Pastrimi mitrës

Në këtë artikull ne do të flasim për një procedurë të caktuar mjekësore diagnostikuese gjinekologjike - curettage mitrës ose brushing. Ne ju tregojnë se si për të bërë pastrimin e mitrës, e cila mund të jetë tregues për këtë procedurë, ka komplikime pas pastrimin e mitrës dhe se si për të kryer shërimin e mitrës pas pastrimit.

Pastrimi i mitrës


Scraping ose pastrimin e mitrës për dekada qenë një nga metodat më të njohura diagnostike në gjinekologji. Scraping mund të jetë diagnostike - për të marrë gërryerjet - materiale për testimin laboratorike ose trajtim. Deri më sot, trajtimi diagnostik emëruar të rralla. E tij gjithnjë e më të zëvendësojë procedurën më të sigurt, por curettage terapeutik të njohura sot, si në vitet e mëparshme.

Arsyet qëllim pastrimin e mitrës mund të jetë:

 • zhvillimi i nyjeve miomes;

 • proceset patologjike në endometrium;

 • dyshuar keqdashje;

 • gjakderdhje. Në vitet e fundit, pastrimin mitrës gjakderdhje caktuar më shpesh, por disa vjet më parë, kjo metodë ishte mjaft popullore;

 • hyperplasia endometrial;

 • polyps;

 • Trajtimi i komplikacioneve pas lindjes apo abortit;

 • Përgatitja për kirurgji për të hequr fibroids.


 • Në të vërtetë, scraping - heqjen e shtresës së sipërme funksional i endometrium.

  Nëse curettage mitrës kryhet në mënyrë rutinore, nuk procedurë urgjente të bëjë para menstruacioneve. Kjo është bërë në mënyrë për të minimizuar ndikimin negativ të mekanike dëmit endometrium shkak menstruacioneve - një proces i përjashtimit e shtresës së sipërme të mukusit, dhe procesin e kështu lidhur scraping.
  Për të përmirësuar kontrollin mbi operimin gjinekologë përdorin hysteroscope, e cila është injektuar në mitër gjatë operacionit.

  Pastrimi kancerin: implikime


  Kompleksiteti i kësaj procedure nuk është vetëm nevoja e një kujdesin dhe të kujdesshëm të, sepse neglizhenca vogël apo vrazhdësi mund të dëmtojë murin e mitrës dhe të çojë në pasoja të padëshirueshme, duke përfshirë vrimë të murit të mitrës. Ajo është gjithashtu fakti se zgavrën mitrës vyskoblyty mjaft e vështirë plotësisht. Disa zona mbeten praktikisht i paarritshëm për manipulime, por për shkak se ajo është në fusha të tilla shpesh vëzhguar zhvillimin e llojeve të ndryshme të proceseve patologjike.

  Disa ditë pas procedurës grua mund të përjetojnë gjakderdhje të vogla (mastka). Ata mund të zgjasë deri në 10 ditë. Nëse ka leje, por ka dhimbje barkut - duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Ndoshta spazmyrovana qafën e mitrës ka hematometra formuar - në gjak mitrës akumuluar.
  Ekziston edhe mundësia e inflamacionit, nodules miomes, zhvillimin mbështjelljes mitrës apo rëndim të sëmundjeve kronike.
  Nëse vëreni ethe dhe dhimbje pas pastrimit në mitër - konsultoheni me mjekun tuaj.

  Çfarë duhet të bëni pas pastrimit në mitër?


  Si një masë paraprake qafës së mitrës vrull ngarkuar drotaverine (jo-SPA) 1 tabletë 2-3 herë në ditë. Edhe pas operacioni është caktuar një kurs të antibiotikëve (jo shumë e gjatë). Kjo bëhet për parandalimin e inflamacionit të mitrës.
  Pacienti gjithashtu tregon qetë të jetë e mundur është e dëshirueshme për të reduktuar në një stërvitje minimale.
  Scraping përgjithësi - kjo është një procedurë e sigurt, efektiviteti i të cilit është testuar për vite me rradhë. Por, siç është rasti me ndonjë trajtime të tjera, gjëja më e rëndësishme - për të zgjedhur për sjelljen e saj shumë të saktë dhe profesional.