Fibroids mitrës - Shkaqet


Sëmundje mitrës fijor quhen organe gjenitale femërore, e karakterizuar nga pamja në muskujve të mitrës shtresa tumor beninje. Fibroids simptomatike - një gjakderdhje, menstruacioneve të zgjatur dhe të rënda, dhimbje tërhequr, urinim i shpeshtë, kapsllëk dhe në disa raste infertilitetit. Sëmundja është diagnostikuar me ultrazërit. Metodat e trajtimit varet nga mosha e pacientit dhe madhësia e fibroids. Nëse gruaja planifikon të ketë fëmijë në të ardhmen, në kurs janë hormonet. Për fibroids në shkallë të madhe të rekomanduara heqja kirurgjikale e tumorit, që është myomectomy, ose heqja e mitrës - një hysterectomy.

Vetëm për të thënë në lidhje me shkaqet dhe zhvillimin e fibroids mitrës, mjekët nuk mund të. Në mënyrë tipike, fibroids rritet ngadalë: pse një qelizë fillon të ndahet, duke krijuar qelizat e tumorit muskujve njësi formimin. Varësisht nga vendndodhja e tyre e fibroids është subseroznoy, submukoznoy, qafës së mitrës ose intralihamentarniy. Nëse shkaqet e fibroids mitrës është e paqartë, ajo mund të çojë në pasoja që mitra është rritur gradualisht si në shtatzëni normale. Kjo është arsyeja pse dimensionet e tij tregojnë në javë.

Pse është atje fibroids mitrës?


Tumoret rritja hormonozavysymoy ndikojë progesterone dhe estrogjenit. Ka disa faktorë që shpjegojnë përse ka fibroids mitrës. Kështu, në mesin e shkaqeve psikologjike të fibroids lëshojnë stresit të zgjatur dhe të rënda, punë e rëndë mendore dhe fizike. Gjithashtu fibroids mund të jetë shkaktuar nga shkelje hormoneve nëse ka sëmundje ovarian, sëmundjet kronike infektive, sëmundjet e gjëndrave endokrine, shkelja e metabolizmit lipidet dhe trashëgim.
Nëse fibroids janë formuar, ndikojnë abortin e saj të rritjes, braktisjen e ushqyerjes me gji, nuk ka fëmijë nën moshën tridhjetë, sëmundje kronike inflamatore e aparatit gjenital femëror, si dhe përdorimi i zgjatur i kontraceptivëve të kombinuar orale dhe ekspozimit të shpeshta ndaj diellit.

Si për të trajtuar fibroids?


Nëse marrim parasysh metodat konservative, trajtimi i fibroids është e mundur vetëm nëse tumori është i vogël (dymbëdhjetë javë), rritet ngadalë dhe është nën rreshtim të mitrës ose në shtresën e mesme muskulare. Mjekët përshkruajnë trajtim simptomatik, kombinuar me marrjen e hormoneve. Këto përfshijnë hozerelin, buserelin, Zoladex, triptorelin, hestrinon.
Madhësia e madhe e fibroids (më shumë se dymbëdhjetë javë), rritja e shpejtë e tumorit dhe simptoma të rënda - një tregues të drejtpërdrejtë për kirurgji. Mënyra më e butë - është përdorimi i myomectomy laparaskopike, pra heqjen e tumorit duke përdorur instrumente të paraqitura me prerje në bark. Pas një operacioni delikat ajo shpejt veten dhe shanset e saj të konceptues janë mjaft të larta.

Submukoznaya hysteroscopic mitrës myomectomy kërkon, pra heqjen e plotë të mitrës duke përdorur një instrument të veçantë - hysteroscope që është futur përmes vaginës. Natyrisht, pas operacionit të përshkruar është e pamundur që të kenë fëmijë.
Më e dhimbshme, por efektive metodë - embolization arterie mitrës është, i cili paraqiti një substancë të veçantë që ndalon rrjedhjen e gjakut. Fibroids rritet dhe përfundimisht ndalesa vdes.
Nuk është metodë FUS-Larguarit që është i përshtatshëm për gratë në të ardhmen nuk duan të kenë më shumë fëmijë. Ajo është e bazuar në përdorimin e valëve ultratinguj të fokusuar që të zvogëlojë nyjet madhësinë e fibroids.