Эndotservtsyt qafën e mitrës

Çdo inflamacion në trup është mjaft e rrezikshme, siç është procesi patologjik. Por, kjo vlen në veçanti në sistemin riprodhues të femrës, ku sëmundja zhvilluar shpejt nën ndikimin e ndryshimeve mujore hormonale.
Endoservicitis mitrës - një inflamacion i kanalit në të cilën epitelit prekur. Le të mësojnë në lidhje me simptomat e sëmundjes, endocervicitis rrezikshme dhe si ta trajtojmë atë.

Simptomet e endotservitsita qafës së mitrës


Manifestimet e jashtme të kësaj sëmundjeje janë drejtpërdrejt të varur në atë që ai e quajti agjent. Fakti që, në varësi të shkaqeve të saj endocervicitis i qafës së mitrës është i infektuar dhe jo-infektive. Në rastin e parë është shkaktuar patogjene (p.sh., infeksionet e ndryshme seksuale), dhe e dyta - e brendshme microtrauma, kirurgji, aborti, etj

Pra, simptomat e sëmundjes mund të përfshijnë

 • nëse shkaku endotservitsita i qafës së mitrës është përhapur Trichomonas (Trichomoniasis) ose llojeve kërpudhave Candida (candidiasis), pacienti do të ankohen e shkarkimit jashtëzakonisht të rëndë;

 • Sëmundja mund të ndodhë pa simptoma dhe në qoftë se agjentët e saj ishin stafilokokus, ose Ureaplasma gonokoku;

 • Shteti akute sëmundje karakterizohet nga gjendja e keqe e përgjithshme, mund të ngrejë temperaturën, dhimbje stomaku, të filluar shkarkimin purulent vaginale;

 • kur mjeku shihet gjen ënjtje dhe skuqje të epitelit të qafës së mitrës mund të kruar dhe ndjesi djegie dhe dhimbje të vogla gjatë urinimit;

 • endocervicitis mitrës shpesh shoqërojnë sëmundje të tjera, erozioni dhe vaginitis pseudo qafës së mitrës, klamidia, candidiasis. Në këtë rast, janë edhe simptomat e këtyre sëmundjeve. Si një grua shumë shumë e vështirë për të gjetur shkakun e një sëmundjeje të caktuar, është më mirë që të konsultoheni me mjekun për këshilla dhe trajtim. • Endocervicitis Sa e rrezikshme?


  Ashtu si çdo grua tjetër endocervicitis ndezjen jep një shumë të ngushtë, shëndetit të sëmurë, dy karakter të përgjithshëm dhe lokal. Por përveç kësaj, sëmundja është e rrezikshme pasojat e tij, ndër të cilat janë si më poshtë:


 • Sëmundjet e mesme, duke përfshirë kryesor vulvitis dhe vaginitis (inflamacion nën organe gjenitale të jashtme dhe mukozës vaginale);

 • pasi inflamacion ndodh në të ashtuquajturën zonë të transformimit (ku mukozën e mitrës "janë" të sheshtë dhe epiteli cilindrike), ai shpesh shërben si një bazë për zhvillimin e erozionit, dhe dysplasia (një gjendje parakanceroze) i qafës së mitrës;

 • si rezultat i endotservitsita kronike mund të ndryshojë përbërjen e mukusit cervikal, dhe pastaj gruaja e një kohë të gjatë nuk mund të shkojnë për të mbetur shtatzënë (faktor infertilitetit);

 • Përveç kësaj, infeksionet ishin shkaku i inflamacionit te kanalit cervikal eventualisht mund të rritet dhe të sistemit të sipërm femra riprodhues, duke shkaktuar inflamacion të mitrës. • Trajtimi i endotservitsita qafës së mitrës


  Si për të trajtuar endocervicitis varet nga shkaqet e saj. Për identifikimin e tyre, mjeku përshkruan studim: Para së gjithash, analiza e infeksionit (PCR) dhe mbjellje bakteriologjike. Pastaj gjinekolog përshkruan pacientit një trajtim që gjithmonë përfshin antibiotikët, dhe formën kronike të sëmundjes - dhe natyrisht droga imunostimulues.

  Përveç kësaj, e përdorur gjerësisht të trajtimit mjete popullore endotservitsita. Një grua mund të zotërojnë, në trajtimin në shtëpi metodat e mëposhtme:

 • vënë tampona me Calendula dhe Propolisi (kjo përzierje është e freskët garzë shtupë farmaci tretësirë ​​e Calendula dhe lanolinë dhe futet në vaginë gjatë natës);

 • vënë tampona me vajra buckthorn detit (metoda është e njëjtë si trajtimi është 10 ditë);

 • pirë një zierje e lule dhe gjethe të Wort, kulpër Shën Gjonit apo barberry.


 • Mjekësi tradicionale, natyrisht, nuk mund të zëvendësojë tradicionale, dhe është përdorur vetëm si një ndihmë në trajtimin e endotservitsita qafës së mitrës.