Kanceri i qafës së mitrës colposcopy - si bëhet

Colposcopy i qafës së mitrës është studim i kryer duke përdorur një colposcope. Së pari, ne studiojmë Mukoza e vulvë dhe vaginës pranë mitrës. Procedura ndihmon për të identifikuar Mukoza minimale shkelje. Sot ne do të ju tregojnë se si i qafës së mitrës colposcopy kryhet dhe kur është e nevojshme.

Llojet e kolposkopisë

Podrazdelyatsya colposcopy qafës së mitrës në disa lloje:


 • Simple mitrës colposcopy - për pamje më të mirë të mjekut kryerjes së një Speculums veçanta shqyrtim dhe colposcope.

 • Zgjatet kolposkopinë para procedurës kur rreshtim mitrës, është trajtuar me acid acetic (3-5%) dhe jod. Kjo metodë ju lejon të dallojë qartë lezione: mukoza membranës bëhet zonave ngjyrë kafe dhe të dëmtuar - të bardhë. Në disa raste, për të identifikuar në zonën negative në colposcopy marrin jod. Atëherë zona e prekur nuk është pikturuar, ndryshe nga inde të shëndetshme.

 • Color - procedurë e ngjashme, por duke përdorur zgjidhje që njolla i qafës së mitrës jeshile ose blu. Kjo metodë jep një studim më të hollësishëm të lezioneve dhe rrjetit të enëve të gjakut.

 • Fluoreshente colposcopy - për qelizat e kancerit. Colposcopy kryhet një herë qafën e mitrës do të përpunojë flyuorohromamy. Gjatë ekzaminimit doktori përdor rrezet ultravjollcë. Si rezultat, indet e kancerit janë lehtësisht të dukshme shkëlqim rozë.

 • Colposcopy Digital - duke përdorur pajisjet dixhitale, e cila lejon për të rritur indeve 50 herë. Fotografia shfaqet në ekran, kështu që është e mundur një studim të plotë të asaj që ai e pa. • Indikacionet për


  Çdo grua duhet të bëjë një herë në vit për parandalimin e kolposkopisë. Gjithashtu, procedura është e nevojshme për të studiuar zbulimin e ndonjë sëmundje gjinekologjike dhe faqet dyshimta.

  Colposcopy efektive zbuluar shumë sëmundjeve të qafës së mitrës, duke përfshirë:


 • erozioni i qafës së mitrës, e cila në qoftë se diagnostikohet shpejt colposcopy;

 • ectopia;

 • kanceri;

 • dysplasia;

 • Polyps në mitër dhe të tjerët. • Përgatitja për kolposkopisë dhe metodat e

  Ky studim nuk ka contraindications, ai është i sigurt dhe pa dhimbje. Para votimit, mjekët nuk rekomandojmë të përdorni suppositories vaginale dhe krem ​​nuk kanë marrëdhënie seksuale për 2 javë. Përgatitje e veçantë për kolposkopisë qafës është e nevojshme.


  Gruaja e parë duhet të ulen në një karrige gjinekologjike. Pastaj gjinekologu vagina zgjerohet dhe mban një mjet dhe inspektimit të veçantë pasqyrë colposcope. Nëse është e nevojshme, mukoza përpunuar zgjidhje, pas së cilës një rishikim përsëritet. Për një analizë më të detajuar mund të kërkojë marrjen e një pjesë të indeve për biopsi.

  Çfarë bën një colposcopy?

  Me këtë studim nuk mund të:


 • të identifikuar ndryshime të vogla mukusit cervikal;

 • të marrë informacione të sakta mbi vendndodhjen dhe natyrën e zonave patologjike;

 • vlerësojnë pamjen mukozale, duke përfshirë ngjyrën, integritetit epiteliale, formën dhe kufijtë e entiteteve ekzistuese. • Në ditën e ciklit të kryer colposcopy?

  Të caktuara të ciklit ditor për procedurën nuk ekziston. Optimal konsiderohet 2-3 ditët e para pas menstruacioneve. Colposcopy gjatë menstruacioneve nuk është kryer. Në gratë shtatzëna është e mundur në çdo kohë. Dhe shëndetin e fëmijës dhe nëna nuk është prekur.

  Implikimet

  Disa ditë të veshin pads sanitare, sepse procedura është ndarja specifike apo gjakderdhje të vogla. Kjo është konsideruar normë.


  Megjithatë, prania e gjakderdhjes pas një kolposkopisë nuk mund të:


 • të jenë seksualisht aktive;

 • përdorni tampona;

 • përdorin ilaçe vaginale.