Sarkoma e mitrës

Sarkoma mitrës është një tumor i rrallë malinje që ndodh në vetëm tre me pesë për qind e rasteve të kancerit të trupit. Sëmundja karakterizohet me një shkallë të lartë të metastazë dhe përsëritje. Më të ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje të rrezikshme në gratë gjatë menopauzës.
Simptomat
Fillimisht, simptomat e sarkomë mitrës janë shprehur shumë pak. Në mënyrë tipike, qasje në një mjek duhet të jetë disa muaj më pas sëmundja filloi të zhvillohet. Gruaja thotë se e bardhë bëhet i holluar me ujë, një erë të pakëndshme nganjëherë duket sekrecione të përziera me gjak. Cikli menstrual është prishur zakonisht, dhe bark të ulët dhemb vazhdimisht. Faza vonë karakterizohet nga dobësi, oreks të dobët, humbje peshe, pamja anemi, e cila nuk është e lidhur me gjakderdhje. Nëse Sarkoma mitrës metastazë dha të mëlçisë, mushkërive apo organe të tjera, atëherë ju keni një numër të simptomeve të lezioneve të caktuara të trupit.

Simptomet e mitrës sarkomë ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tilla si fibroids mitrës tumoreve ovarian, polyps endometrial dhe tumoreve të organeve mitrës ngjitur. Ky kancer shpesh ngjan shtatzënisë mitrës.
Arsyet që provokojnë zhvillimin e sarkomë të mitrës apo të qafës së mitrës, shkenca ende nuk dihet saktësisht. Megjithatë, gratë menstruacioneve para të cilit ka ndodhur më vonë, dhe ata që lindi pas moshës 35 vjeç, ka pasur një dështim, abort, mitrës, në rrezik.
Metodat e diagnozës

Gjëja e parë për të bërë një grua është që të konsultoheni me gjinekologun dhe onkohynekolohom. Nëse dyshimet konfirmohen, ajo do të marrë një numër të studimeve laboratorike. Këto përfshijnë studime histologjike në të cilat studiuar scraping endometrial ose tumori hiqet gjatë operacionit dhe studimeve immunohistochemical për të përcaktuar llojin e sarkomë. Nëse është e nevojshme, mjeku do hysteroscopy, dmth shqyrtojë mur Hysteroscope e mitrës, hysterotservykohrafyyu, CT scan, MRI, ndjerë, me ultratinguj Imazhe me hartë Doppler me ngjyra dhe skanimit X-ray e mushkërive dhe të mëlçisë që ndihmojnë të zbuluar metastaza largët.

Trajtim
Një Sarkoma mitrës metodat e trajtimit të tilla si droga dhe terapi rrezatimi, kirurgji, është e rëndësishme që jo më pak se dy herë në vit për të vizituar një gjinekolog. Në këtë rast sëmundja është zbuluar herët, e cila në masë të madhe rrit shanset e trajtimit të suksesshëm.
Sarkoma - tumori është shumë agresive. Ajo germinates lehtë në organet fqinje, shpejt le metastazë, përhapur në limfatik dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, që ndikojnë në nyjet limfatike, kockat, mëlçinë dhe mushkëritë.

Prognoza më e favorshme për pacientët me mitrës endometrial sarcoma stromalnoy - 57% e grave të jetojnë pesë vjet ose më shumë. Një mbijetesën e ngjashme për gratë leyomyosarkoma diagnostikuar është 48%. Parashikimi pak të favorshme për pacientët me kartsynosarkomoy - jo më shumë se 27%, dhe ata me diagnostikuar sarkomë endometrial. Kursi relativisht e favorshme tipike për sarkomë mitrës që zhvillohet nga metastases fibromatous nyjave, nëse në dispozicion.
Nëse menjëherë të identifikojë dhe çrregullime endokrine korrekte, endometritis trajtojnë, fibroids mitrës, Endometrioza dhe polyps endometrial, probabiliteti i kancerit është reduktuar në masë të madhe. Masat parandaluese janë gjithashtu përzgjedhja e saktë e kontraceptivëve dhe abortit parandalimin.