Trajtimi i cervicitin mitrës

Cervicitin - sëmundjet e aparatit gjenital femëror, e cila karakterizohet me inflamacion i kanalit të qafës së mitrës.
Qafën e mitrës është një barrierë që pengon depërtimin në mitër dhe infeksionet e sipërme të traktit gjenital, në sajë të kanalit të ngushtë qafës së mitrës dhe ndarjen e fshehtë të mbrojtjes.
Por kjo ndodh që mbrojtjet dobësojnë qafën e mitrës dhe trupi i gruas nënshtrohet sulm florën huaj, për shkak të asaj që është duke u zhvilluar në inflamacion mitrës, të quajtur tservytsytom qafën e mitrës.

Shkaqet e cervicitin


Cervicitin Zhvillimi mund të provokojë infeksion jo-specifike (Staphylococcus, E. coli, Streptococcus, kërpudhave) dhe specifik (Mycoplasma, gonokoku, klamidia, Trichomonas, viruset, sifilis).
Nxitja tservytsytu mund lindjes lëndime, curettage diagnostike, abortin, instalimin dhe heqjen e pajisjes intrauterine, ulur imunitetin, formimin e dhëmbëza beninje qafës së mitrës në qafën e mitrës.
Në mënyrë tipike, tservytsytu që shoqëron sëmundje të tilla si vaginitis, vulvitis, ectropion, Bartolini dhe të tjerët.

Si është cervicitin?


Të ballafaquar me këtë problem, shumë gra janë duke pyetur: si për të trajtuar cervicitin dhe nëse ajo mund të shërohet.
Për trajtimin e mitrës cervicitin duke përdorur dy grupe të metodave: konservative dhe kirurgjikale.
Trajtimi konservativ fillon me trajtimin cervicitin shkakësore, në të cilat përdorimi i antibiotikëve, hormoneve, antiviralëve, citostatikëve.
Përzgjedhja e antibiotikëve kryhet pas instalimit të ndjeshmërisë së patogjen për ta.
Për trajtimin e Candida cervicitin caktuar antibiotikët antifungal (drogat Droga Diflucan, Nystatin, Flucostat). Chlamydial cervicitin trajtohen macrolides (Sumamed), tetracyclines (doxycycline).

Pas përshkruesit antibiotik për të rivendosur microflora normale vaginale.
Nëse cervicitin është origjina virale, trajtimi i tij zgjat më shumë. Me herpes gjenital, tservytsytom shoqëruar, i emëruar zgjatura barnave antivirale terapi (Zovirax, Acyclovir, Valtrex).
Infeksioni HPV është bazë për emërimin e citostatikëve.
Trajtimi i atrophic estrogjene përdorimit cervicitin, të tilla si qirinj Ovestyn ndihmuar në rivendosjen e indeve mukozale epiteliale të qafës së mitrës dhe microflora vaginë dhe normale.

Përveç trajtimit të përshkruara shkakësore grua marrjen immunomodulators dhe vitamina.
Në zbulimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme, trajtim cervicitin kërkojnë trajtim të detyrueshëm të partnerit seksual për të parandaluar rikthim.
Pas eliminimit të simptomeve të aplikojnë ujitjes lokale me Permanganat kalium, chlorhexidine, acid borik.
Cervicitin Trajtimi në shtëpi është e papranueshme, ajo duhet të bëhet e detyrueshme nën mbikëqyrje mjekësore. Trajtimi i mjeteve juridike popullore mund të përdoret si një shtojcë për terapi bazë. Ju mund të bëni tretësirë ​​eukalipt ujitjes apo Calendula në kohën e gjumit për dy javë (kur simptomat janë eliminuar).

Por trajtimet konservative nuk janë të efektshme në trajtimin e mitrës kronike cervicitin.
Në situata të tilla duke përdorur metoda kirurgjikale - Cryo - dhe terapi lazer, diathermocoagulation.
Njëkohësisht, trajtimi i patologjive të lidhura (obeziteti, çrregullime funksionale, ectropion, salpinhoooforitu) dhe rivendosur microflora natyrore.

Cervicitin gjatë shtatzënisë


Shumë shpesh shkon paralelisht me shtatzëninë cervicitin për shkak se aftësitë imun të trupit të femrës gjatë kësaj periudhe reduktuar.

E shtatzënisë është një rrezik i përdorimit të antibiotikëve. Por në qoftë se përfitimet e trajtimit në mënyrë të qartë mbizotëron, është e nevojshme të përdorë ndaj antibiotikëve. Në fund të fundit, nëse jo për të trajtuar cervicitin, ajo mund të shkaktojë abort spontan ose lindje të parakohshme. Përveç kësaj, infeksioni mund të ketë një efekt negativ në zhvillimin e fetusit.

Cervicitin Parandalimi


Masat për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve janë ulur për të higjienës personale, parandalimin e abortit, trajtimit të hershëm të çrregullimeve endokrine, menaxhimin e duhur të punës dhe parandalimin e infeksioneve gjenitale.