Mitrës fibroids trajtim dhe pasojat

Deri më sot, fibroids mitrës sëmundjet më të zakonshme të organeve riprodhuese femër. Ajo është shkaktuar nga hormonale mosfunksionim funksionojnë vezoret. Kanceri i mitrës është e lidhur me kancerin. Për fat të keq, të gjitha shkaqet e fibroids mitrës pashkelur dhe trajtimin e fibroids mitrës të paqarta. Fillon tumor, shfaqet në vajzave të reja. Kjo ndodh kur nivelet e hormoneve seksuale në gjak rritet. Pasi niveli bie, tumori do të jetë. Një tjetër arsye manifestimet e fibroids mitrës: infeksion kronik gjenitale traktit, trashëgim, sëmundje endokrine, abortit, kontraceptive oral. Fibroids mitrës lechenyeneobhodymo emërojë menjëherë dhe pa vonesë. Fibroids mitrës janë gjithmonë herët a vonë do të ketë një efekt. Edhe pse shpesh ka raste kur simptomat e butë apo jo të dukshme. Por në qoftë se edhe disa simptoma të dukshme, është urgjentisht e nevojshme për të kërkuar kujdes mjekësor. Simptomet e fibroids mitrës, shumë të rënda dhe periudha të gjata menstruale, zbehje, anemi, hemoglobinë të ulët, marramendje, dobësi, migraines dhe dhimbje koke. Si dhe mitrës paplanifikuar gjakderdhje në mes të ciklit menstrual, kapsllëk, ndodhja e dhimbje gjatë raportit seksual, dhimbje në bark të ulët mitër dhe, urinim i shpeshtë dhe dhimbje në zemër. Në këtë rast keni nevojë për trajtim urgjent të fibroids mitrës. Çdo sëmundje nuk kalon pa pasoja, dhe në fibroids mitrës janë pasojat. Fibroids mitrës është e dëshirueshme për të zbuluar fazat e hershme. Kjo do të ndihmojë për të shmangur kirurgji. Shenja e parë e fibroids - është gjakderdhje të tepërt gjatë menstruacioneve. Gratë mund të humbni deri në tre herë më shumë gjak se zakonisht. Nuk dhemb dhe plagosjen dhimbje në bark të ulët. Pastaj më të zgjeruara dhe të ngjajnë kontraktimet dhimbshme gjatë punës. Një nga pasojat e trishtuar - është e infertilitetit. Sidomos, kjo është e trishtuar një moshë të re, kur çdo gjë është ende përpara.

Metoda kryesor i trajtimin e nje tumori - a kirurgji. Në fazat e hershme të trajtimit të drogës e fibroids. Më të rrezikshme dhe të vështirë metodë - një hystэroktomyya. Me fjalë të tjera hysterectomy. Kjo metodë ekstreme dhe ajo është përdorur kryesisht lindjes janë gra. Ultratingull shkatërrimi - nën temperaturë të lartë omertvlyayutsya qelizat rruzull. Siç u përmend më herët, edhe për trajtim duke përdorur ilaçe të tilla si konsum traneksamik acid. Ajo ndikon në qarkullimin e përgjithshëm në trup dhe ndikojnë trombozë. Për trajtimin dhe parandalimin e fibroids mitrës duke përdorur bimët popullore: kopër, kamomil, Oman. Trajtimi terapeutik përfshin hormonale dhe terapi simptomatike, dietë pa kirurgji. Dietë përfshin fruta, perime, mish dhe shumë të pasura me vitamina. Terapi simptomatike: droga rrisin tonin e mitrës dhe gjakderdhje agjentët Hemostatic, analgesics për dhimbje, suplemente hekuri për anemi. Terapi Hormone përdoret për të reduktuar përsëritjen pas kirurgjisë dhe për zvogëlimin e rritjes së fibroids mitrës. Nëse të gjithë - ka ndodhur heqjen e fibroids mitrës, ju duhet të mendoni për pasojat. Kjo kështu ndodh që pas kirurgji fijor fillon të zhvillohet. Të gjitha për shkak të zjarrit në vetvete nuk u shkatërrua. Prandaj, mjekët përshkruar pilula të hormoneve. Pasoja më negativ i heqjes së fibroids mitrës - është shfaqja e kancerit të gjirit dhe shfaqjen e sëmundjeve koronare të zemrës. Kur heqjen e fibroids nyjet ul apo rrit fertilitetit të grave. Që nëse hequr pjesën e uterusit. Ju lutem mos harroni se hysterectomy pa menstruacioneve qafës së mitrës do të vazhdojnë, por ata do të bëhen të pakta. Ndoshta menstruacioneve dhe nuk bëhet. Sa për dëshira, zgjimit dhe orgazmës gjitha të mbetet në vend. Çdo ndërhyrje në mitër të çon në infeksion të organeve ose e infeksionit. Steriliteti - kjo është gjëja më e keqe që mund të ndodhë në gratë pas hysterectomy, sidomos në moshë të re. Në këtë rast nuk është e nevojshme për të drejtuar gjatë sëmundjes dhe trajtojnë atë pa kirurgji. Nëse ju nuk hiqni miomes, ajo mund të formojnë një tumor malinje. Nëse një grua nuk u kujdes - se ka arsye për të mos vizituar një gjinekolog. Pas testimit të 86% e grave vuajnë 35 vjet moshë. Rreziku është se fibroids mitrës nuk mund të zbulohet në fazat e hershme të zhvillimit. Ajo mund të përkufizohet duke përdorur ultratinguj ose provim nga një gjinekolog. Manifestimi i simptomave sugjeron se fibroids mitrës janë në gjendje të keqe dhe për të ndihmuar ndërhyrjen vetëm kirurgjikale. Ajo është e mirë për të parë mjekun tuaj rregullisht se sa për të marrë një bandë e efekteve. Ditë e parë hysterectomy duhet të marrin më shumë ushqime proteinike - është vezë e bardhë, peshk, mish, arra. Pini shegë dhe lëng panxhar dhe ushqime që përmbajnë hekur. Jetë i sigurt për të marrë një multivitamin. Operacioni - Kjo nuk është një dënim. Nëse një grua mendon se mund të lëvizin, atëherë duke ecur në ndihmë të saj. Megjithatë 4 muaj për të harruar në lidhje me palestër - klub. Hiking në pishinë më të dobishme. Ju duhet të përdorni barna të veçanta që nuk janë paraqitur sëmundjet infektive. Nëse hysterectomy ka ndodhur pjesërisht, ju nuk duhet të teproj, ju keni nevojë për të kufizuar aktiv, është në diell, duke shkuar në sauna dhe banjot. Trupi do të shërohen brenda katër muajve. Shtytje të ndaluara, nuk shpërndanë seams brendshme. Në çdo rast, gjëja kryesore për një grua të mos jetë jopjellor ose nuk merrni kancerin. Kjo është gjëja më e rëndësishme në jetën e një gruaje, si edhe ata e duan fëmijët. Në raste të tjera, ju mjaft e mund të përballen dhe të jetojnë. Gjëja kryesore nuk është në dëshpërim, mjekët në këtë ndihmë. Dhe, sa më shpesh të jetë e mundur për të vizituar një gjinekolog, atëherë me siguri pse të frikësohen, sepse çdo gjë mund të zbulohen në fazat e hershme.