Simptomet e fibroids mitrës

Fibroids mitrës mund të quhet një sëmundje që është më i ri. Më parë tumor beninje të mitrës takuan në gratë moshave 35 deri 50 viteve, por tani gjendja është diagnostikuar në 20% të gjysmës femërore të shoqërisë shumë më herët.
Fibroids - një shenjë e një sfond hormonal. Gjithashtu duke kontribuar në abortet e saj të zhvillimit, lindjes komplekse traumatike, stresi, ushtrim.

Fibroids - Simptomat dhe shenjat


Grow fibroids mitrës mund të jetë shumë e gjatë, dhe duke qenë madhësia e vogël, e cila - çdo shenjat e pranisë së saj mund të mungojë. Shenjat më të zakonshme në fillim të fibroids mitrës të ndodhë kur rritet tumor konsiderueshme.

Gjithashtu simptomat fijor dhe shenjat varen nga myomatoznoho nyjen lokacionit, intensiteti i rritjes së saj. Ka shenja të fibroids mitrës:

 • Çrregullimet menstrual. Simptoma të shpeshta të fibroids mitrës në femra - është dukuri shumë e bollshme në muaj apo mitrës gjakderdhje ndërmjet cikleve.

 • Është gjithashtu një shenjë e sëmundjes, si fibroids janë dhimbje barku, shpesh dhemb natyrën, por mund të shkaktojë dhimbje të forta akute. Dhimbja mund të ndodhin gjatë raportit seksual.

 • Urinim i shpeshtë mund të jetë një shenjë e mitrës Nëse ajo rritet në drejtim të fshikëzës.

 • Kapsllëk dhe zorrë e vështirë lëvizjet - edhe një nga shenjat e fibroids mitrës, në qoftë se rritja e saj është drejtuar drejt rektum.

 • Dhimbje të zemrës, hot flashes, dhimbje koke mund të tregojë mitrës.

 • Anemi lidhur me gjak në vazhdim humbje mitrës gjakderdhje.

 • Simptomat Эhohrafycheskye e fibroids mitrës. Simptomat më të besueshme e fibroids mitrës konsiderohen merret ehooznaky pas ultrazërit.


 • Cilat janë simptomat e fibroids mitrës të ndodhë në gratë, në masë të madhe varet formimin e tumoreve dhe fushat e rritjes. Sipas këtij parimi miomes mund të klasifikohen:


 • intersticiale - vend Shtresa e mesme muskujve të mitrës;

 • submukoznaya - në rritje në lumen të mitrës;

 • subseroznaya - Drejtimi i rritjes në zgavrën e barkut orientuar;

 • nyje myomatoznыy vendosur në qafën e mitrës - i qafës së mitrës.


 • Çdo specie ka fibroids veta karakteristikat jo vetëm në simptomat, por edhe në ndikimin e tyre në trup, si një e tërë.
  Po, fibroids submukoznaya shpesh shkaktojnë aborte, edhe në fazat e mëvonshme. Tipari i parë dhe kryesor i fibroids tilla - gjakderdhje mitrës.

  Fibroids Subseroznaya prish organet aty pranë, duke shkaktuar një ndjenjë e trishtim, dhimbje, nganjëherë mjaft të fortë.

  A mund të bëhet një nënë në prani të fibroids?  Fibroids mitrës mund të jetë një problem në rrugën e amësisë. Kur nyje miomes e vendosur në hapjen e tubave fallopiane, duke e bërë të vështirë, në qoftë se nuk e eliminon mundësinë e konceptues një fëmijë. Zhvillimi i tumoreve të mitrës shpesh pengon rritjen e embrionit, shkakton dështime apo vonesë në zhvillim. Prania e qafës së mitrës mitrës afër e pamundur për të bërë një dërgese natyrore.


  Trajtimi i fibroids

  Në shenjat e para të fibroids mitrës mundësisht menjëherë shoh një specialist për të kryer ekzaminimin dhe trajtimin e nevojshëm. Me një sasi të vogël të edukimit dhe trajtimit të hormonit të rritjes të ngadaltë të përdorur drogë, duke bërë të mundur për të parandaluar zhvillimin e tumoreve dhe të bëjë pa kirurgji. Ky trajtim lë gruaja mundësi në të ardhmen të bëhet një nënë. Nëse ankesa e këtij problemi provuar parakohshëm - një tumor i bërë madhësi të madhe, u rrit intensivisht, me shenja të forta të fibroids në gratë praktikuar kirurgji për largimin e tij.