Fibroids mitrës madhësive të mëdha

Fibroids mitrës është një tumor beninj që zhvillohet nga indet e muskujve të mitrës. Fibroids janë rastet shumë të zakonshme gjinekologjike sëmundje e cila është 45% deri në 35 vjet. Për shkak të situatës së vështirë mjedisore diagnostikuar kohët e fundit me fibroids mitrës në një moshë më të re.
Sipas rezultateve të ultrazërit diagnozën gjinekologu mund të ndjekim dinamikën e rritjes në mitër. Rritja e fibroids mitrës kërkon vëmendje më të kujdesshëm për shëndetin e grave nga mjeku.

Çfarë fibroids është i rëndësishëm?


Në rastin e një gruaje vendosjen e një diagnozë e fibroids mitrës shumta përmasave të mëdha, është e arsyeshme që të shtrohet pyetja, çfarë madhësia e fibroids konsiderohen të mëdha.
Fibroids mitrës është e rëndësishme në qoftë se madhësia është 14 javë shtatzënë. Në fund të mitrës mund të përcaktohet në kërthizë. Një rritje e tillë në madhësinë e fibroids kërkon kirurgji të menjëhershme për shkak të përmasave të mëdha në mënyrë që të compress organet ngjitur dhe shqetësojnë funksionimin e tyre. Po, mund të përjetojnë simptoma të mëposhtme:

 • Frekuenca urinar dhe urgjenca për të;

 • shkelja e aktit të jashtëqitjes;

 • zhvillimi i hydronephrosis.


 • Në raste të rralla, një shkelje e mundshme e ciklit menstrual dhe aftësia e mitrës për të kontraktuar. Gratë mund të vëzhgojnë gjakderdhje të bollshme.
  Ashtu si çdo tumor, fibroids mitrës ka tendencë të rritet. Ne e dimë se fibroids mitrës mund të arrijnë madhësi shumë të mëdha: diametër prej 40 cm dhe peshon deri në 5 kg
  Për fibroids mëdha sasiore mund të përjetojnë shkelje të mesme:

 • hydroureter (akumulimin e urinës në uretër)

 • hydronephrosis (zgjerimi veshkave zgavër);

 • paraqitja e shenjave të abdomenit akut;

 • ndryshimet në gjak (leukocytosis me një ndryshim në të majtë).


 • Në rastin e një gruaje e nyjeve të mëdha miomes është e rëndësishme me kujdes për të diagnostikuar në onco-shënuesve për të shmangur rrezikun e kancerit.

  Si një rritje të shpejtë fibroids mitrës?


  Në qoftë se një grua ka vërejtur një rritje fibroids, ajo shpesh mund të zhvillojnë mennorahyya (menstruacioneve të rënda). Rritja e shpejtë e nyjeve miomes mund të shoqërohet me anemi, proceset hyperplastic ndodhin në endometrium. Në këtë rast, tregon heqjen e plotë të mitrës.

  Ka disa faktorë që kontribuojnë në rritjen e fibroids mitrës:

 • një numër i madh i aborteve në historinë e grave;

 • një grua që ka mbushur moshën 30 vjeç, nuk ka lindjes dhe laktacionit;

 • Sëmundjet kronike gjinekologjike (inflamacion i vezoreve, tubave fallopiane, cysts ovarian);

 • Gratë Ekspozimit të zgjatur nga rrezet ultravjollcë;

 • droga hormonale për një kohë të gjatë.


 • Trajtimi i fibroids mitrës madhësive të mëdha


  Nëse një grua është me vlerë të diagnostikuar me "fibroids mitrës të mëdha", në shumicën e rasteve, operacioni është treguar. Largimi i fibroids mëdha më shpesh nga laparoscopy, laparoscopy ose hysteroscopy.

  Myomectomy - heqja e uterusit nga e njëjta nyje.
  Hysterectomy - heqja e plotë e mitrës. Pasojat më të rënda janë dështim hormonale tek gratë.
  Embolization arterie mitrës (EMA) - duke bllokuar qasjen në faqet e kancerit të gjakut, si rezultat, ata fillojnë të tkurren në madhësi.
  Si një metodë ndihmëse e trajtimin e fibroids mitrës, mund të ankohet në hirudotherapy metodë - trajtim me Leeches. Ata mund të reduktojë ngjeshjen enët e legenit dhe normalizimin ekuilibrin hormonal femër.

  Çka nëse fibroids rriten?


  Fibroids përmasave të mëdha mund të rregullohen terapi bimor, përdorimi i tyre ndihmon në zvogëlimin e madhësisë së nyjeve miomes, por të ndaluar rritjen e bimëve të vetme nuk mund të. Në këtë rast vetëm kirurgji të jetë e mundur.
  Si një mjet më popullore bimor douching, tampona dhe poultices.
  Është e rëndësishme për të ndjekur një grua dietë të ekuilibruar dhe të respektojnë gjumë dhe pushim.
  Përkundër faktit se fijor mitrës është një tumor beninj, ajo ka aftësinë për të rritet dhe të lëvizë në një formë malinje. Prandaj, me kohë ka filluar trajtim një grua do të shpëtojë shëndetin tuaj.