Erozioni Cryodestruction qafës së mitrës

Sot, me sa duket, nuk është një grua nuk është e nevojshme për të vërtetuar nevojën për trajtimin e erozionit qafës së mitrës, Mukoza erozive dëmtuar është portë për të depërtojnë infeksionet, dhe rrit rrezikun e kancerit.
Deri kohët e fundit nerozhavshym gratë dhe ata që planifikojnë të vazhdojnë edhe lindin, vetëm rekomandohet trajtim konservativ i erozionit, me tampona barishte, qirinj dhe kështu me radhë N. Pas Erozioni lindjes është djegur zakonisht. Droga (p.sh. solkovahyn drogës) ose duke përdorur (Emri shkencor i kësaj metode - diatermoekstsiziya ose electrocautery) aktual. Këto metoda janë përdorur ende në spitalet publike falas. Por ata kanë të meta të rëndësishme: ato janë mjaft të dhimbshme dhe të pakëndshme (gratë gjenerata e vjetër mund të flasin për ndjenjat e tyre në këtë procedurë, e cila, për më tepër, era e mishit të djegura); pas tyre mbi qafën e mitrës janë dhëmbëza të rënda, indet e humbasin elasticitetin e tyre, e cila mund të krijojë probleme serioze për lindje të mëvonshëm. Kjo është arsyeja pse Moxibustion erozioni i qafës së mitrës lejueshme vetëm në gratë më të vjetra që nuk kanë në plan për të vazhduar shtatzënisë dhe lindjes.

Për fat të mirë, tani ka metoda më falës dhe progresive e trajtimit radikale të erozionit të qafës së mitrës, të cilat lejojnë edhe nerozhavshym dhe planifikojnë lindjet për femrat një herë dhe për të gjithë të shpëtoj të këtij problemi. Nga metodat moderne të heqjes erozionin qafës së mitrës përfshijnë:

 • Larguarit radio valë;

 • lazerovaporyzatsyya;

 • cryosurgery.


 • Metoda
  Në këtë artikull ne do të diskutojmë erozion cryodestruction qafës së mitrës - heqjen e erozionit me nitrogjen të lëngët. Ju shpesh mund të dëgjoni se si kjo metodë quhet "djegurit nga erozioni nga nitrogjen të lëngët" - nuk është mjaft kompetent dhe emrin e saktë. Cryodestruction është veprimet ftohtë në indin e prekur, kështu referohen metodës thjeshtuar për trajtimin e erozioni është më e përshtatshme termi "ngrirjes azot". Trajtimi i erozionit qafës së mitrës me nitrogjen të lëngët vetëm të ndryshme nga djegia që nuk ka pasoja të tilla si formimi i përafërt mbresë dhe humbjen e elasticitetit të indeve.

  Cryoprobe - Kur cryodestruction erozioni i qafës së mitrës sipërfaqe prej indeve trajtuar me nitrogjen të lëngët duke përdorur një pajisje të veçantë të prekur. Efekti është temperatura jashtëzakonisht të ulëta të dëmtuara indeve janë shkatërruar, dhe në vendin e tyre krijoi një epitelin shëndetshme.
  Çfarë është trajtimi i erozionit azotit?
  Trajtimi i erozionit qafës së mitrës me nitrogjen të lëngët është kryer procedura ambulator në vetvete zgjat vetëm disa minuta. Blloqe Ftohtë mbaresa nervore dhe constricts enët e gjakut, kështu që të dhimbshme në cryodestruction minimizohet, për më tepër, çdo gjë është krejtësisht pa gjak.

  Cryodestruction erozioni i qafës së mitrës të rekomandojë për të kryer fazën e parë të ciklit menstrual për 7-10 ditë pas fillimit të menstruacioneve. Para procedurës duhet të kalojnë ekzaminimin mjekësor paraprak i cili përfshin:

 • ekzaminim gjinekologjik me përdorimin e pasqyra;

 • Analiza e Smears vaginale të florës dhe infeksioneve gjenitale;

 • gjak;

 • colposcopy - një studim i qafës së mitrës me një mikroskop;

 • Analiza e shpifjeve qeliza atipike - për të përjashtuar keqdashje;

 • ndonjëherë, nëse është e nevojshme, mjeku përshkruan një biopsi (vidschypuvannya zonë të vogël e indeve) dhe analiza histologjike.


 • Bazuar në rezultatet e këtij ekzaminimi mjeku vendos për mundësinë dhe fizibilitetin e cryodestruction për trajtimin e erozionit qafës së mitrës.
  2-3 javë pas procedurës mundshme dhe normale shkarkimin bollëk i holluar me ujë nga vaginë. Një 4-6 javë pas procedurës është shërimi i plotë i indet e mitrës.
  Për shkak të thellësisë të vogël të ndikimit në pëlhurë meta kryesore trajtimin e erozionit qafës së mitrës me nitrogjen të lëngët janë përsëritje e mundshme e sëmundjes dhe nevoja për ri-intervenim dhe metoda joefikase për lezionet e thella të mukusit cervikal. Përveç kësaj, menjëherë pas procedurës, pacienti mund të përjetojnë dobësi dhe marramendje.