Qafës kist - Trajtimi

Qafës kist - një sëmundje që manifestohet mbyllura zgjeruara formë gjëndra në qafën e mitrës, e cila është grumbullimi i sekrecioneve. Rezultati është inflamacion, i cili shkon në kanalin vaginë apo qafës së mitrës, e cila çon në inflamacion të qumështit qafën e mitrës e gjëndrave dhe bllokim tyre të mëvonshëm.
Kist qafës së mitrës gjenden në 10-20% të grave.
Kist mund të jetë e vetme (эnometryoydnaya) ose të shumëfishta (cysts nabotovы).

Metodat e trajtimit të cysts qafës së mitrës


Nëse shumëfishtë (nabotovы) cysts cervikal apo të vetmuar, në mesin e mjekëve ka dy pikëpamje të kundërta në lidhje me trajtimin e tyre.

Disa ekspertë thonë se brushat në qafën e mitrës - është gjendja normale e pacientit, nuk është e vështirë, dhe për këtë arsye nuk kërkojnë trajtim.
Por shumica e mjekëve në favor të nevojës për trajtim, sepse ekziston rreziku i cysts qafës së mitrës infiltrimit purulent nga operacioni për heqjen e tumorit.
Kirurgjia është përdorur në qoftë se ajo mund të bëhet të ulët ndikim jashtëzakonisht. Me vendndodhjen e thellë e operacionit kist nuk është kryer, dhe vetëm shikojnë cist.

Për të kuruar cist i qafës së mitrës, duke përdorur metoda të ndryshme. Për shembull, të tilla si një valë radio apo lazer terapi.
Përdorur edhe cryosurgery (djegiet lëngshme azotit), pas të cilit aplikimi është lënë shenja në qafën e mitrës.
Cysts Laser djegurit për gratë mund të jetë disi e dhimbshme, por rezultati jo vetëm që heq indet por prypikayutsya anijeve, e cila ndalon gjakderdhje. Laser djeg më të përshtatshme për femrat që kanë lindur fëmijë, si për të zvogëluar gjasat e komplikacioneve.

Treat cist qafës mjaft ndoshta ambulatore, pa shtrimit.
Pas largimit të gruas kist mund të përjetojnë dhimbje në fund të barkut. Dhjetë ditë pas procedurës së përshkruar të aktivizuar procesin e shërimit qirinj. Një ekzaminim kontrolli muaj është e rekomanduar nga një mjek.
Për trajtimin e cysts periodike përdorimit shtesë fizioterapi ndryshme dhe përgatitjet homeopatik.

Trajtimi i cysts qafës së mitrës metodat popullore


Në mjekësinë popullore ka metodat e veta të trajtimin e cysts qafës së mitrës.


  • Për shembull, mund të 500 ml birrë të alkoolit 300 gram rrush të thatë për dy javë dhe pastaj të pini këtë infuzion prej 15 ml tri herë në ditë. Trajtimi zgjat 30 ditë.

  • Një tjetër recetë sugjeron Mix 1 lugë gjelle lule qershi, 5 teaspoons e gjethet e thara hithër dhe gjethe delli, 4 lugë lule Calendula dhe u rrit hips, 2 zog alpine, herbs celandine, rrënjët çikore, 3 - lule kamomil dhe buckthorn detit. Një lugë gjelle e përzierje barishte të derdh 200 ml ujë të valë dhe të lënë për 5 orë në ngrohjes. Merrni përgatitjen rezulton bimor nevojshme të gjatë tre ose katër herë në ditë për 60-70 ml

  • Në një tjetër recetë propozuar përzierje, duke nxitur një dush me ujë, një gotë fara kungull, 500 ml vaj luledielli, një gotë miell, 7 yolks gatuar. Përzierje është marrë çdo mëngjes për 5 ditë lugë çaji. Atëherë është një pushim 5-ditor. Atëherë ju duhet të përdorni mjet përsëri, përsëri - pushim. Pra, ne duhet të veprojmë derisa pjesa gatuar e fondeve është e gjatë.


  • Parandalimi i cysts qafës së mitrës


    Për parandalimin e kësaj sëmundjeje duhet rregullisht vizitojnë gjinekologun me kalimin e mëvonshëm të ultrazërit. Mjeku mund të rekomandojë grua profilaktik kaluar një pjesë endoscopy vaginale e qafës së mitrës për një shqyrtim më të plotë.

    Përveç kësaj, rreziku i cysts në qafën e mitrës mund të reduktohet nga trajtimi në kohë të llojeve të ndryshme të inflamacionit të organeve gjenitale femërore.