Fibroids mitrës madhësia e vogël


Fibroids mitrës quhen tumoreve beninje në indet e muskujve të trupit. Ajo zakonisht nuk i kalon 15 mm në diametër, dhe për këtë arsye është quajtur miomes mitrës madhësi të vogël.

Shenjat dhe simptomat e fibroids mitrës vogla


Fibroids është një nyje rritur nga një qelizë e vetme dhe të ndërthurur enët e zmadhoj të gjakut që ushqejnë atë. Fibroids mitrës madhësia e vogël mund të jetë e vetme ose të shumëfishta (numër i madh i njësive të vogla).
Sëmundja mund të tregojnë disa nga këto simptoma:

 • dhimbje të përsëritura në të ulët mbrapa dhe bark, diktim në mes të ciklit menstrual;

 • menstruacionet e dhimbshme dhe e rëndë;

 • cikli menstrual;

 • infertilitetit apo aborte spontane.


 • Nëse gruaja në fjalë më lart pafuqie, ai zakonisht trajton këto ankesa për një mjek i cili shpesh e drejton atë në organet riprodhuese ultratinguj. Pëlhura me një echogenicity më të ulët të mitrës, në mënyrë që ata mund të shihet në monitor ultrazërit.
  Por ka një tjetër mundësi, kur pacienti nuk shqetësojnë asnjë simptomë të dukshme apo të dukshme, dhe pastaj të zbuloni një miomes vogël është e mundur vetëm gjatë ekzaminimit parandalues ​​nga gjinekologu apo me ultratinguj e pelvisit.


  Shkaqet e fibroids mitrës vogla


  Shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje janë:

 • një predispozitë gjenetike për sëmundje malinje;

 • lëndimet mekanike e mitrës gjatë lindjes, abortit dhe ndërhyrjet kirurgjikale;

 • sëmundjet e sistemit endokrin, dhe çrregullimeve metabolike të ndryshme;

 • balancimi hormonal në trup. • Trajtimi i fibroids mitrës madhësi të vogël


  Trajtimi i fibroids, si dhe sëmundjet e tjera të grave, ndoshta ilaçe, kirurgjike dhe popullore metodat.


 • Trajtimi Konservatore është përdorur për të rivendosur nivele normale të hormoneve seksuale femërore ulet në madhësinë e mitrës vetë, të ngadalësojë rritjen e fibroids njësive dhe kështu të lehtësojë simptomat:. Dhimbje, shkarkimit të bollshëm gjatë menstruacioneve dhe t E., për trajtimin e mitrës përdorur droga të tilla si norkolutom, hestrinon, Zoladex, dhe të tjerët.

 • Trajtimi kirurgjik është treguar në tumoret rritje të shpejtë, kur medikamente nuk janë efektive. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme si metodë polostnыm (me një prerje në bark) ose laparoscopically (disa prerje të vogla në krahasim me të murit të barkut mëparshëm). Më të kalojnë një hysterectomy: kjo siguron që nuk ka rikthim dhe shërim të plotë, por pas operacionit pacienti nuk do të jetë në gjendje të ketë fëmijë. Metoda e dytë më e popullarizuar është nyjet myomatycheskyh heqjen, por pas një trajtim të tillë shpesh ato shfaqen përsëri. Dhe së fundi, metoda më moderne të trajtimit kirurgjik të fibroids është e ashtuquajtura mitrës arterie embolization kur enët e çuar në nyjet fibroids, çikë, atëherë ata nuk mund të ushqejnë tumor, dhe ajo thahet dhe gradualisht zhduket. Kjo metodë është më efektive, por edhe shumë të shtrenjta.

 • Mjetet juridike popullore janë të mira me miomes mitrës madhësi të vogël, e cila zhvillohet shumë ngadalë. Në metodat e trajtimit popullore përdorur helmuese (kukutë, shiritat, Shabelnik kënetë) dhe pa bimë helmuese që veprojnë vetëm në nyjet fibroids mitrës (Borovaya, Shandra zakonshëm) dhe knotweed, Lungwort, Propolisi, i njohur për vetitë e saj shëruese.

 • Madhësia e vogël e fibroids mitrës trajtohen përmes dietës, që synon stabilizimin e nivelit të hormoneve seksuale femërore: • Shumëllojshmëri në dietë;

 • kufizime në shumat e yndyrës, ndërsa jetën ulur - dhe karbohidratet;

 • rritet në dietë e frutave dhe perimeve, djathë, bishtajore, peshk deti;

 • Konsumi i embrion gruri, bukë krunde;

 • kufizime në numrin e lëngjeve të pijeve (për të parandaluar njësi edemë mitres).