Parauretralnaya kist

Normalisht në gojën e uretrës ose në mure është një gjëndra shumë. Madhësia e tyre të vogël, dhe për shkak të vendndodhjes së tyre, ata bënë thirrje lacunar. Funksioni kryesor i ndarjes gjëndra të substancave që konsiderohen të ngjashme me mukozë. Ky produkt ka një funksion mbrojtës gjëndrra sekretuese. Kjo është në sajë të uretrës është e mbrojtur nga hyrje të mikroorganizmave gjatë marrëdhënieve seksuale.
Parauretralnaya kist lind në qoftë se për ndonjë arsye të shqetësuar substance daljes sekretuar nga gjëndra. Si rezultat i kësaj, ajo është e shtrirë dhe rritje. Si rezultat kist gjëndra lacunar është një qese e përmbajtjes së mukozës.

Një tjetër alternativë të ngjashme me formimin e cysts - një kanalet e ndarë me dysh embrionale. Kështu ata të grumbulluar lëngun dhe formë cysts.
Manifestimet kryesore
Parauretralnaya kist në gratë mund të ndodhë vetëm në vitet e lindje fëmije. Ne e dimë se pas u vu re dukuri menopauza e sëmundjes. Kjo është për shkak të faktit se nën ndikimin e ndryshimeve hormonale është një atrofi graduale e gjëndrave.
Simptomat kist lacunar ndryshme. Me grua madhësi të vogël nuk mund edhe të mendojnë se. Ndonjëherë ka urinim çrregullime shkak të "mbivendosje" e lumen të uretrës. Me rritjen e cysts mund të shkaktojnë simptomat e mëposhtme:


 • dhimbje gjatë urinimit;

 • siklet kur ecin;

 • dhimbje dhe parehati gjatë raportit seksual;

 • ndjesi të huaj trupi në gojën e uretrës, dhe gjëndër është e ngushtë dhe e ndjeshme për të prekur.


 • Gjithashtu anëtarësimi i mundshëm i agjentit infektiv. Në këtë rast, një ekzemë kancer.

  Trajtim kist lacunar


  Problemet cysts paraurethral është probabiliteti i lartë i komplikime. Prandaj, trajtimi i hershëm i kist paraurethral parandaluar kushte më të rënda.

  Terapi konservative në këtë rast nuk do të japin rezultatin e dëshiruar, kështu që nuk është e këshillueshme për të kryer. Në këtë drejtim lacunar hequr cysts kirurgjike - është e vetmja metodë efektive trajtimi. Para operacionit të nevojshëm për të përcaktuar madhësinë e saktë të lacunar kist dhe lokalizimin e tij. Kjo ju lejon të përcaktojë përdorur sondë intracavitary ultratinguj ose uretrotsystoskopyya. Gjatë heqjes së lacunar kist prodhuar heqjen e plotë të formimit cistike përgjatë mureve që formojnë atë.

  Gjithashtu të kryer operacionin në një lacunar kist nga teknologjia moderne - lazer dhe electrocautery. Për fat të keq, këto metoda japin vetëm rezultate pozitive afatshkurtra. Që gjatë manipulimi ndodh vetëm seksion kist zgavër dhe për të hequr përmbajtjen e saj. Por zgavrën mbetet pas një kohe sëmundja është përditësuar.
  Në periudhën postoperative mund të zhvillojë bruises, fistulat dhe ngurtësisë ureteral.