Synechia mitrës

Sindromi synechia intrauterine (Ashermana) - Ndryshimet indeve lidhës në mitër, duke çuar në bashkim të plotë apo të pjesshëm të saj.

Shkaqet synechiae


Arsyeja kryesore për formimin e synechiae është plagosur shtresë basal e endometrium marra nga ndikimi mekanik. Shpesh, këto shkelje janë rezultat i scraping pas lindjes dhe abortit. Më traumatike është katër javëve të para pas këtyre procedurave.
Gjithashtu, paraqitja e synechiae në mitër mund të nxisë një operacioni tjetër (metroplastyka, myomectomy, diagnostik scraping mukoza) dhe administrimin intrauterine e ilaçeve, duke përfshirë edhe kontraceptivët.

Faktorë të mesme janë fituar infeksion dhe inflamacion doli.
Shfaqja e intrauterine synechiae pacientët më të prirur me abortin humbur. Mbeturinat e indeve placentar mund të shkaktojnë aktivizimin e fibroblasts dhe për të nxitur formimin e rigjenerimit kolagjenit para endometrium. Gabim përsëritet rrit gjasat e synechiae.
Në gratë që nuk ishin ekspozuar në manipulime vnutrymatochnыm fundit synechiae shkaku është endometritis kronike.

Synechia mitrës - Simptomat


Në thelb Simptomat varen nga mitër shkallë zaroschennya. Nuk është një synechiae klasifikimi që karakterizon sëmundje, varësisht nga shkalla e përhapur shtrëngim dhe gjendjen e mitrës.

 • Klasa I - punëson rreth 1/4 e vëllimit të mitrës, synechia tub i hollë gojës dhe në fund të lirë;

 • Faza II - zënë 1/4 - 3/4 vëllimi i mitrës, nuk ka mure aderimin janë vetëm spikes, goja e tub dhe në fund nuk është plotësisht e mbyllur;

 • Klasën e III-të punësuar më shumë se 3/4 e vëllimit të mitrës.


 • Simptomat kryesore janë dhimbje në bark të ulët, e cila intensifikuar gjatë menstruacioneve. Gjithashtu, duke ndryshuar natyrën e shkarkimit, ata bëhen të mjerueshme dhe të shkurtër.

  Dhimbja varet lokacionit synechiae. Nëse shtresë e vendosur në pjesën e poshtme të mitrës në kanalin e qafës së mitrës, ata ndërhyjnë me heqjen normal të gjakut dhe dhimbje veçanërisht e vështirë. Kështu, formimi hematometrы dhe ndërprerja e plotë e menstruacioneve. Kur menstruacioneve ka probleme, gratë pothuajse nuk ndjeni dhimbje.
  Më të rënda pasojat synechiae është infertilitetit dhe abort. Accretion e rëndësishme e mitrës pengon lëvizjen e spermatozoideve në vezë. Gjithashtu endometrium impresionuar parandalon një veza e fekonduar në prykrepytsya murin e mitrës, siç është zëvendësimi i mukozën në ind lidhës.

  Diagnostifikimi synechiae në mitër kryer në hysterosalpingography, hysteroscopy dhe ultrazërit.

  Intrauterine synechia - trajtim


  E vetmja metodë e aplikueshme sot është ndërhyrja kirurgjike, siç trajtohen në mënyrë efektive synechia e mundur vetëm duke dissecting ato nën kontroll hysteroscope.
  Natyra e operacionit dhe rezultatet e tij varet nga shkalla e përhapjes së synechiae në mitër dhe shtimin e saj. Heqja e synechiae hollë të trupit mund hysteroscope apo me gërshërë dhe pincë. Ngjitet dendura gradualisht të hequr thikë elektrike apo udhëzues lazer.

  Si përgatitjen para operacionit dhe përshtatjen postoperative ne trajtimin e zgavër mitrës synechia medikamente të përdorura, duke krijuar nje atrofi parë kthyeshëm e indeve endometrial per shtimin e tij të vogla para operacionit dhe pas rinovueshme dhe nxitur shërimin.