të shkaktohet nga sëmundje nuk kanë të bëjnë me organet seksuale.

Çfarë duhet të bëni kur mitrës gjakderdhje?


Si për të ndaluar gjakderdhje mitrës dhe për të ruajtur shëndetin tuaj për shumë vite e di vetëm gjinekolog, ndërsa mitrës të rënda dhe të zgjatur gjakderdhje kujdes mjekësor emergjent është një domosdoshmëri.
Para trajtimit të përshkruajnë, mjeku duhet të kryejë një ekzaminim të plotë dhe për të përcaktuar shkakun e manifestimit. Për diagnozën e gjakderdhje mitrës duhet gjithmonë ekzaminimin vaginale dhe vija mbi florën e vaginës. Përveç kësaj, një sondazh i kryer indeve colposcopy qafës së mitrës dhe curettage diagnostike e indeve mitrës endometrial për kërkime.

Metodat ndalesa gjakderdhje mitrës varet nga shkaku i paraqitjes së tyre, vëllimi i humbjes së gjakut, mosha e gruas, si dhe gjendjen e përgjithshme të pacientit. Kështu, kur mitrës gjakderdhje të shkaktuara nga sëmundje të gjakut, të emëruar agjentët Hemostatic. Më të zakonshme: dytsynon, vikasol, etamzilat, kalcium, acid aminocaproic. Kur mitrës gjakderdhje të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme të mitrës emëruar mjeteve reduktimin e mitrës, të tilla si oxytocin apo hormoneve estrogenic.
Në terapi simptomatike për gjakderdhje mitrës emëruar edhe një kurs të hormoneve dhe të produkteve të përgatiten, të cilat përfshijnë vitamina dhe droga sosudoukreplyayuschim.

Në disa raste, trajtimi për mitrës gjakderdhje duke përdorur metoda kirurgjikale. Më efektive nga këto është curettage diagnostike e mitrës për ekzaminim histologjik të mëvonshëm indet e endometrium dhe kanalit të qafës së mitrës.

Çfarë mund të ndalojë mitrës gjakderdhje - mjetet juridike popullore?


Edhe për trajtimin e manifestimeve të këtij lloji është e lejueshme për të përdorur mjetet juridike popullore, por vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Pothuajse të gjitha metodat e mjekësisë tradicionale të përdorura në gjakderdhje mitrës, Hemostatic në bazë të bimëve. Ato janë: yarrow, hithrat, piper uji, çantë gra, fletë butë dhe shumë të tjerë.

Disa receta popullore:

  • Infuzion i yarrow - 2 teaspoons herbs pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për rreth një orë. Pastaj infuzion i tendosje dhe pije para ngrënies për të paktën 1/4 filxhan 4 herë në ditë.

  • Infuzion e piper të ujit - lugë gjelle bar të thatë mbushur filxhan ujë të valë dhe mbush pak. Prano infuzion duhet lugë gjelle të paktën 3 herë në ditë.

  • Qese Shepherd infuzion së - lugë gjelle qese bimëve bariut, derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë për 1 orë, para-përfundoi. Pastaj filtër infuzion dhe për të marrë përpara se të hahet një lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

  • Supë hithër - lugë gjelle gjethe të thata hithër duhet të derdh një gotë me ujë të valë, vihet në zjarr dhe provryt një tjetër 10 minuta. Pastaj supë të ftohtë, tendosje dhe për të marrë 1 lugë gjelle 4-5 herë në ditë.


  • Në përfundim, dua të them se në qoftë se shëndetin tuaj ju shtrenjtë para të drejtuar në farmaci dhe të kërkoni hape gjakderdhje mitrës, të konsultoheni me një specialist. Vetëm në këtë mënyrë ju mund të shpejt dhe në mënyrë efektive të shpëtoj nga të pasurit Sëmundjet.