Gjakderdhje mitrës - Trajtimi

Nga natyra e tyre, gjakderdhje nga mitra është shenjë shqetësuese që tregon praninë e sëmundjeve të rënda gjinekologjike. Trajtimi i gjakderdhje mitrës zakonisht është një kompleks i masave që reduktojnë ose të ndaluar humbjen e gjakut, duke rezultuar në një cikël normal menstrual ose plotësisht ndalimin e tyre. Vetëm në raste shumë të rënda, në qoftë se sëmundja nuk është e shërueshme terapi hormonale apo ilaçe konvencionale kanë të bëjnë scraping Mukoza e murit të mitrës.


Çfarë duhet të bëni kur mitrës gjakderdhje?


Nëse një grua është duke festuar një gjakderdhje të madhe nga trakti gjenital, e cila filloi papritmas, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Nëse kjo nuk funksionon, ju përpiqeni të merrni veten në departamentin gjinekologjik dhe të merrni ndihmë të menjëhershme kur gjakderdhje mitrës, të cilat ofrojnë mjekët e kualifikuar. Ajo është reduktuar për injeksion Hemostatic dhe prerja mjetet mbylljen e mbarsur me barna esenciale ose curettage emergjente.

Ndihma e parë për mitrës gjakderdhje në shtëpi


Para se ardhja e mjekut duhet të marrë masa të cilat mund të ndaluar gjakderdhje dhe nxitur më tej trajtim efektiv. Një grua duhet të vihet në një sipërfaqe të sheshtë dhe të fortë të nivelit, vendosni një jastëk nën këmbët e saj, barku është aplikuar ngrohta me ujë të ftohtë ose akull. Në asnjë rast nuk duhet të ngrohtë kompresa të poshtme të barkut ose për të bërë. Nuk ka nevojë për të hedhur në podkladыvaemыe pelena dhe fletë grua, ajo do të lejojë mjeku për të vlerësuar shkallën e humbjes së gjakut dhe të drejtën për të vendosur se si të shpejt të ndaluar gjakderdhje mitrës. Është e rëndësishme që të përmbahen në mënyrë rigoroze në këtë mënyrë i çiltër që të lehtësojë shërimin e shpejtë të pacientit.


Agjentët Hemostatic gjakderdhje mitrës


Pas mjekut të bëjë manipulime të nevojshme për të përcaktuar shkaqet e gjakderdhjes dhe të sigurojë ndihmës së parë grua të përshkruara medikamente urgjente të dizajnuara për të ndaluar humbjen e gjakut dhe për të eleminuar shkakun e saj rrënjë. Në praktikë gjinekologjike është përdorur gjerësisht në mitrës gjakderdhje oxytocin, e cila shkakton muskujt e mitrës të kontratës vështirë. Shkruani atë intramuskulare në një dozë, e cila emëruar mjek. Megjithatë, në qoftë se ekziston një kërcënim i këputje mitrës, përdorimi i drogës është rreptësisht e ndaluar.


Me sukses të madh e përdorur Vikasol mitrës gjakderdhje, e cila e rrit koagulimit të gjakut dhe ndalon gjakderdhje. Përgjithshëm i substancës drogës është i përfshirë në shumë procese në trup, mban rrjedhjen e gjakut dhe krovovosstanovlenye.

Mjetet juridike popullore për gjakderdhje mitrës


Duhet të kujtojmë se çdo përpjekje për të trajtuar gjakderdhje nga vetëm mitër, mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Pra, të gjithë ju duhet të koordinojë me mjekun tuaj. Një ilaç popullore popullor është gjakderdhje mitrës acaroj, e cila mund të marrë një zierje bërë personalisht ose si një ekstrakt farmaceutike. Ai siguron një efekt të butë shtrëngohet në mitër dhe kontribuon në pastrimin e saj nga clots gjakut.


Gjithashtu, në vijim gjakderdhje herbs mitrës:


  • pemëve;

  • piper uji;

  • knotweed knotweed ose zog;

  • kulpër, kedri, çantë gra dhe kështu me radhë.  • Shumica e këtyre barnave për të ndaluar gjakderdhje mitrës pranuar në formën e decoctions dhe infuzione e farmaci, dhe naturalness e një produkti nuk do të thotë se ne nuk duhet të ndjekin dozimin e tyre të rreptë.