Mosveprimi i qafës së mitrës

Për fat të keq, një e treta e bashkatdhetar tonë i cili ka arritur moshën e pesëdhjetë, u përball me një problem të tillë të gjerë, si mosveprim i qafës së mitrës - sëmundje që pasojat e saj të rrezikshme. Nëse ju nuk merrni masa, organet gjenitale gratë mund plotësisht të bien jashtë, dhe kjo, përveç aspektit fizik sjell siklet psikologjik. Shkaku i kësaj sëmundjeje është një marrëdhënie intime dhe dobësimin e muskujve që mbështesin legen në organet e brendshme.
Në medpraktyke ka një lëshim faza e klasifikimit, humbja qafën e mitrës. Forma më e butë është konsideruar fshehur kur nuk vepron jashtë qafën, dhe më e vështirë - humbja e saj të plotë.

Shkaqet
Ndër arsyet kryesore për humbjen e lëndimeve qafën e mitrës prodhojnë lindjes, të fituara si rezultat i ofrimit të ngarkesës së tepruar të zgjatur ose anasjelltas shpejtë. Sëmundja mund të zhvillohet si pasojë e mungesës së estrogjenit. Kjo situatë ndodh në menopauzë. Në rrezik si ato zonjat që janë mbipeshë, probleme rregullta zorrë (kapsllëk të shpeshta), zhvillimi i sistemit urogjenital. Ndonjëherë lëshimi i kancerit të diagnostikuar në pacientët të cilët nuk janë trajtuar për një kohë të gjatë kollë kronike dhe tumoreve në zgavrën e barkut. Këto sëmundje shkakton rritjen e presionit në legen.

Simptomet e mosveprim mitrës përfundimisht të bëhet më i theksuar, diagnoza kaq herët, trajtimi adekuat - çelësi i çlirimit të suksesshme nga sëmundje.
Simptomat
Është e vështirë të mos vëreni simptomat e humbjes së sëmundjeve të qafës së mitrës është i shoqëruar nga tërhequr dhimbje në bark, urinim i shpeshtë dhe zatrudnennыmy, ciklin e shkeljes. Disa gra tregohet dhimbje në shtyllën kurrizore ulët dhe zonat e tjera eksperiencë në prani të një trupi të huaj. Me gjak apo vaginale lirua me bollëk të bardhë. Shpesh seksi në fshirjen e qafës së mitrës është i lidhur me dhimbje, sëmundje dhe nganjëherë çon në sterilitetin absolute. Nëse ju nuk merrni masa, gruaja fjalë për fjalë të parë se si është lënia jashtë e mitrës, sepse trupi do të jetë jashtë.

Sigurisht zgjatur e sëmundjes është e komplikuar nga çrregullime të funksioneve të trupit. Ka çrregullime proctologic dhe urologjike, mosfunksionim i qarkullimit të gjakut në legen që çon në venat me variçe.
Trajtim
Në varësi të shkallës së ptosis trajtimit të qafës së mitrës mund të jetë konservator, dhe në disa raste kirurgji. Nëse autoriteti nuk vepron jashtë vaginës, lënia jashtë e qafës së mitrës mund të kontrollohet ushtrime të dizajnuara në mënyrë specifike për të forcuar ligaments, muskujt. Si trajtim shtesë mjekësor emërohet pritjes drogë эstrohenosoderzhaschyh.

Në fazat e hershme Trajtimi i butë i mosveprimit është si vijon:

  • reduktim fyznahruzok;

  • masazh;

  • terapi hormon (tamponin, krem);

  • fizioterapi;

  • Nëna e veshur me unaza, mbështet mitrës në legen në një pozitë anatomically saktë.


  • Nëse operacioni kërkohet ndërhyrja minimale efektiviteti trajtim konservativ. Në varësi të formës dhe peshën e sëmundjes, kur operacioni mosveprim i qafës së mitrës mund të jetë plastike ose të përfunduar një organ të plotë. Në rastin e fundit, pas operacionit do të kërkojë terapi mëtejshme konservatore.

    Trajtimi i mosveprimit të qafës së mitrës - gjinekolog kompetenca, por sëmundjet shoqëruese urologjike, sistemi i qarkullimit të gjakut proktolohycheskoy ose keni nevojë për ndihmë urolog, kirurg dhe proctologist respektivisht.