Fibroids mitrës - trajtimi

Fibroids mitrës është një formacion hormonal tumor, kryesisht dashamirës. Vetëm 2% e fibroids bërë forma malinje. Metodat e trajtimit të fibroids varet nga lloji i tumorit, vendndodhjen e saj, kushtet e përgjithshme të gruas dhe dëshirën e saj për të pasur fëmijë në të ardhmen. Për më shumë informacion se si të kuruar fibroids mitrës, ne përshkruajmë më poshtë.

Si për të trajtuar fibroids mitrës?


Trajtimin e fibroids ofron dy opsione: të marrë drogë dhe kirurgji.
Trajtimi konservativ tip

Indikacionet për trajtim mjekësor janë:

 • Madhësia e mitrës pak se 16 javë ngjizje periudhë;

 • asnjë siklet lidhur me presion mbi organet fqinje legenit;

 • Mungesa e malignancies dhe kancerit;

 • Mungesa e proceseve inflamatore;

 • Nuk ka fibroids nyjet vdekur;

 • Mungesa e infeksioneve akute;

 • rritje të lehtë fibroids.


 • Thelbi i përdorimit të drogës është reduktimi i mitrës dhe gjakut rrjedhin në fybromyomam. Ajo përdor një shumëllojshmëri të zgjidhjeve, të tilla si gluconate kalcium, klorur kalciumi dhe të tjera. Hormonet gjithashtu edhe gra që në bazë të sëmundjes, mund të administruara, vitamina merrni regjistruar dhe të marrin hekur.

  Kursi i përgjithshëm i trajtimit të drogës është rreth dy vjet. Gjatë kësaj kohe një grua me fibroids vizita të detyrueshme nga gjinekologu referuar atyre intervale. Është e nevojshme për të kontrolluar rritjen e tumorit dhe arsimin shtetëror.
  Në formën e gunga e fibroids mitrës para trajtimit është e nevojshme për të shkuar nëpërmjet një oncologist konsultimit. Është ky lloj i fibroids është në gjendje të zhvillohet në një tumor malinj.
  Operacioni me fibroids mitrës
  Lloji i transaksionit me fibroids mitrës gjithashtu varet nga sëmundja.

  Nëse funksionet e mundshme riprodhuese ofrojnë gratë mbajnë ndërhyrjen kursyer pa hysterectomy. Kjo mund të jetë heqja e fibroids mitrës ose bllokojë enët e gjakut që furnizojnë tumorin me gjak.
  Gratë që nuk kanë më shumë fëmijë sbyrayutsya mund të hiqni plotësisht mitrës. Ky operacion mund të kryhet nëse hiqni fibroids pa ndikuar në mitër, nuk është e mundur.
  Trajtimi i fibroids mitrës mjetet juridike popullore
  Kur fibroids mitrës duke upland infuzion mitrës. Për këtë, ai është i përgatitur në bazë të nenit 2. lugë Upland mitrës 05 litra ujë. Vlim supë për 5 minuta dhe pastaj 15 orë këmbëngul. Marrë infuzionin deri 4 ditë cikël 40 pika tre herë në ditë.

  Kur trajtimi konservativ i fibromë përdorur celandine. Për të përgatitur supë duhet të marrë një lugë gjelle e celandine dhe derdh një gotë me ujë të valë. Menjëherë përzierje duhet të vihet në zjarr, vlim atë për disa sekonda dhe të lënë të mbush për një orë.
  Përdorni infuzion kërkuar në zgjidhje: 1 filxhan celandine infuzion në një gotë me ujë të pastër. Zgjidhja merret me gojë 3-kurse (10 ditë të pijshëm, 10 ditë - një pushim). Pini atë një gjysmë gotë tri herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.

  Së bashku me zgjidhje me gojë duhet të spryntsyuvatysya 2 herë në javë për tre muaj.
  Ushqimi për fibroids
  Kur fibroids, të shoqëruar nga periudha të rënda menstruale nuk është e rekomanduar për të pirë alkool, sepse ajo dilates enët e gjakut.
  Ngrënie me fibroids duhet të përfshijë ushqime që rrisin nivelin e hemoglobinës. Këto përfshijnë:

 • mëlçisë;

 • lakër;

 • havjar kuqe;

 • Kalyna dhe shegë lëngje;

 • arra;

 • karrota;

 • brokoli;

 • mish viçi;

 • selino dhe kështu me radhë. d.