Sëmundja mund të trajtojë fibroids mitrës

Aktualisht, shumë gra janë sëmundjet e mitrës. Fibroids të ndodhë më shumë se tre për qind e grave mbi tridhjetë vjet. Në prani të patologjive gjinekologjike, kjo përqindje rritet në njëzet.

Çështja më aktuale për gratë janë sëmundje gjithnjë gjinekologjike. Fibroids mitrës si dhe një prej tyre. Çfarë është sëmundja. Fibroids mitrës - një tumor (zakonisht mirë) që përbëhet nga indet dhe qelizat e muskujve lidhës. Nga madhësia, ajo mund të jetë shumë e vogël, dhe madhësia e një patate të madhe.


Ndonjëherë, për shkak të nyjeve miomes, mitrës mund të rrisë madhësinë e shtatzënisë të plotë-gjatë dhe peshojnë edhe më shumë se tre kilogramë. Sëmundje mitrës fijor është sëmundje harmonozavysymыm. Në këtë aspekt, ajo mund të jetë për shkak të çekuilibër hormonal. Gjithashtu, shkaku i fibroids është ngritur shpesh nivelet e hormoneve femërore.

Kjo është arsyeja pse, para pubertetit ose gjatë menopauzës, sëmundja ndodh shumë rrallë. Gjatë shtatzënisë, fibroids shpesh rritet fillon të shpejtë për shkak të rritur nivelet e hormoneve. Në nyjet postmenopausal mitrës mund të zhduken vetë. Fibroids mitrës mund të formohet në çdo grua. Megjithatë, jo aq shumë i rëndësishëm në shfaqjen e sëmundjeve të tilla si sëmundje. Disa gra me fibroids mund të jetojnë jetën dhe as të mendojnë se.Njëjta sëmundje të tjera ka shumë probleme: infertilitetit, gjakderdhje, e dhimbshme. Sigurisht, si me sëmundje të tjera, trajtimi i hershëm do të privojnë një grua e shumë problemeve. Shpesh e përdorur në trajtimin e fibroids bimëve. Trajtimet janë të ndryshme - që douching, poultices, tamponin dhe të tjerët. Bimët janë të zgjedhur në varësi nga natyra e sëmundjes dhe fakti që efektet e trajtimit të pritur.

Për shembull, për të reduktuar ënjtje, duke përdorur lëpjetë kalë ose hanxharin. Trajtimi nga douching. Për lehtësimin e dhimbjeve, e përdorur më së shpeshti daisy farmaci. Në aplikimin poultices, trajtimi është i jashtëm, ajo është aplikuar në bark të ulët. Komponentet kryesore vë llapë mund të jetë substanca të ndryshme.


Ajo që ka rëndësi është se sa kohë që ata ruajnë nxehtësinë dhe do të lejojë të drogës të depërtojnë lehtë. Më shpesh poultices kryesore përbërës janë qepë të pjekur apo qull elb (pak nedovarennaya). Gjithashtu, në disa raste, mund të përdoren slizesoderzhaschih zierje e bimëve: rrënjë alte, mallow, farë liri, tsetrariya islandeze, pyjeve prosvyrnyak dhe të tjerët.

Në bazë të përgatitur, duke e bërë poultices, infusions ose decoctions shtoni herbs. Supozoni, të tilla si officinale Cynoglossum, mavijosur të zakonshëm, e ëmbël tërfili drogës. Sëmundje fijor mitrës shërohet mjaft mirë (në raste të butë), duke përdorur tampona. Për përgatitjen e tyre bimeve e mësipërme mund të përdoret vetëm në formën e ointments, decoctions ose vajra.


Nuk janë të recetave të veçanta shtëpi që kanë ndihmuar shumë gra. Një prej tyre - trajtim bimor. Kjo do të kërkojë Motherwort (tre gram), murrizi (dy gram), kamomil dhe Calendula (një gram), Wort Shën Gjonit (dy gram), leh buckthorn (një gram), Preparat (tre gram). Të gjitha herbs janë të përziera dhe të derdhur në një termos. Pastaj nuk shtoni ujë të vluar (gjysmë litër) dhe të lënë të mbush për shtatë në nëntë orë. Merrni infuzion duhet të jetë dy herë në ditë për dyqind mililitra. Trajtimi për tre deri në katër muaj.


Për trajtim, ju mund të përdorni mjaltë dhe Propolisi. Merrni pesë gram Propolisi dhe mjaltë, shtoni të njëjtën sasi e aloe (bimëve duhet të jetë të paktën tre vjet). Përzierje ishte llokoçis mirë dhe të aplikojnë me tampona. Para çdo aplikim duhet të përgatiten përzierje të freskët.

Themeluar mirë dhe rrënjë trajtim Marino. Ju duhet të përgatisë një tretësirë ​​të alkoolit. Merrni Marino rrënjë grimcuar (pesëdhjetë gram) dhe plotëso atë me vodka (një pintë). Insistojnë javë e gjysmë. Merrni këtë infuzion duhet të jetë pesë ml çdo pesë orë. Trajtimi zgjat rreth një muaj. Pastaj merr një pushim (shtatë ditë) dhe të përsëritur trajtim.


Një recetë që ndihmon të shpëtoj të fibroids. Svezhesrezannoe aloe (katër gram) grimcuar në gjendjen e butë (ju mund të shtrembërojnë një mulli mishit). Pastaj shtoni mjaltë natyrore dhe verë të kuqe (gjashtëqind gram) dhe përzierje mirë. Insistojnë pesë ditë në një vend të freskët. Marrë pesë gram tre herë në ditë. Trajtimi duhet të jetë gjysmë ore përpara se të hahet. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga shëndeti, duke filluar 2-6 javë.

Mbani në mend se trajtimi konservativ mund të aplikohet vetëm kur tumori nuk i kalon dymbëdhjetë javë dhe nuk ka gjakderdhje. Në rastet më të rënda, ekspertët rekomandojnë një trajtim rrënjësor - heqjen e mitrës.