Fibroids mitrës shkaqet, simptomat terapi

Fibroids mitrës janë quajtur tumor beninj, në rritje nga shtresa e muskujve të mitrës, rritja e të cilave është e varur nga hormoneve femrat.
Përmbajtje
1 Epidemiologjia
2 etiologji dhe Patogjeneza formimin e fibroids
3 Klasifikimi
4 shenja klinike të fibroids mitrës
5 Komplikimet e fibroids
6 Trajtimi

Epidemiologji


Kjo patologji është shpesh gratë që janë në periudhën riprodhuese . Incidenca më e lartë e bie, zakonisht në moshën rreth dyzet vjet. Në këtë patologji vajzat e reja praktikisht nuk ndodh, dhe kurrë ky formacion nuk është formuar para periudhës së zhvillimit seksual. Pas fillimin e nyjeve menopauza myomatoznыy ndalesa në rritje dhe pastaj ka resorption e saj gradual. Përqindja e zbulimit të fibroids mitrës është deri në 30% të të gjithë patologjisë gjinekologjike tek gratë është 3% të zbulimit gjatë ekzaminimit parandaluese gjinekologjike. Përafërsisht 50% e zbuluar procesit të rritjes tumoret filloi kohë më parë dhe për heqjen e tyre, ata kërkojnë trajtim kirurgjik.

Etiologji dhe Patogjeneza formimin e fibroids


Sipas koncepteve moderne, të bazuar në zhvillimin e fibroids janë ndryshimet hormonale . Si rezultat i shkeljeve të procesit të tërheqjes dhe ndryshimeve në hormoneve femërore estrogjenit metabolizmin dhe raportin e fraksionet (rritje përqendrimet e estron dhe estradiol në fazën e parë të ciklit, dhe estriol - e dyta) ndryshimet morfologjike ndodhin në strukturën e shtresës së muskujve të mitrës (myometrium). Në masë të muskujve dhe të vëllimit të rritur në dy mënyra: ose duke rritur numrin e qelizave që përbëjnë hladkomыshechnoho shtresa fibër ose me rritjen e madhësisë së këtyre qelizave. Megjithatë, ndikimi i estrogjenit në rritjen e edukimit ka gjithashtu një efekt stimulues dhe progesterone hormon.

Procesi i rritjes së qelizave që përbëjnë muskujve fibër qetë të mitrës, është i njëjtë me të njëjtin fenomen gjatë shtatzënisë dhe ndodh vetëm ndërsa ekspozimi është mjaft sasi të larta të hormoneve estradiol dhe progesterone. Gjatë progesterone fazën e dytë rrit aftësinë e mitrës për ndarjen, pasi ajo rrit duke stimuluar rritjen e tumorit aktivitetit dhe rritjen e qelizave të rritura faktorë. Rritje fibroids ka në strukturën e saj shumë më tepër receptorët e hormoneve se indet normale të muskujve të mitrës. Në rezultat, metabolizmi i hormoneve seksuale në nyjet tumor stimulohen faktorët e rritjes celular.

Shkaqet e fibroids mitrës së bashku me ndryshimet hormonale gjithashtu përfshijnë shkelje të përgjigjes imune në trup, të cilat kontribuojnë në shfaqjen e burimit të infeksionit kronik, ka shprehur proceset patologjike në sistemin e qarkullimit të gjakut të organeve pelvike dhe predispozicion gjenetik. Në këto raste, formimi i zonave të rritjes së nyjeve miomes është rreth vulave inflamatore formuar. Gjithashtu në procesin e rritjes së madhësisë së fibroids luan një rol shumë të rëndësishëm në ndryshimin e qelizave për shkak të shkeljes së microcirculation dhe të ushqyerit. Në të gjitha mbi, në fazën fillestare të zhvillimit embrional, formimin e elementeve të nyjeve miomes. Dhe në rritjen e ardhshme të këtyre qelizave ndodh gjatë viteve të gjata kundër sfondit të rritur vezoret aktive, si pasojë e progesteronit dhe estrogjenit.

Klasifikim


Të gjitha formimin beninje mitrës i strukturës është heterogjene. Dhe në varësi të numrit prej tyre fibrave muskulore ose ind lidhës, miomes mitrës ndarë në private, fibroids dhe fibra.
Në varësi të personazheve morfologjike të dalluar thjeshtë tumorit (zhvillimi i cili është rezultat i rritjes së madhësisë së qelizave të muskujve të lëmuar) riprodhohet dhe fijor me shenjat e neoplasms beninje. Në 25% e pacientëve kanë fibroids shumimit natyrën, dhe njësitë e saj po rritet me shpejtësi.

Varësisht nga ku formimi i lokalizuar dhe se si rritja e nyjet e saj dallohen:
Submukoznaya fibroids mitrës , e cila ndodhet nga shtresa e muskujve sipas membranën mukoze, rrit kavitet mitrës dhe deformon it;
Subseroznaya (podbryushynnuyu) - ajo është e lokalizuar në peritoneum dhe rritja e saj është drejt zgavrën e barkut;
Yntralyhametnaya - kështu quhet miomes, në rritje nga ndarja dy shtresa të ligament të gjerë të mitrës;
Intramuskular (ose intersticiale) tumor rritet nga shtresa e mesme e muskujve dhe është mjaft e thellë në myometrium.

Për nyjet submucous miomes karakteristike vend tjetër. Në varësi të saj, trashësia e tumoreve bazë dhe qëndrimi në murin e mitrës janë tre lloje:
0 tip - nyje në të rrjedhin, të ndara nga muri mitrës;
Lloji 1 - njësi bazë të gjerë, të thellë në murin e mitrës pak se gjysma;
Tipi 2 - nyje të thellë në murin e mitrës më shumë se gjysma.
Fibroids mitrës Subseroznaya ndarë nga i njëjti parim.
Në varësi të vendndodhjes në lidhje me aksin e mitrës dallohen:

sheechnuyu miomes, rritja e të cilave zhvillohet në zgavrën e vaginës;
peresheechnuyu, shpesh duke shkaktuar dhimbje dhe përçarje e urinës;
trupor lokalizuar në trupin e uterusit (ndodh më shpesh).

Klinik simptomat e fibroids mitrës


Nodules miomes janë zakonisht të shumta. Rreth 94% e të gjitha fibroids zbuluar në trupin e uterusit dhe rritet në 6% mitrës mitrës.
Gratë duhet të dini se në fazat e hershme të sëmundjes mund të shërohet mjaft lehtë, por në këtë periudhë të fibroids pothuajse asnjë klinikisht evident . Më shpesh duket vetëm gjatë inspektimit rutinor, kur duket se mitra është e dendur dhe të zgjeruar. Për Siç është Rritja e fibroids mitrës Shenjat paralajmëruese të fillojnë të shfaqen, të cilat domosdoshmërisht duhet të i kushtoj vëmendje. Para së gjithash, ka një rritje në vëllimin e shkarkimit gjatë menstruacioneve dhe kohëzgjatja e tyre (ky fenomen quhet menorrhagjia). Me zhvillimin e sëmundjes, bollëk gjakderdhje modelet rritet, shumë gra nuk e perceptojnë atë si një patologji, edhe pse kjo dukuri kërkon konsultuar një gjinekolog. Rreziku i saj është se kusht afatgjatë mund të shkaktojë anemi. Rritja e numrit të zgjedhje është për shkak të faktit se fijor ekzistuese pengon tkurrje normale të muskujve, dhe ky proces fillon të jetë marrë më keq. Në menorrhagia, karakterizuar nga pamja dhe simptoma të tjera të rëndësishme të fibroids - metrorrahyy (parregullt ndodhin jashtë ciklit, gjakderdhje mitrës). Metrorrhagia nuk ndodh nga gjakderdhje rritje dhe sekrecionin nga rreshtim mitrës, e cila është e irrituar nga prezenca e nje tumori.

Së bashku me gjakderdhje, fibroids mitrës gjithashtu do të karakterizohet nga shfaqja e dhimbjes, për të cilat dhimbjet tipike të llojeve të ndryshme. Shpesh, lokalizimi i tyre - është kthyer dhe bark të ulët. Sulmi dhimbja është e mprehtë dhe e papritur, kur zhvillimi arrin myomatoznoho fazë nyje shkelje qarkullimin aty. Nëse rritja e ngadaltë e arsimit dhe madhësinë e saj të konsiderueshme, gruaja shpesh ndjen dhimbjen e tërhequr dhe dhemb karakter, zakonisht gjatë gjithë ciklit menstrual. Sulmi dhimbje Shvatkoobraznыm është në rastin kur ka një shtim të trashësisë endometrium mitrës. Për paraqitjen e dhimbjes karakteristike vetëm pas një fazë të caktuar të zhvillimit të sëmundjes në fazat e hershme të sindromës është tani në dispozicion.


Gjithashtu e rëndësishme ndër manifestimet e simptomave mosfunksionim mitrës zënë organet ngjitur dhe sistemet, shpesh rektumit dhe fshikëz. Në prani të tumoreve që rriten në drejtim të të dhënave, ka shenja të compression. Duke pasur probleme me procesin e urinimit: ajo bëhet më e shpeshtë dhe e vështirë. Nëse ka subseroznыh njësitë e mëdha të vendosura në të tretën mes të murit anësor të mitrës mund të ndryshojë ureters, që çon në përçarje të stanjacioni aktual urinës dhe formimin e zgjerimit të uretër dhe legen i veshkave me zhvillimin e hydronephrosis. Për shkak të presionit dhe compression mitrës rektumit ndodh kapsllëk kronik.

Në të gjitha më lart, ka një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis tumorit dhe funksionimin e sistemit kardiovaskular. Shumë shpesh në rritjen e fibroids femrave ankohen për dhimbje në zemër, në rritje rrahje zemre. Me arsim sasi të konsiderueshme mund të shkaktojë rritjen e presionit venoz, e cila në mënyrë të konsiderueshme ndikon në rrjedhën e hipertensionit apo dështimit të zemrës.

Komplikimet fibroids


Ndërlikim më të zakonshme të internetit mitrës është një shkelje e trofik ndjekur omertvlenyem . Shumë më pak shpesh ndodh këmbët rrotullim myomatoznoho arsimit vendosur podbryushynno, simptomat e të cilat janë: dhimbje akute, paraqitja e shenjave të acarim peritoneal dhe abdomen akut, gjakderdhje dhe anemi. Gjithashtu, kur vendi të jetë e mundur submucous e lindjes së tij dhe përmbysja e mitrës. Degjenerimi malinje e kancerit të mitrës yyazytsirno në 1% të rasteve.

Trajtim


Ndër terapitë dalluar tumor terapeutik dhe kirurgjikale . Për të trajtimit duke përdorur terapeutike drogës që kanë për qëllim për të lehtësuar patologjinë - hormonale (derivate progesterone është çelësi), pengojnë rritjen e arsimit. Megjithatë, të hequr tërësisht miomes ata nuk mund, të aftë për të kontrolluar atë në menopauzë, e cila është pas vetë shkrin.
Nevoja për kirurgji varet nga madhësia e faqes, kohëzgjatjes së pranisë së tij, mosha e pacientit dhe simptomat që shkakton sëmundje. Ka kirurgji konservative, duke lejuar të mbajtur trupin dhe radikale në të cilën nuk është heqja e mitrës ose tërësi ose të ndonjë pjese të saj. Indikacionet për ndërhyrje kirurgjikale dhe llojet e operacioneve meritojnë një diskutim të veçantë.