Agjentët Hemostatic gjakderdhje mitrës

Si statistikat mjekësore, gjakderdhje mitrës mund të ndodhë në gratë e çdo moshe. Dhe sigurisht, kanë nevojë për specialistë të mbikëqyrjes dhe trajtimit, pasi vetëm ata mund të thonë dhe çfarë përgatitjet duhet të marrë Hemostatic në mitrës gjakderdhje për ju. Mjekët përdorin drogat të ndryshme për të ndaluar gjakderdhje mitrës, ne do të përpiqemi të ju tregojë më shumë rreth tyre, sepse ndoshta çdo grua të pyesin se çfarë të saj trajtohen.

Për të ndaluar gjakderdhje mitrës?


Siç e dini, para së gjithash, mjekët do të bëjë asgjë për të ndaluar gjakun. Për këtë grua të përshkruajë pilula apo injeksione, të ndaluar gjakderdhje mitrës.

Tableta Hemostatic dhe injeksione gjakderdhje mitrës


1. Dytsynon (etamzilat) . Kur dytsynon gjakderdhje mitrës është një nga drogat më të efektshme, t. Të. Ai vepron direkt në muret e capillaries, duke reduktuar brishtësinë e tyre. Përveç kësaj, përmirësuar microcirculation dhe koagulimit të gjakut. Përparësia e saj e madhe është fakti se ajo nuk shkakton mpiksjen e gjakut, dhe enët e jo shumë të ngushta. Injections gjakderdhje dytsynona mitrës fillojnë të veprojnë shumë shpejt, brenda 5-20 minuta dhe efekti i tij zgjat për rreth 4 orë.

Sigurisht, si me të gjitha drogat në dytsynona ka contraindications:

 • Sëmundjet malinje të gjakut;

 • trombozë;

 • hypersensitivity të medikamentit.


 • I disponueshëm në formën e tabletave dhe solucion për injektim.
  2. Vikasol. Efektive nëse gjakderdhje shkaktuar nga një përmbajtje të ulët të prothrombin, v. Për. Vikasol stimulon prodhimin e tij. Ajo gjithashtu mund të administrohet hepatiti, verdhëza, cerozë dhe disa droga mbidozë - në këto sëmundje vetëm duhet rritur prodhimin e kësaj shumë prothrombin. Ndryshe dytsynona mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut, kështu që nuk është bërë obligim për përdorim më shumë se 4 ditë. Pasi prekje, është efektiv në 12-18 orë.

  Kundërindikacionet:

 • rritur koagulimit të gjakut;

 • thrombophlebitis;

 • infarkt akut të miokardit.


 • Dispozicion gjithashtu në formën e tabletave dhe solucion për injektim.
  3. Fibrinogen. Nuk është një përgatitje e gjakut të njeriut. Përdoret së bashku me acid epsilon-aminocaproic (rreth saj përshkruar më poshtë) për të mos provokuar gjak mykrosvertыvanye. Në dispozicion vetëm në pluhur drogës për injeksion.
  4. Epsilon-aminocaproic acid. Shpesh e përdorur pas procedurës scraping mitrës pas operacioneve në mushkëri dhe në shkëputjen e hershme e placentës. Ju gjithashtu mund të spërkasë këtë pluhur të përgjakshme në mëngjes. Efekti i acidit epsilon-aminocaproic ndodh disa orë pas administrimit.

  5. Thumbues. Dhe sigurisht, se si të bëjë pa mjekësi tradicionale. Ekstrakti i acaroj lë mitrës gjakderdhje ndalesa të këqija të gjakut. Ajo duhet të marrë 25-30 pika në gjysmë ore para ushqimit tri herë në ditë. Hithër gjithashtu ndihmon me veshkave dhe zorrëve gjakderdhje.
  6. Ekstrakte të lëngshme bimore e yarrow. Jep një efekt hemostatic nëse kombinuar me ekstrakt të acaroj.
  E gjithë kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që ju mund të jetë. Një person larg nga mjekësia nuk mund të di të gjitha nuancat e një fondeve për shkak se kurrë nuk në asnjë mënyrë vetë-mjekoj. Kur mjekim gjakderdhje mitrës duhet vetëm të emërojë një mjek.

  Si për të ndaluar gjakderdhje mitrës?


  Çfarëdo shkaku mitrës gjakderdhje filluar, së pari të ndihmuar atë në pothuajse të gjitha rastet është nevoja për të vënë një grua në shtrat. Nëse gjakderdhja filluar në vajzat 12-18 vjet, ne mund të vënë në më të ulët bark pad ngrohje të ftohtë. Pas sigurimit të qetë pacientit duhet të thërrasë një ambulancë dhe të përgatisë rrugën për një udhëtim në spital. Kjo gjakderdhje është trajtuar vetëm në spital dhe nën mbikëqyrje të përhershme mjekësore.