Kundërindikimet për miomes mitrës

Shëndetin e grave - është një faktor i rëndësishëm për njerëzimin. Ajo u dha grave të drejtën për të dhënë një jetë të re, kështu që çdo sëmundje gjinekologjike duhet të trajtohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Fibroids mitrës - nuk është përjashtim. Së bashku me trajtimin e sëmundjes është e nevojshme që të respektojë disa rregulla në mënyrë që miomes mitrës janë disa contraindications.
Fibroids
Ka dy lloje kryesore të sëmundjes: rabdomyoma dhe leymyoma. E para zhvillohet nga indet e muskujve hulli, të dytë - strukturën nga qetë muskujve. Zhvillimi është praktikisht i njëjtë. Mjekët tumoret quajtur fibroids dhënat dhe fibroids. Më tumor - një vend i dendur rrumbullakosura që të ndara në mënyrë të qartë nga indet që e rrethojnë atë. Për të përgjithësuar, e fibroids - është një lyth i madh, i cili lëviz lehtë nën lëkurë.

Ende mjekë arsyet për formimin e fibroids është i panjohur. Supozimet kryesore pabarazitë hormonal dhe trashëgim. Mosha mbi 30 vjeç, infertilitetit, shkelje të ciklit hënor, abortit, pakënaqësia seksuale, trashje - këto janë shifra prania e të cilëve rrit rrezikun e fibroids.
Çfarë mund të bëhet me mitrës?
Për sëmundja ka përparuar, nuk shkaktojnë komplikime dhe për parandalimin, mjekët rekomandojnë të ndjekin disa rregulla që përshkruajnë atë që ju nuk mund të bëni me miomes mitrës.


  • Po, një grua ka nevojë për të ruajtur ekuilibrin e vet psikologjike, si stresi, grindjet në familje - një rritje shkaku i hormoneve që nxisin nyjet e rritjes.

  • Së dyti, gratë me këtë diagnozë nuk mund të transferohet ose edhe hequr objekte që peshojnë më shumë se tre kilogramë. Injorimi këtë rekomandim çon në lëshim të mitrës, zhvillimin e komplikimeve të ndryshme. Në treti, gratë të dëmshme overheating termike. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të bëj banja dielli me mitrës.

  • Një përgjigje negative në pyetjen nëse ju mund të lahet në mitrës, të qëndrojnë në banjë, të marrë banjot e nxehta apo sunbathing, ju do të merrni nga ndonjë mjek.

  • Çdo ndikim fizik në trupin e një gruaje është i kundërindikuar gjithashtu. Kjo është nëse ne mund të bëjmë me masazh mitrës. Ju nuk mund të, sepse segmental ose masazh lineare e poshtme të barkut, mollaqe, hips dhe mesit shkakton rritjen e tumorit. Përveç kësaj, këto trajtime mund të shkaktojnë simptoma.

  • Ne duhet të përqendrohen në çështjet e kontracepcionit. Është e nevojshme për të ushtruar saktësinë ekstreme për të shmangur shtatzëninë. Gjatë trajtimit të mitrës ndonjë rritje të hormoneve për trupin - stresit. Kjo është veçanërisht e lidhur me abortin.

  • Nëse keni ndërmend fushat me probleme të përshtatjes me cavitation, fijor është një contraindication në lidhje me këtë procedurë. Është më mirë të përdorë krioliposaktsii, terapi presion ose Liposuction tejzanor. Duke përdorur teknikën e veçantë duhet të diskutojë me mjeku gjinekolog.

  • Nëse jeni të interesuar, mund të spryntsyuvatysya me mitrës, mjekësi tradicionale përgjigjet pozitivisht. Supa lëpjetë, hithrat ose të rregullt zgjidhje sode ndihmojë për të zvogëluar madhësinë e tumorit. Mjekësisë tradicionale gjithashtu trajton metoda të tilla të skepticizmit.


  • Faktori ushqim
    Studimet e fundit tregojnë bindshëm se disa ushqime ndikojnë në stimulimin e rritjes së tumorit. Kështu që ju mund të hani me kancer të mitrës? Mishi i kuq, bukë maja, mjaft e lëngjeve të përdorura për të provokuar rritjen e fibroids. Sot, disa produkte janë konsideruar shumë të popullarizuara, si një njeri që kërkon një grua për të humbur peshë. Shumë wondered nëse ju duhet të merrni me xhenxhefil të mitrës, për shkak se ajo është shpesh një pjesë integrale e dieta. Ju mund të, dhe edhe më shumë - të nevojshme për shkak xhenxhefil, bajame, peshk dhe krunde të ketë një efekt pozitiv në trajtimin e fibroids.